Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-11-03

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-11-03. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Dėl karo Ukrainoje sunkumų patiriantys ūkininkai dar gali kreiptis lengvatinių paskolų

Žemės ūkio ministerija primena, kad ūkininkai, patyrę sunkumų dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą, gali kreiptis lengvatinių paskolų likvidumui užtikrinti (apyvartiniam kapitalui finansuoti). Iki 2022 m. lapkričio 15 dienos 70 proc. paskoloms teikti lėšų yra skiriama tinkamiems ūkio subjektams, kurių viena iš 2021 metais vykdomų ir 2022 m. tęsiamų veiklų yra:

gyvulininkystė;
daržininkystė ir sodininkystė;
akvakultūra;
ekologinė augalininkystė.

Šiuo metu lengvatinių paskolų teikimui pagal skatinamąją finansinę priemonę „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą“ yra skirta 31 mln. Eur.

Likę 30 proc. skirta paskoloms teikti kitas veiklas vykdantiems ūkio subjektams. Nuo 2022 m. lapkričio 16 d., jeigu bus neišskolintos visos šios finansinės priemonės lėšos, likutis bus skolinamas visiems tinkamiems ūkio subjektams.

Teikti paraiškas dėl lengvatinės paskolos gavimo reikia atrinktiems finansų tarpininkams, kurie skelbiami UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas interneto svetainėje www.garfondas.lt.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-10-31

Ministro K. Navicko vizitas P. Korėjoje: dėmesys dvišaliam bendradarbiavimui ir lietuviškiems maisto produktams

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Pietų Korėjoje susitiko su aukščiausiais šios šalies žemės ūkio politikos pareigūnais, kurie remia ir skatina dvišalį bendradarbiavimą žemės ūkio produkcijos prekybos, mokslo, inovacijų bei maisto saugos srityse. Ministras išreiškė nuoširdžią užuojautą dėl vizito išvakarėse įvykusios tragedijos Itavon rajone Seule.

Ministras K. Navickas su P. Korėjos žemės ūkio ministru Hwang-keun Chung aptarė svarbiausius tarpinstitucinio bendradarbiavimo klausimus. Kalbėta apie dvišalės prekybos maisto produktais skatinimą, bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir P. Korėjos universitetų, maisto saugą, technologinės pažangos ir tvarios gamybos svarbą šiuolaikiniame žemės ūkyje ir išmanaus ūkininkavimo reikšmę.

„Lietuvos sprendimas plėsti ir stiprinti diplomatinius santykius su Pietryčių Azijos valstybėmis labai savalaikis ir toliaregiškas, atveriantis dideles galimybes Lietuvos verslo ir mokslo atstovams stiprinti bendradarbiavimą su regiono partneriais. P. Korėja – viena svarbiausių mūsų partnerių ir tikslinė rinka regione, todėl bendradarbiavimas su ja mums yra prioritetinis. Didelis skaičius Lietuvos įmonių, atvykusių į tarptautinę parodą, rodo pasitikėjimą naujai atveriama augančia šalies rinka, todėl dėsime didesnes pastangas, kad Lietuvos produktai būtų matomi ir žinomi šalyje, o mokslinis ir technologinis bendradarbiavimas suteiktų naują postūmį tvaraus ir aplinkai draugiško žemės ūkio vystymui“, – teigė ministras K. Navickas.

P. Korėjos žemės ūkio ministras pasidžiaugė, kad Europos Sąjungos ir P. Korėjos laisvos prekybos susitarimas puikiai veikia ir atvėrė galimybių abiejų šalių verslui. Ši valstybė priklausoma nuo žemės ūkio ir maisto produktų importo, todėl, pasak ministro Hwang-keun Chung, dvišalių santykių su Lietuva skatinimas turi aiškią abipusę naudą, o P. Korėjos rinkoje laukiama daugiau mūsų šalies maisto produktų.

