Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-07-07

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Foto PexelsPixabay

Žemės ūkio naujienos: 2022-07-07. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Bičių apsauga: ką svarbu žinoti laukus purškiantiems ūkininkams

Atlikę nemažai tyrimų, mokslininkai nustatė, kad daug bičių ir kitų naudingų vabzdžių žūsta dėl intensyvios žemės ūkio veiklos ir augalų apsaugos produktų naudojimo.Puikiai suprasdami, kad be šių nepakeičiamų pagalbininkų apdulkinant žemės ūkio augalus gali įvykti sunkiai pataisomų dalykų, sukurtos bites saugančios taisyklės, kurių privalo laikytis pasėlius purškiantys ūkininkai.

Valstybinės augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) primena svarbiausius Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse ir produktų etiketėse nurodytus reikalavimus, paaiškina, kaip jų laikytis.

Daugeliui žydinčių augalų būtinas kryžminis apdulkinimas, kuris be apdulkintojų – žiedadulkes pernešančių vabzdžių – neįmanomas. Nors pasaulyje suskaičiuojama keli tūkstančiai skirtingų apdulkintojų rūšių, bitės laikomos svarbiausiomis: jei šie vabzdžiai išnyktų, apdulkinti daugelį gyvybiškai svarbių augalų būtų sudėtinga.

Europos Komisijos duomenimis, vien tik Europos Sąjungoje apytikriai yra 84 proc. pasėlių rūšių, kurių derlius priklauso nuo apdulkinimo. Tai sudaro iki 15 mlrd. eurų pagaminamos žemės ūkio produkcijos vertės per metus.

Viena iš bičių žūties priežasčių dažniausiai nurodomi pesticidai. Kai šie produktai naudojami dažnai, augalų žiedadulkėse ir nektare, kurį renka bitės, randama jų liekanų, dėl to prastėja bičių sveikata, mažėja jų atsparumas įvairiems nepalankiems veiksniams.

Bitininkai taip pat turi įsipareigojimų. Jeigu jie nori savo bites apsaugoti nuo kenksmingo chemikalų poveikio pirmiausia laikomas bičių šeimas turi deklaruoti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC)Ūkinių gyvūnų registre ir privalo pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas, o planuojantieji perkelti ar pastatyti naujus avilius, minėtame registre ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas turi pažymėti naują jų pastatymo vietą.

Ką svarbu žinoti ūkininkui?

Ūkininkai ne vėliau kaip prieš dvi kalendorines dienas apie planuojamą purškimą turi pranešti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) tam tikrais atvejais:

1. kai purškiami žydintys augalai, išskyrus išvardytus Augalininkystės tarnybos įsakymu patvirtintame sąraše. Jie gali būti purškiami tik nuo 21 iki 4 val.

Draudžiama purkšti žydinčius augalus, kai AAP etiketėje nurodyta, kad jo negalima naudoti augalų žydėjimo metu;

2. kai naudojami augalų apsaugos produktai (AAP), kurių etiketėse nurodyta, kad jie yra „Pavojingi bitėms“;

3. kai sėjama sėkla yra apdorota AAP, kurio etiketėje nurodyta, kad jis yra „Pavojingas bitėms“.

Išimtis

Apie purškimą PPIS pranešti nereikia ir nuo 21 iki 4 val. galima purkšti, šiuos pasėlius,kai jų lauke nėra žydinčių piktžolių: avižas, bulves, sėklai auginamas varpines žoles, vasarinius kviečius, vasarinius kvietrugius, vasarinius miežius, žieminius kviečius, žieminius kvietrugius, žieminius miežius, žieminius rugius.

