Bandymai sėkmės formulę pakeisti dar sėkmingesne
Paprastai pokyčių bijoma. Tačiau teigiami ir teisingi pokyčiai – reiškia tik dar didesnę sėkmę. Tuo grindžiamas vienos didžiausių ir sėkmingiausių Lietuvos žemės ūkio bendrovių, Lukšių ŽŪB (Lukšių k., Šakių r.), sprendimas dalyje tvarto karvėms pakloti čiužinius. Karvės jau daugiau kaip mėnuo guli ant naujų čiužinių. Savo pastebėjimais paprašėme pasidalinti bendrovės direktoriaus pavaduotoją Kastytį KRIŠTOLAITĮ.
Ar pokyčiai pasiteisino? Kaip į Erri – Comfort čiužinius sureagavo karvės?
„Šiaip priėmė labai gerai. Aš ir pats buvau labai nustebęs. Pirmą dieną visos karvės stovėjo sukėlusios priekines kojas ant čiužinio, o užpakalines ant tako, bet gilyn nėjo. Galbūt iš pradžių išsigando guoliavietės paaukštėjimo. Antrą dieną – visos vietos užimtos. Taip ir iki šiol.“
Karvės juos mėgsta, o Jūs ar pastebit kažkokį skirtumą ekonominiu arba laiko atžvilgiu?
„Su čiužiniais darbo žymiai mažiau negu su šiaudų guoliaviete. Minimaliai vis dėlto reikia valyti su skreperiu, paberti pjuvenų. Su šiaudais visada esi įsisukęs į rutiną. Paruošti, suvežti iš laukų, sandėliuoti, atvežti į tvartą, kreikti – fiziškai labai daug darbo. Rugiapjūtė irgi ne visada ideali, nėra lengva pasiruošti tiek daug šiaudų, kiek reikia guoliavietėms. Be to susikaupia mažiau mėšlo.“
Ar ketinate toliau diegti naujovę?
„Manau, statant naują fermą rinkčiausi čiužinius. Fizinio darbo labai daug atkristų, būtų praktiškiau. Ar toliau keisime – dar neaišku.“
Konsultantas Mindaugas EIDUKAITIS papasakojo plačiau, kodėl, jo manymu, karvės taip lengvai priėmė Erri – Comfort čiužinius:
„Visų pirma, juos sukūrė danas, ilgus metus dirbąs veterinaru, jam svarbiausia buvo gyvulio sveikata ir patogumas. Karvė sveria 700 – 750 kg, todėl reikia jos svorį atitinkančio sunkaus ir minkšto čiužinio. Erri – Comfort sveria 134 kg, todėl gyvuliui patogu, ir minkšta.“
Mindaugo teigimu, prisideda ir tai, kad čiužinys sudarytas iš maišų, pripildytų padangų gumos granulių. Granulės pralaidžios skysčiui – čiužinys visada sausas. Taip pat jis pabrėžė, kad čiužinys turi termoizoliacinių savybių, todėl žiemą kaupia šilumą, o vasarą puikiai vėdinasi.