P. Korėjos ministro prašymu K. Navickas plačiau pristatė ES „Žaliojo kurso“ tikslus ir ambicijas, iš kurių matyti ES ir P. Korėjos pasirengimas eiti tvaraus žemės ūkio plėtojimo keliu, mažinant žalą aplinkai ir stiprinant technologinių ir mokslo naujovių taikymą.

Dvišalio bendradarbiavimo plėtrai aptarti buvo skirtas ir žemės ūkio ministro K. Navicko susitikimas su P. Korėjos Parlamentinės asamblėjos žemės ūkio komiteto pirmininku Byunghoon So. Akcentuota tarpparlamentinių santykių svarba. Žemės ūkio komiteto pirmininkas papasakojo apie P. Korėjos priklausomybę nuo energetinių bei žemės ūkio žaliavų importo ir jų svarbą šalies ekonomikai, išreiškė norą perimti daugiau išmanaus ūkininkavimo patirties iš Lietuvos bei skatinti jaunimo tarpusavio mainus. Parlamentaras akcentavo, kad Lietuva jau eksportuoja maisto produktų į P. Korėją, todėl tikisi, kad netrukus prekybiniai ryšiai tik tvirtės.

Susitikime su P. Korėjos Maisto ir vaistų saugos ministre Yu-Kyoung Oh aptartas maisto produktų, ypač paukštienos ir kiaušinių, spartesnis eksporto leidimų išdavimas. Ministras K. Navickas padėkojo už neseniai sklandžiai įvykusį P. Korėjos atstovų auditą Lietuvos paukštienos įmonėse: artimiausiu metu turėtume sulaukti leidimo eksportuoti lietuvišką paukštieną į šią šalį. Sutarta, kad bus tęsiamas konstruktyvus bendradarbiavimas tarp maisto saugos kontrolės institucijų.

Šiuo metu P. Korėjoje daugiau kaip 10 verslo misijoje dalyvaujančių Lietuvos įmonių ruošiasi tarptautinei maisto pramonės parodai.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-10-31

Paraiškų grynaveisliams ūkiniams gyvūnams įsigyti vertinimas – prašome sekti informaciją

Pasibaigė paraiškų priėmimas grynaveisliams ūkiniams gyvūnams įsigyti. VMVT sulaukė beveik šimto paraiškų, kurių bendra prašoma pagalbos suma – daugiau nei 1,66 milijono eurų. Atkreipiame dėmesį, kad šiuo etapu planuojama išdalinti tik 370 tūkstančių eurų. Taigi, poreikis viršija galimybes daugiau nei 4 kartus.

Šiuo metu VMVT vyksta paraiškų ir pareiškėjų vertinimas, todėl pateikusieji paraiškas turi nuolat tikrinti savo elektroninius paštus, kuriuos nurodė paraiškose – esant poreikiui gali būti paprašoma pateikti papildomą informaciją.

Įvertinus paraiškas, ne vėliau kaip šių metų lapkričio 15 d. paraiškų suvestinė bus pateikta Žemės ūkio ministerijai, kur bus priimamas galutinis sprendimas dėl paramos skyrimo ar neskyrimo. Apie priimtą sprendimą visi pareiškėjai bus informuoti raštu.

Ketinantys įsigyti gyvūnus nelaukiant sprendimo, turėtų suprasti, kad atsižvelgiant į tai, jog lėšų yra mažiau nei prašoma paraiškose, bus tenkinamos ne visos paraiškos. Be to, tos paraiškos, kurios bus patenkintos, gali būti tenkinamos tik dalinai.

Šaltinis: vmvt, 2022-10-27

Tarnyba: Lietuvos mėsos įmones tikrinę Taivano ekspertai rado trūkumų

Taivano ekspertams baigus daugiau nei savaitę trukusį Lietuvos mėsos gamintojų, ketinančių į Taivaną eksportuoti jautieną, auditą, Maisto ir veterinarijos tarnyba sako, kad įmonėse buvo pastebėta keletas trūkumų, tačiau tikimasi, kad jie netrukus bus pašalinti ir leidimų procedūros netrukus bus baigtos.

