Saulei pakilus aukščiau ir pradėjus kaitriau šviesti, atgyja musės, uodai ir kiti visokiausi vabzdžiai, kurių labai padaugėja fermoje. Tačiau net tik jie kelia didelį pavojų gyvuliams. Per tą laiką, kol gyvuliai būna fermoje, būna susirgimų, užsikrėtimų įvairiomis ligomis, kurias platina ne tik vabzdžiai, bet ir žmonės atėję į fermą. Todėl ir iškyla klausimas, ar yra reikalinga dezinfekcija? O kas tai yra?
Dezinfekcija – infekcines ligas sukeliančių patogeninių mikroorganizmų (virusų, bakterijų ir kt.), esančių aplinkoje, naikinimas. Sterilizacijos atveju sunaikinami visi mikroorganizmai ir jų sporos, kuri dar yra skirstoma į:
Profilaktinę, kuri atliekama iki infekcinių ligų atsiradimo ir daroma nuolat.
Židininė – daroma židinio, t.y. ligos išplitimo ir atsiradimo vietoje.
Dažniausiai atliekama profilaktinė dezinfekcija. Kokią dezinfekcijai pasirinkti dezinfekavimo priemonę, būdą nėra konkretaus atsakymo, nes nėra tokios priemonės, kuri sunaikintu viską, o dezinfekavimo būdą renkasi kiekvienas pagal savo ūkį. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad reikia išsiaiškinti dezinfekuojamo paviršiaus struktūrą, užterštumo laipsnį, ūkio sąlygas, finansus. Įvertinus viską, pirmiausiai turime labai gerai pasiruošti patalpą dezinfekavimui: kruopščiai nuplauti nuo sienų, lubų, girdyklų, durų, kitos įrangos, esančios fermoje, žemes, kraują, mėšlą, voratinklius, dulkes ir t.t. Tam, kad geriau patektų dezinfekuojančios medžiagos, nes kitaip negausime laukiamo rezultato. Dezinfekuoti reikia tada, kada nėra gyvulių fermoje.
Tikriausiai, kai kas dar atsimena tuos laikus, kai buvo didelių fermų era, kurios vėliau pervadintos bendrovėmis. Tais laikais buvo privaloma prieš įėjimą padėti dezomatinius kilimėlius, kurie į kilimėlius nelabai buvo panašūs. Jeigu kas nepamena, pabandysiu paaiškinti, kaip jie atrodė. Sukalama keturkampė dėžė, į kurią įklota medžiaga išmirkyta dezinfekuojančiomis medžiagomis. Įeidamas į fermą, būtinai turėdavai ant to kilimėlio užlipti, kad dezinfekuotum kojas, ir to pasekoje į fermą nepatektų užterštumas. O kur jie dabar? Manau, kad toks dalykas, kaip dezinfekciniai kilimėliai, nepamaišys, jeigu juos padėsime prie įėjimo į ūkį, nes žmonių srautas per dieną praeina didelis. Įnešti „dovanėlę“ ant savo kojų į fermą galime kiekvienas, o juk svarbiausia yra užtikrinti gyvulių gerovę ir sveikatą. Tačiau ir patys ūkio savininkai, ir darbininkai turėtų elgtis sąžiningai bei laikytis higienos reikalavimų, o nenumoti ranka.
Daugiau straipsnių apie pieno ūkio valdymą rasite čia.
Parengė Gintarė Venclovaitė