Skaitykite daug informacijos suteikiančias etiketes

Ant augalų apsaugos produktų etikečių dažniausiai būna šios frazės: „Pavojingas bitėms“, „Siekiant apsaugoti bites ir kitus apdulkinančius vabzdžius nenaudoti žydėjimo metu“, „Nenaudoti bičių aktyvaus maitinimosi metu“, pavyzdžiui, preparatus „Decis forte“, „Avaunt“. Taip pat gana dažnas įspėjimas yra „Siekiant apsaugoti bites ir kitus apdulkinančius vabzdžius nenaudoti bičių aktyvaus maitinimosi metu“. Šia fraze pasakoma, kad pesticido negalima purkšti dienos metu nuo 4 iki 21 val., pavyzdžiui, „Decis mega“, „Delmetros 100 SC“ ar „Delta forte“.

Pastaba

Ant anksčiau užregistruotų augalų apsaugos produktų etikečių įspėjimo apiekeliamą pavojų bitėms gali ir nebūti, tačiau apie planuojamus purškimus vis tiek reikia paskelbti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.

Kaip informacija pasiekia bitininkus?

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC), gavęs informaciją iš PPIS apie planuojamą purškimą, per 2 val. SMS žinute ar elektroniniu paštu išsiunčia pranešimą tiems bičių laikytojams, kurių bitynai įrengti 2,5 km atstumu nuo purškiamo žemės sklypo, ar sklypo, kuriame sėjama beicuota sėkla, apdorota augalų apsaugos produktais, sudėtyje turinčiais tiametoksamo ar klotianidino, ribos. Šiame pranešime bičių laikytojai sužino apie planuojamo purškimo ar sėjos datą, laiką, taip pat – augalų ir AAP pavadinimus ar augalų apsaugos produkto, kuriuo apdorota sėkla, – pavadinimą. Jei nurodytą dieną augalai nebus purškiami, apie planuojamą atšaukimą taip pat nedelsiant reikia pranešti per PPIS, o ŽŪIKVC savo ruožtu apie tai informuos bičių laikytojus.

Augalų apsaugos produktų naudojimo klausimais ar pastebėjus apie netinkamą AAP naudojimą kreipkitės el. paštu info@vatzum.lt arba paskambinę bendruoju Augalininkystės tarnybos tel. (8 5) 2 37 5610.

Šaltinis: valstietis.lt, 2022-07-04

Ministras K. Navickas: transatlantinis bendradarbiavimas žemės ūkio srityje yra kaip niekad svarbus

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Filadelfijoje (JAV) dalyvavo Prezidento Gitano Nausėdos susitikime su šios šalies verslo atstovais bei Lietuvos garbės konsulais, reziduojančiais Šiaurės Amerikoje. Susitikimu siekiama stiprinti bei plėtoti Lietuvos ir JAV ekonominius bei prekybinius ryšius, pritraukti JAV bei Kanados investicijų į mūsų šalį.

Ministras K. Navickas, susitikęs su JAV verslo atstovais, pabrėžė, kad investicijų į demokratiją vertė, vykstant brutaliam Rusijos karui Ukrainoje, šiuo metu yra esminė.

„Žemės ūkis vaidina svarbų vaidmenį, nes maisto sauga prisideda prie visų saugumo. Todėl transatlantinis bendradarbiavimas žemės ūkio srityje yra kaip niekad svarbus“, – teigia ministras.

Anot jo, pasirašytas Susitarimo memorandumas su Pensilvanijos žemės ūkio departamentu ekologinio ūkininkavimo, maisto saugos, tvarių maisto sistemų, klimato požiūriu pažangaus žemės ūkio ir kt. srityse – tai dar vienas žingsnis intensyvesniam tarpusavio bendradarbiavimui ir geras pavyzdys plėtojant įvairiapusius ekonominius santykius tarp šalių.

„Tarptautinė prekyba maisto produktais nuolat auga, o JAV rinka yra itin perspektyvi ir patraukli Lietuvos maisto pramonės eksportuotojams. Svarbu, kad tiek JAV ar Kanados verslo atstovai, tiek šiose šalyse reziduojantys Lietuvos garbės konsulai kantriai puoselėtų ir padėtų plėsti šiuos strategiškai svarbius ekonominius saitus“, – sako žemės ūkio ministras K. Navickas.

