Veršeliai

Veršelių auginimas – atsakingas darbas

Ūkininkai prisipažįsta, kad veršelių auginimas – atsakingas darbas, reikalaujantis žinių ir patirties, nes tik iš sveiko prieauglio galima tikėtis pelno. Pastebėjus, kad veršeliai serga ar yra susižeidę, juos būtina nedelsiant gydyti. Negaluojantiems veršeliams privalu suteikti pirmąją pagalbą. Jei gyvulių sveikata prastėja, patartina kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Žemės ūkio technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojo gyvulininkystei dr. Arūno Rutkausko teigimu, tik ką atvesti veršeliai yra labai jautrūs infekcijai. Todėl imunitetui stiprinti privaloma duoti krekenų. „Pirmosiomis valandomis krekenos geriausiai pasisavinamos. Atsižvelgiant į gyvulio svorį, jam galima sugirdyti 1,5–2 litrus krekenų. Po pirmo sugirdymo praėjus 3 valandoms, vėl rekomenduojama sugirdyti tokį patį kiekį krekenų. Jei veršelis pats negeria, krekenas reikėtų sugirdyti per zondą“, – aiškino A.Rutkauskas. ŽŪR Žemės ūkio technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojas gyvulininkystei priminė, kad veršeliams būtinos kokybiškos krekenos. Jų kokybei nustatyti naudojamas specialus prietaisas – kolostrometras. „Geros kokybės krekenas rekomenduojama užšaldyti ir laikyti šaldiklyje. Jas galima supilti į specialius šaldymo maišelius ar į plastikinius butelius. Prastos kokybės krekenų nepatartina naudoti“, – įspėjo mokslininkas.

Auginant veršelius, labai svarbus teisingas jų laikymas. Individualiame gardelyje veršelius rekomenduojama laikyti iki 3–4 arba 8 savaičių. Vis dėlto didesniuose ūkiuose „vienutėje“ pakanka laikyti savaitę, o vėliau reikia suvaryti juos į bendrus gardelius. Individualių gardelių grindys turi būti ištisinės, nuolaidžios, kad nubėgtų srutos. Pertvaras rekomenduojama padaryti iš strypelių, kad veršeliai matytų vienas kitą. Ganykliniu laikotarpiu veršelius iki 8 savaičių galima laikyti kreikiamame lauko namelyje su aptvaru. Namelius galima statyti ant betono ar asfalto aikštelės, nuo kurios srutos nutekėtų į kauptuvą. Taip pat namelius galima statyti ir ant žemės ar žolės. Maždaug kas du mėnesius patartina namelius perkelti į kitą vietą. Pasak ŽŪR Žemės ūkio technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojo gyvulininkystei, veršeliai turi būti laikomi taip, kad galėtų laisvai atsigulti, atsistoti, pailsėti ir patenkinti fiziologinius poreikius. Veršelių nerekomenduojama rišti, išskyrus grupėmis laikomus, kurie gali būti pririšami ne ilgiau kaip vienai valandai, kai girdomi pienu ar pieno pakaitalu. „Vyresni negu 8 savaičių amžiaus veršeliai nelaikomi individualiame garde, išskyrus tuos atvejus, kai veterinarijos gydytojas pataria veršelius dėl susirgimų arba elgsenos sutrikimų atskirti nuo kitų veršelių gydyti“, – sakė A.Rutkauskas.

Pasak A.Rutkausko, veršeliai šeriami atsižvelgiant į jų amžių, svorį, elgsenos ir fiziologinius poreikius. „Jų pašaruose turi būti pakankamai geležies, kad hemoglobino gyvulių kraujyje būtų ne mažiau kaip 4,5 mmol/l. Kiekvienas vyresnis nei dviejų savaičių veršelis turi gauti ląstelienos, kurios paros kiekis nuo 50 g aštuonių savaičių veršeliui turi būti nuolat didinamas iki 250 g dvidešimties savaičių veršeliui“, – pasakojo A.Rutkauskas. Visi veršeliai turi būti šeriami bent du kartus per parą. Laikant veršelius grupėmis ir skiriant ribotą pašarų kiekį arba naudojant automatinę šėrimo sistemą, visi veršeliai pašarus turi gauti vienu metu. Mokslininkas priminė, kad visi vyresni nei dviejų savaičių veršeliai turi gauti pakankamai švaraus vandens atsigerti. „Jei oras karštas arba veršeliai serga, jie turi nuolat gauti pakankamai šviežio geriamojo vandens. Šėrimo ir vandens tiekimo sistema turi būti sukonstruota, įrengta ir prižiūrima taip, kad nei pašarai, nei vanduo nebūtų užteršti“, – akcentavo mokslininkas.

