Tęsiame praėjusią savaitę pradėtą pokalbį su Prancūzijos veislininkystės įmonės „Coopex“ atstovu Ferreol Roche. Pirmą interviu dalį galite rasti čia:pienoukis.lt
Kokių tikslų siekiant buvo tobulinama ši veislė?
Pirmiausia buvo siekiama gauti kuo daugiau pieno, baltymų ir riebalų. Šią veislę labai mėgsta sūrių gamintojai, todėl buvo svarbu ir tai, kad skirtumas tarp baltymų ir riebalų procento būtų kuo mažesnis. Tai leidžia iš to pačio kiekio pieno gauti daugiau sūrio. Dar vienas prioritetas – sveikesnis gyvulys. Veisiant siekiama mažinti somatinių ląstelių skaičių.
Kodėl vis daugiau žmonių renkasi Montbeliarde?
Manau, kad pagrindinė priežastis yra pieno kiekis ir jo sudėtis. Šiame piene gausu kappa kazeino B (dėl jo iš to paties kiekio gaunama 20% daugiau sūrio) ir beta kazeino A2A2 (tinka pieno netoliaruojantiems žmonėms).
Ne ką mažiau svarbu ir puikios mėsinės savybės. Nors tai yra pieninė veislė, ji puikiai penisi ir padeda užsidirbti krentant pieno kainoms, brokuojant gyvulius bei gimus buliukams. 18-tą mėnesį vidutinis skerdienos svoris yra nuo 350 iki 370 kilogramų. Iš gyvulio gaunama daugiau grynos mėsos kiekio, nei skerdžiant Holšteinų veislės galviją.
Daugybė ūkininkų bijo šios veislės, kadangi yra įsitikinę, kad tai mėsinė veislė…
Tokia nuomonė labai populiari, tačiau visiškai neteisinga. Montbeliarde išvaizda tikrai primena Simentalus, tačiau tai yra 100% pieninė veislė. Galime pažvelgti į Prancūzijoje naudojamą ISU indeksą, kuriuo apskaičiuojama veislinė vertė. Vertinant Montbeliarde, 45% indekso sudaro pieno produkcija, riebalai ir baltymai; 18% – reprodukcija ir vaisa; 14,5% – tešmens sveikata; 12,5% – gyvulio tipas (pagrinde – užpakalio kampas); 5% – ilgaamžiškumas ir dar 5% – melžimo greitis. Kaip galite matyti, visos indekso sudedamos dalys kalba tik apie pinininį galviją.
Kokiems ūkiams tika Montbeliarde?
Pasaulyje ši veislė laikoma labai įvairiai. Dirbame su 650 Montbeliarde karvių turinčiu ūkiu Maroke (kuriame vyrauja labai karštas klimatas), 3 000 galviju turinčiu Rusijos ūkiu bei 170 karvių ganiavoje laikančiu Prancūzijos ūkiu. Visi šie 3 pavyzdžiai labai skirtingi ir įrodo, kad tai nėra lepi veislė ir gali prisitaikyti įvairiomis sąlygomis.
Lietuvoje Montbeliarde neatsiejami nuo mišrinimo
Tai tiesa. Vis daugiau lietuvių mišrina gyvulius su Montbeliarde, norėdami turėti stipresnę bei šėrimo klaidoms nejautrią veislę.
Montbeliarde bulių spermos galite įsigyti per el.parduotuvę www.gameta.lt, taip pat paskambinę tel. 8 615 37005.