Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-10-13

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-10-13. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Lietuviškiems kviečiams atverta Meksikos rinka

Lietuviškiems žemės ūkio produktams atsiveria vis daugiau rinkų. Mūsų šalis gavo oficialų leidimą eksportuoti kviečius į Meksiką. „Šis džiuginantis rezultatas pasiektas bendromis Žemės ūkio ministerijos, Valstybinės augalininkystės tarnybos ir Lietuvos ambasados Vašingtone pastangomis. Tikimės, kad šie metai bus sėkmingi ir galėsime pasidžiaugti reikšmingu proveržiu derybose dėl eksporto galimybių ir kitose šalyse“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Iki užsienio rinkų atvėrimo tenka nuveikti išties nemažai. Neretai trunka ne vienerius metus, kol bendradarbiavimas su kompetentingomis užsienio institucijomis ima duoti rezultatų. Valstybinė augalininkystės tarnyba į Meksikos Jungtinių Valstijų nacionalinę augalų apsaugos organizaciją dėl grūdų eksporto kreipėsi dar 2017 metais.

Lietuviški žemės ūkio ir maisto produktai keliauja į daugiau kaip 150 valstybių. Lietuvoje užauginti javai šių metų pirmąjį pusmetį buvo vežami į 33 šalis. Jų eksportuota už 442,8 mln. Eur, o tai sudarė 13,8 proc. viso žemės ūkio ir maisto produktų eksporto vertės. Kviečių daugiausia eksportuota į Nigeriją (36 proc.), Ispaniją (20 proc.), Latviją (8 proc.), Maroką (6 proc.), Egiptą (5 proc.), Nyderlandus (3 proc.).

Priklausomai nuo derliaus, Lietuva kasmet eksportuoja 3-4 mln. t kviečių.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-10-12

PALNSIS – nauda ūkininkams ir pagalba PAGALBA NMA

Nacionalinės mokėjimo agentūros (toliau – NMA) specialistai deklaruotų žemės ūkio naudmenų stebėseną atliko naudodamiesi nauja Automatine laukų nuolatinio stebėjimo sistema (toliau  – ALNSIS). Ši sistema padėjo patikrinti auginamus pasėlius, pūdymo įdirbimo faktą, ar pievos nušienautos visuose pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (toliau – KPP) priemones deklaruotuose ir kituose žemės ūkio paskirties žemės plotuose.

Šiais metais NMA pirmą kartą panaudojo ALNSIS tikrindama visus 2,9 mln. ha deklaruotus plotus. Remiantis gautais rezultatais tik 1 proc. deklaruotų plotų neatitinka reikalavimų. Visi plotai patikrinti nuotoliniu būdu, o į vietą buvo vykstama tik išskirtiniais atvejais, pvz., tikrinant galimus mulčiavimo atvejus. Taigi tokiu būdu buvo taupomos lėšos.

ALNSIS nauda yra akivaizdi: ūkininkai nevarginami ir negaišinami patikromis vietoje, aiškiai matomi imituojantys ūkininkavimą ūkininkai, jie yra identifikuojami, todėl ir išmokos pasieks tik tikruosius ūkininkus, o ūkininkų informavimas apie dar neįvykdytus įsipareigojimus yra puikus sankcijų prevencijos pavyzdys.

Susipažinti su pasėlių deklaravimo rezultatais ūkininkai gali prisijungę prie savo paskyros NMA informaciniame portale (toliau – Portalas), kur rodomi šienavimo, pasėlių rūšies ir juodojo pūdymo tvarkymo reikalavimų vykdymo rezultatai: žalia spalva deklaruotame lauke reikalavimai yra įvykdyti, geltona ir raudona spalvos rodo, jog reikalavimas yra stebimas arba neįvykdytas.

Ūkininkai turėtų vadovautis Portale pateikiamais nurodymais ir jei reikia, naudodamiesi „NMA agro“ programėle, atsiųsti nuotraukas, kuriose matytųsi reikalavimų pagal KPP bei kitas paramos priemones įvykdymo faktas. NMA specialistai taikyti sankcijų dėl raudona spalva pažymėtų laukų neskubės – papildomai patikrins palydovinius vaizdus, peržiūrės atsiųstas nuotraukas arba vyks į patikras vietoje. Taip tikriems ūkininkams suteikiama galimybė pasitaisyti, o imituojančius ūkininkavimą siekiama atgrasyti nuo kėsinimosi neteisėtai gauti paramą.

Šaltinis: 2022-10-12

Naujoji Zelandija nori apmokestinti ūkininkus už karvių raugėjimą ir bezdėjimą

Netikėtas rūgtelėjimas ar oro pagadinimas prie pietų stalo gali priversti susigėsti ir nuleisti akis, tačiau jei esate karvė ar avis Naujojoje Zelandijoje, jūsų savininkui už tai gali tekti pakloti nemenką sumelę, rašo cnn.com. Ministrė pirmininkė Jacinda Arden antradienį spaudos konferencijoje patvirtino, kad siekiant kovoti su klimato kaita, jos Vyriausybė ketina pateikti siūlymą įvesti ūkininkams mokestį už jų auginamų galvijų išmetamus teršalus.

„Tai yra svarbus žingsnis pirmyn, Naujajai Zelandijai pereinant prie mažesnių emisijų ir galimybė išpildyti mūsų pažadą nuo 2025 m. apmokestinti žemės ūkio teršalus“, – sakė J. Ardern.

