Veršeliai

10 patarimų kaip elgtis nusipirkus nujunkytus veršelius

Turguje parduodami neseniai nujunkyti jaunikliai patiria didelį stresą, tampa neatsparūs ligoms, todėl gali lengvai užsikrėsti infekciniais susirgimais. Laikantis praktiškų airių konsultantų patarimų, galima sumažinti riziką nusipirkti tokį galviją.

Apžiūrėkite galvijus. Būtina galvijus apžiūrėti, iš karto pastebėsite, kurie iš jų buvo netinkamai nujunkyti ar patyrė stresą. Jei jaunikliai turi ankstyvosios pneumonijos požymių (gleivėmis aptekusios šnervės, šnopavimas, stovėsena ištiesus kaklą ir iškišus liežuvį), nepirkite jų.

Pasikalbėkite su pardavėju. Reikėtų pasikalbėti su pardavėju ir išsiaiškinti, kada veršeliams paskutinį kartą buvo skirti vaistai, kokiu pašaru jie šerti. Pasiteiraukite, ar gyvuliai buvo skiepyti.

Namo važiuokite kuo greičiau. Labai svarbu, kad nusipirktus gyvulius parsivežtumėte kiek galima greičiau. Neperkraukite transporto priemonės, kuria vežate gyvulius, antraip galvijai gali susižeisti ar uždusti dėl deguonies trūkumo. Transportuojamus buliukus patartina atskirti nuo telyčaičių.

Gerai pakreiktas aptvaras. Tik ką parsivežtų galvijų nepatartina iš karto leisti ganytis. Jie gali būti sušilę, todėl gali susirgti plaučių uždegimu. Geriau gyvulius suvaryti į gerai pakreiktą ir ventiliuojamą pašiūrę, tvartą ar kitą jiems skirtą patalpą, kurioje nėra skersvėjų ir joje galėtų atsigerti.

Ganymas. Jei oro sąlygos palankios, kitą dieną išginkite jauniklius į gerai nuo vėjo ir lietaus apsaugotą aptvarą, kuriame yra geros kokybės žolės. Geriausiai į ganyklą gyvulius išleisti iš pat ryto, kad jiems pakaktų laiko prisitaikyti prie vakare krintančios temperatūros. Neginkite, jei oro sąlygos prastos – palaukite gražios dienos. Jei žolės mažai, gyvulius reikėtų šerti geros kokybės žolės silosu.

Nemaišykite jauniklių. Jei jauniklių grupė jau suformuota, laikykite juos kartu, kol vėl suvarysite į tvartą. Jei galite, ką tik nupirktų jauniklių nelaikykite drauge su ūkyje augintais gyvuliais. Taip apsaugosite senuosius galvijus nuo galimai užsikrėtusių jauniklių, kadangi labai dažnai jaunikliai būna užsikrėtę įvairiomis infekcinėmis ligomis dar prieš parduodant juos ar užsikrečia transportavimo metu.

Šėrimas miltais. Atjunkomi veršeliai pagal Karvių žindenių gerovės programą turi būti šeriami miltais. Turite ir toliau juos šerti 1 kg miltų bent jau dvi savaites po įsigijimo. Miltai ne tik padės jiems apsiraminti, tai – idealus būdas nustatyti ar gyvuliai serga. Jei žolės atsargos senka, reikia padidinti šėrimą miltais iki 2 kg per dieną, kol nesuginsite veršelių į tvartus.

Reguliariai apžiūrėkite gyvulius. Svarbu kuo anksčiau pastebėti jauniklių sveikatos sutrikimus, todėl pirmąją savaitę po įsigijimo juos reikėtų apžiūrėti bent 3 kartus per dieną, vėliau pakanka ir 2 kartų. Visada pirmą kartą apžiūrėkite veršelius anksti rytą, jei naktys šaltos ir drėgnos, jie gali susirgti plaučių uždegimu. Jeigu įtariate, kad gyvulys serga, pirmiausiai reikia pamatuoti temperatūrą. Sveiko veršelio temperatūra – 38°C.

Gydykite nuo kirminų. Jums įtarus, kad gyvulys turi helmitų ir nežinote, kokių vaistų nuo jų yra gavęs, nereikėtų jų iš karto gydyti ivermektinu. Jei gyvuliai nuo kirminų gydomi ivermektino preparatais, jie gali patirti didelį stresą ir susirgti plaučių uždegimu. Praėjus keletui dienų, nusipirktus gyvulius gydykite vaistais, kurių veikliosios medžiagos yra albenas arba levamizolis. Šių produktų poveikis silpnesnis. Vaistai, kuriuose yra levamizolio, stiprina galvijų imuninę sistemą. Tačiau dėl silpnesnio šių vaistų poveikio gyvuliai visiškai neišgyja, todėl likus 2–3 savaitėms iki suvarymo į tvartus juos reikėtų gydyti ivermektinu.

Jei pirmą savaitę po buliukų nusipirkimo nepastebite jokių požymių, kad galvijai gali turėti kirminų – gydymą galite atidėti, kol iki suvarymo į tvartus liks 2–3 savaitės, o tada naudokite ivermektino preparatus. Po 3–6 savaičių visi kirminai bus išnaikinti.

Nupirktų gyvulių iš karto nekastruokite. Reikėtų palaukti bent porą savaičių. Papildomas stresas gali sukelti sveikatos problemų. Atminkite, kad pagal ES reikalavimus vyresnius nei 6 mėnesių jautukus turi kastruoti veterinarijos gydytojas.

Daugiau straipsnių apie veršelių auginimą rasite čia.