Prezidentas G. Nausėda pasidžiaugė, kad ekonominis dvišalis bendradarbiavimas stiprėja ir dėl Amerikos lietuvių indėlio, o sparčiai auganti Lietuvos ekonomika turi išlikti patraukli JAV bei Kanados įmonėms.

Lietuvos Prezidentūros atstovai pristatė šalies ekonominius pasiekimus, pabrėždami, kad mūsų valstybė yra tinkama ir patraukli investicijoms bei verslo plėtrai. Išklausytos verslo atstovų įžvalgos ir pastebėjimai dėl ekonominės bei investicijų aplinkos tobulinimo.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-07-04

Nuo antradienio ūkininkai jau gali išsiimti leidimus lengvatiniams gazoliams

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad ūkininkai jau gali išsiimti leidimus įsigyti lengvatinių žemės ūkyje naudoti skirtų gazolių (žymėtų dyzelinių degalų) naujiems veiklos metams. VMI pranešime žiniasklaidai rašoma, kad leidimai suformuoti daugiau nei 102 tūkst. gyventojų, kurie juos išsiimti gali prisijungę prie Mano VMI.

„Norime atkreipti dėmesį, jog jei asmuo praėjusiais metais turėjo leidimą įsigyti lengvatinių degalų ir kartu su leidimu buvo suformuota Žemės ūkio veiklos subjekto naudotojo kortele, tai papildomai nieko daryti nereikia, nes duomenys kortelėje atnaujinami automatiškai“, – sako VMI Akcizų administravimo departamento direktorius Žygintas Grekas pridurdamas, kad atspausdintą kortelę užteks degalinėje pateikti kartu su asmens tapatybės dokumentu.

Leidimą ir Žemės ūkio veiklos subjekto naudotojo kortelę naujiems ūkiniams metams galima rasti prisijungus prie Mano VMI > Dokumentai > Pažymėjimai / leidimai taikyti akcizų lengvatas.

Kokį gazolių kiekį gali įsigyti ūkininkas, VMI apskaičiuoja pagal Žemės ūkio ir kaimo verslo centro pateiktus duomenis. Praėjusiais metais leidimai suformuoti beveik 106,1 tūkst. gyventojų, 2020 m. – 126,7 tūkst.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-07-05

IGC pasaulyje 2022–2023 m. gegužės mėn. sumažino grūdų derliaus prognozę

Tarptautinės grūdų tarybos (toliau – IGC) 2022 m. gegužės 19 d. duomenimis, 2022–2023 m. pasaulinio grūdų derliaus prognozė, palyginti su prieš tai buvusia prognoze, sumažinta 23,7 mln. t (iki 2 251,0 mln. t), ir tai būtų 39,7 mln. t mažiau nei 2021–2022 m. Grūdų derliaus prognozė sumažinta dėl laukiamo mažesnio kviečių ir kukurūzų derliaus pasaulyje.

Bendras grūdų sunaudojimas pasaulyje analizuojamu laikotarpiu prognozuojamas 22,9 mln. t mažesnis ir turėtų sudaryti 2 278,7 mln. t. 2022– 2023 m., palyginti su 2021–2022 m., grūdų sunaudojimas pasaulyje turėtų būti mažesnis 7,5 mln. t. 2022–2023 m. grūdų prekybos apimtys pasaulyje pagal naujausias prognozes turėtų sudaryti 403,7 mln. t ir tai būtų 3,6 mln. t mažiau nei buvo prognozuota balandžio mėn. bei 12,4 mln. t mažiau, palyginti su 2021–2022 m buvo prognozuota balandžio mėn. bei 12,4 mln. t mažiau, palyginti su 2021–2022 m.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 11 (403) / 2022 m.