Naujoji Zelandija yra stambi gyvulių ir mėsos eksportuotoja – šiuo metu joje auginama apie 10 milijonų galvijų ir 26 milijonai avių. Žemės ūkis išmeta pusę visų šalies teršalų, įskaitant 91 proc. biogeninio metano emisijų – stiprių šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurių poveikis skatinant šiltnamio efektą trumpuoju laikotarpiu yra 80 kartų didesnis nei anglies dioksido.

Žemės ūkis anksčiau nebuvo įtrauktas į šalies Taršos leidimų prekybos sistemą – vyriausybinę reguliavimo schemą, kuri nustato emisijų ribas pagal sektorius.

„Nė viena pasaulio šalis dar nesukūrė kainodaros ir žemės ūkio išmetamų teršalų mažinimo sistemos, todėl mūsų ūkininkai gali džiaugtis būdami pionieriais šioje srityje“, – sakė J. Ardern.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-10-12

Daugumos grūdų supirkimo kainos rugsėjo pabaigoje augo

Lietuvoje šių metų rugsėjo pabaigoje didėjo rapsų ir daugumos grūdų supirkimo kainos. Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse rugsėjo 26– spalio 2 dienomis rapsai buvo superkami vidutiniškai po 631,4 euro už toną – 9,6 proc. brangiau nei prieš savaitę ir 14,4 proc. brangiau negu prieš metus, skelbia žemės ūkio leidinys „Agrorinka“.

Kvietrugių vidutinė supirkimo kaina per savaitę augo 6,1 proc. iki 295,3 euro bei buvo 41,1 proc. didesnė negu prieš metus. Rugiai supirkti vidutiniškai po 247,1 euro – atitinkamai 2 proc. ir 35 proc. brangiau. Kviečiai supirkti po 324,9 euro – 1,7 proc. bei 47,6 proc. brangiau. Tačiau pašarinių miežių vidutinė supirkimo kaina per savaitę sumažėjo 3,2 proc., bet buvo 26,9 proc. didesnė negu prieš metus ir siekė 269,8 euro.

Šaltinis: delfi.lt, 2022-10-10

Seimas sutinka, kad įteisinti nelegalius gręžinius būtų galima dar paprasčiau ir pigiau

Seimas po pateikimo pritarė, kad gyventojai galėtų įteisinti savo nelegalius vandens gręžinius, net jeigu yra prisijungę prie centralizuoto vandens tiekėjo. Be to, padidinus gręžinio įteisinimo procedūros rengėjų konkurenciją, biurokratiniai formalumai žmonėms kainuos pigiau. Anot pataisos aiškinamojo rašto, Lietuvos geologijos tarnybai turinčių teisę teikti dokumentus įmonių komerciniai pasiūlymai įteisinti gręžinius gali siekti ir 1500 eurų.

„Norime leisti pačiam savininkui pateikti duomenis apie nelegalų gręžinį, kurį jis nori įteisinti“, – Seimo posėdyje sakė pataisos autorius liberalas Romualdas Vaitkus.

Tais atvejais, kada požeminio vandens išteklių naudojimui nereikalingas leidimas, gręžinio dokumentus į Lietuvos geologijos tarnybą galėtų nusiųsti ir pats gręžinio savininkas.

Seimo nario vertinimu, pakeitimas numatant, kad gyventojas sudaręs sutartį dėl geriamojo vandens tiekimo galėtų įsiteisinti Žemės gelmių registre neregistruotą gręžinį, aktualus ir Rusijos agresijos prieš Ukrainą kontekste, kai alternatyvus apsirūpinimas geriamuoju vandeniu tampa strategiškai svarbus.

Minėti palengvinimai žmonėms įteisinant savo gręžinius numatyti Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo pataisoje. Už ją balsavo 114 Seimo narių, 10 buvo prieš.

Šaltinis: am.lrv.lt, 2022-10-11

2022–2023 m. kviečių atsargos pasaulyje turėtų padidėti

Naujausiais USDA duomenimis, 2022– 2023 m. kviečių atsargos pasaulyje turėtų padidėti 1,23 mln. t (iki 268,57 mln. t). Kviečių atsargų padidėjimas Rusijoje ir Ukrainoje turėtų daugiau nei kompensuoti kviečių atsargų nuosmukį ES Prancūzijoje, Rumunijoje ir Vokietijoje. Didesnis miežių derlius prognozuojamas Rusijoje ir Australijoje, bet mažesnis Sirijoje.

Pasaulinė kitų grūdų sunaudojimo prognozė 2022–2023 m., palyginti su prieš tai buvusia prognoze, sumažinta 3,54 mln. t ir turėtų sudaryti 1 472,61 mln. t. Bendra 2022–2023 m. kitų grūdų eksporto prognozė analizuojamu laikotarpiu sumažinta 2,1 mln. t (iki 226,35 mln. t), o importo – 1,57 mln. t (iki 219,57 mln. t). Pagrindiniai pasaulinės grūdų prekybos pokyčiai 2022–2023 m. apima didesnį kukurūzų eksportą iš Ukrainos, bet mažesnį – iš JAV. Kukurūzų importas turėtų sumažėti į Kanadą ir Vietnamą.

2022–2023 derliaus metų pabaigoje kitų grūdų atsargų prognozė sumažinta 1,96 mln. t ir turėtų sudaryti 329,68 mln. t. Iš jų – kukurūzų atsargų prognozė sumažinta 2,15 mln. t (iki 304,53 mln. t). Mažesnės kukurūzų atsargos prognozuojamos Ukrainoje, ES ir Tailande, bet didesnės Kinijoje ir Indijoje.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 17 (409) / 2022 m.

Ankstesnės žemės ūkio naujienos