Galvijai serga įvairiomis ligomis – virusine diarėja, infekciniu galvijų rinotracheitu ir kt. Neretai virusai sukelia kvėpavimo takų ligas bei viduriavimą. Dėl šių ligų nugaišta nemažai veršelių. A.Rutkausko teigimu, norint veršelius apsaugoti nuo infekcijų, kurios ateityje turės įtakos įvairiems susirgimams, rekomenduojama pirmą kartą vakcinuoti juos 6 mėnesių amžiaus. „Šiuo metu ypač sumažėja kolostralinis imunitetas. Todėl siekiant apsaugoti telyčias nuo abortų, susirgimų, jas reikėtų vakcinuoti antrą kartą mėnesį prieš kergimą ar sėklinimą. Telyčios ir jų vaisiai bus tinkamai apsaugoti veršingumo pradžioje, kai rizika yra didžiausia. Vakcinuojant antrą kartą, padidėja antikūnų kiekis“, – pasakojo mokslininkas. Jei įtariama, kad ūkyje plinta virusinė liga, būtina atlikti serologinius tyrimus, sudaryti vakcinacijos planą ir jį vykdyti. Tik nustačius veršelių viduriavimo ar kvėpavimo ligų sukėlėją, galima tiksliai parinkti reikiamą vakciną ir pagal specialistų sudarytą programą kelerius metus vakcinuoti gyvulius, kad būtų sunaikintas sukėlėjas. Svarbu tai, jog vakcinuoti galima tik sveikus gyvulius.

ŽŪR Žemės ūkio technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojo gyvulininkystei teigimu, dažnai pastebima, kad veršeliai viduriuoja. Viduriavimas gali būti infekcinis ir neinfekcinis. Norint apsaugoti bandą nuo viduriavimo, būtina ne tik gerinti veršelių priežiūrą, šėrimą, laikymo sąlygas, bet ir laikytis sanitarijos ir higienos taisyklių.

Veršeliams pradėjus viduriuoti ūkininkai dažnai naudoja ąžuolų ir kaštainio žievių ekstraktą, anglį. Svarbu, kad būtų kuo greičiau atkurti viduriuojančių veršelių prarasti skysčiai. Taip pat, kad veršeliai kuo greičiau priaugtų prarastą svorį, rekomenduojama sugirdyti jiems apie 10 proc. pieno pakaitalo. „Jei viduriavimas pažengęs, veršelius būtina gydyti tik elektrolitų tirpalais. Jų kiekis priklauso nuo veršelio kūno masės ir dehidratacijos laipsnio. Jei veršelis sveria 30 kg ir dehidratacija – 7 proc., per dieną jam reikėtų sugirdyti 2,1 l elektrolitų ir 3 l pieno pakaitalo“, – patarė mokslininkas. A.Rutkausko teigimu, jei veršelis negeria skysčių, galima naudoti specialų girdymo švirkštą ar zondą. Zondui įvesti reikia praktinių įgūdžių. Kiekvienu atveju turi būti įvertintas ligos sunkumas ir paplitimas, kad būtų galima spręsti apie viduriavimo pobūdį ir problemiškumą. Jei viduriuoja daugiau nei 5 proc. ūkyje laikomų veršelių, juos reikia gydyti, o jei veršeliai gaišta, būtina veterinarijos gydytojo pagalba.

Daugiau informacijos apie veisimą rasite čia.

Daugiau informacijos apie veršelių auginimą rasite čia.

Parengta pagal valstietis.lt informaciją.