Iš Ukrainos į Lietuvą atvežta dar 1,3 tūkst. tonų kukurūzų

Į Lietuvą iš Ukrainos atvyko šeštas traukinys, kuriuo atgabenta 1,3 tūkst. tonų kukurūzų, BNS pranešė „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG). Krovinys pirmadienį iš Šeštokų išvežtas į Klaipėdą. „Klaipėdos jūrų uosto link traukinys gabena 44 konteinerius su kukurūzais“, – BNS sakė LTG komunikacijos partnerė Kotryna Dzikaraitė. Kol kas neaišku, kas Klaipėdos uoste perkraus šį krovinį. Anksčiau keturiais traukiniais iš Ukrainos atvežtą aliejų ir kukurūzus perkrovė viena didžiausių uosto krovos bendrovių „Bega“.

Pirmasis bandomasis traukinys iš Ukrainos į Lietuvą atvyko gegužės 19-ąją, juo atgabentas gyvulių pašarams skirtas priedas lizinas. Dėl Rusijos pradėto karo Ukraina negali per savo uostus išvežti maždaug 20 mln. tonų pernykščio derliaus grūdų ir paprašė Europos Sąjungos pagalbos.

Šaltinis: lrt.lt, Valdas Pryšmantas, BNS, 2022-07-05

Europos žemės ūkio forume – dėmesys apsirūpinimui maistu

Pagrindinis Europos Sąjungos (ES) politikų dėmesys Europos žemės ūkio forume, vykusiame Varšuvoje (Lenkija), buvo skirtas žemės ūkio situacijai bei apsirūpinimo maistu perspektyvoms karo Ukrainoje akivaizdoje. Pasak forume Lietuvai atstovavusio žemės ūkio viceministro Pauliaus Astrausko, geopolitinė situacija dar labiau pabrėžia apsirūpinimo maistu bei žemės ūkio sektoriaus atsparumo stiprinimo svarbą.

„Tikimės, kad naujos pažangios, inovatyvios žemės ūkio technikos diegimas padės žengti svarbius žingsnius link tvaresnio žemės ūkio, leis susidoroti su krizėmis, užtikrinti apsirūpinimą maistu ir įgyvendinti Žaliojo kurso tikslus. Siekiant išvengti pasaulinės apsirūpinimo maistu krizės ir atverti kelius žemės ūkio produkcijos eksportui, būtinas kuo skubesnis Ukrainos Juodosios jūros uostų atblokavimas, užtikrinant ir reikalingą apsaugą kroviniams išvežti“, – sakė žemės ūkio viceministras.

Grūdai, patenkantys iš Ukrainos į ES rinką, pradeda konkuruoti su ES grūdų augintojų derliumi. ES šalyse, besiribojančiose su Ukraina, jaučiamas javų saugyklų stygius, ypač artėjant naujo derliaus nuėmimui, tad reikalingi sprendimai, užtikrinantys pakankamus sandėliavimo pajėgumus: tinkamai sandėliuoti grūdus, kad jie vėliau pasiektų Baltijos jūros uostus.

ES šalys nesusidurs su maisto stygiaus klausimu, tačiau forumo dalyviai pabrėžė, kad nerimą labiau kelia augančios maisto kainos ir mažėjančios vartotojų finansinės galimybės.

Esama situacija turi įtakos ir Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) perspektyvoms. BŽŪP kryptis buvo formuojama nevertinant esamos geopolitinės situacijos, tad ir Strateginiai planai, kuriuos ES šalys narės teikė Europos Komisijai, nebuvo pritaikyti prie iššūkių, kylančių dėl karo Ukrainoje.

Forume dalyvavo ir Lenkijos, Latvijos, Čekijos žemės ūkio ministrai, kitų ES šalių valstybės institucijų bei žemės ūkio verslo atstovai bei ES žemės ūkio komisaras J. Vojciechowski.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-07-04

Ankstesnės žemės ūkio naujienos