Veršeliai

Veršelių šėrimas žiemos metu. Ar jūs pasiruošę?

verseliai ziemaŽiema jau čia pat. Prisiminkite, kad šaltuoju metų laiku reikia pakoreguoti veršelių šėrimą, norint, kad veršeliai augtų sveiki ir stiprūs. Jiems žiemos metu reikės daug daugiau energijos. Tai reiškia riebesnio, maistingesnio pašaro ir daugiau priežiūros.

Komforto zona naujagimiams veršeliams yra 10-26 °C, mėnesio amžiaus veršeliams 0-26 °C. Kai oro temperatūra nukrinta žemiau apatinės kritinės ribos (0 °C mėnesio amžiaus veršeliams arba 10 ° C naujagimiams veršeliams), iš maisto gaunama energija nukreipiama kūno temperatūrai palaikyti, todėl mažiau energijos skiriama augimui ir imuninei sistemai.

Šaltuoju metų laiku peržiūrėkite veršelių šėrimo strategiją ir į racioną įveskite papildomų maistinių medžiagų:

1) Pašaruose turi būti daugiau riebalų. Minesotos universiteto tyrimas parodė, kad riebesnis pieno pakaitalas per pirmąsias 3 savaites padidina veršelių augimo tempą. Tačiau šerti per daug riebalų turinčiu pašaru irgi nėra gerai, nes veršeliai blogiau įsisavins starterį. Papildomi riebalai reikalingi per pirmąsias 14 gyvenimo dienų, vėliau jų kiekis turi būti palaipsniui mažinamas.

2) Duokite daugiau pieno ar jo pakaitalo. Pieno pakaitalo kiekį veršelių šėrime galima padidinti 3 būdais:

– papildomas šėrimas. Jei šeriate veršelius pienu ar jo pakaitalu 2 kartus per dieną, įveskite trečiąjį šėrimą;

-didesnis pašaro kiekis. Prie kiekvieno šėrimo pridėkite po pusę sušeriamo kiekio. Tai yra tas pats, kaip pridėti trečiąjį šėrimą. Atminkite, kad padidintas pieno ar jo pakaitalo kiekis gali įtakoti starterio suvartojimą ir sukelti virškinimo sutrikimus.

– didesnis maistingųjų medžiagų kiekis. Kitas būdas padidinti pieno miltelių koncentraciją, t. y. dėti daugiau miltelių į tą patį skysčio kiekį. Šiuo atveju būtina pasikonsultuoti su šėrimo specialistu, kad nesukeltumėte pavojaus veršelio sveikatai. Kietųjų dalelių padidinimas pieno pakaitale neturėtų viršyti 15%.

3) Duokite daugiau starterio arba pradėkite veršelius šerti starteriu anksčiau. Starterio pašaras veršeliams suteikia papildomos energijos. Pradėkite nedideliais kiekiais starterį siūlyti jau 2 – 3 dienų amžiaus veršeliams. 5 – 7 dienų amžiaus veršeliai jau turėtų suėsti šiek tiek starterio. Dviejų savaičių amžiaus veršelių racione turi būti 100-250 g starterio per dieną. Prieš nujunkymą veršelis turėtų būti šeriamas starteriu bent 3 savaites (po maždaug 900 g starterio paskutines 3 dienas iš eilės).

4) Naudokite šiltą vandenį, o ne šaltą. Vanduo yra būtinas siekiant išlaikyti kūno skysčių, didžiojo prieskrandžio vystymąsi, virškinimą, reikalingas šalinant atliekas. Veršeliai turėtų suvartoti 10% kūno svorio vandens per dieną. Kadangi pieno vartojimas nepakeičia vandens, būtina veršelius papildomai girdyti vandeniu. Šilto vandens (39 °C) veršeliui reikia įpilti per 30 minučių po šėrimo. Per pirmą gyvenimo mėnesį veršelis turėtų suvartoti ne mažiau kaip 3,8 litus vandens per dieną ir 7,6 litrus per antrąjį mėnesį.

Parengta pagal http://www.dairyherd.com