„Taivano auditoriai pozityviai tikisi, kad įmonėse pastebėti trūkumai gali būti pašalinti artimiausiu metu ir visos leidimų eksportuoti procedūros bus pabaigtos netolimoje ateityje“, – teigiama tarnybos pranešime.

Taivano ekspertai pažymėjo, kad būtina pateikti biosaugos planus dėl galvijų ir kiaulių skerdimo bei produkcijos tinkamo atskyrimo įmonėse, taip pat akcentavo, kad galvijai skerdimui turi būti iš Lietuvos arba kitų Taivano patvirtintų valstybių.

„Nei Latvija, nei Estija nėra patvirtintos šalys jautienos eksportui į Taivaną“, – nurodė tarnyba.

Taivano ekspertai vertino Maisto ir veterinarijos tarnybą, Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kaip atliekami tyrimai, kontrolė, bei kaip trys Lietuvos mėsos įmonės įgyvendina atitinkamus reikalavimus. Taip pat buvo tikrinta viena organines trąšas iš mėsinių galvijų mėšlo gaminanti ir savo produkciją ketinanti eksportuoti įmonė.

Tai jau antras auditas dėl lietuviškos produkcijos eksporto galimybių. Šiemet liepos pabaigoje-rugpjūčio pradžioje Taivano ekspertai atliko Lietuvos kiaušinių produktų, pieno, žuvies produktų gamintojų auditą. Šiuo metu laukiama galutinių audito išvadų, kurios turėtų atverti naujas galimybes Lietuvos maisto gamintojams.

Savo produkciją į Taivaną eksportuoti siekia daugiau nei 20 Lietuvos maisto gamintojų.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-10-31

VMVT: veriasi lietuviškos kiaulienos eksporto į Japoniją galimybės

Praėjusią savaitę, trečiadienį, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Mantas Staškevičius susitikime su Japonijos vyriausiuoju veterinarijos pareigūnu Norio Kumagai aptarė lietuviško kiaulienosir jos gaminių eksporto į Tekančios saulės šalį galimybes, rašoma VMVT pranešime žiniasklaidai.

M. Staškevičius pristatė Afrikinio kiaulių maro (AKM) situaciją Lietuvoje. Pasak VMVT direktoriaus, ne vienerius metus su šia virusine liga kovojanti tarnyba turi didelę patirtį ir žinių kaip užkardyti ir kontroliuoti šią virusinę ligą, todėl šiomis ekspertinėmis žiniomis mielai pasidalintų su kolegomis. Kaip žinia, ši kiaulėms ir šernams mirtina liga sparčiai plinta Azijos regione.

Daug dėmesio susitikime skirta ir lietuviškos kiaulienos bei jos gaminių eksportui į Japoniją.

„Šiuo metu į Japoniją Lietuva eksportuoja mėsos gaminius, pieno ir kiaušinių produktus, gyvūnų pašarą, o lietuviškos paukštienos ir jautienos kiekiai šiemet ženkliai padidėjo. Kol kas į šią Azijos rinką negalime tiekti kiaulienos, todėl su Japonijos vyriausiuoju veterinaru aptarėme procedūras ir tvarkas, kaip būtų galima greičiau šią produkciją eksportuoti į Tekančios saulės šalį.

Iš kolegos išgirdau pažadą, kad visos procedūros bus paspartintos ir jau artimiausiu metu bus planuojamas japonų ekspertų vizitas Į Lietuvą,“ – po susitikimo sakė VMVT vadovas.

Be kita ko, susitikime su Japonijos vyriausiuoju veterinaru taip pat aptartos galimybes kitų lietuviškų produktų, ypač aukštesnės pridėtinės vertės, eksporto galimybes.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-10-31

Ankstesnės žemės ūkio naujienos