Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-12-20

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-12-20. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Mokama pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama už ūkinius gyvūnus

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) šiandien išmokėjo 2022 m. pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą už karves žindenes ir telyčias bei už ėriavedes, taip pat šią savaitę bus pradedama mokėti specialioji išmoka už bulius.   Gruodžio 19 d. pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama už karves žindenes pasiekė daugiau kaip 6,5 tūkst. pareiškėjų, kuriems buvo išmokėta 2,66 mln. Eur, daugiau kaip tūkstančiui ėriavedžių augintojų buvo pervesta 117 tūkst. Eur parama.

Nuo šios savaitės taip pat bus mokama specialioji išmoka už bulius. Planuojama, kad iki metų pabaigos bus išmokėta apie 6,5 mln. Eur.
 
Primename, jog šių metų pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už pasėlius ir ūkinius gyvūnus išmokų dydžiai už baltyminius augalus – 23,40 Eur už ha, specialioji išmoka už bulius – 212 Eur už vnt., už karves žindenes ir telyčias – 111 Eur už vnt., už ėriavedes – 3,22 Eur už vnt.

Šaltinis: nma.lt, 2022-12-19

V. Pranckietis: ant „sofos“ ūkininkų planuojama padėti „kryželį“

Seimas ketina priimti Ūkininko ūkio įstatymo pataisas, kuriomis siekiama atimti galimybę iš „sofos“ ūkininkų  lengvatinėmis sąlygomis statytis namus. Siūloma padidinti reikalavimus žemės sklypui nuo 0,5 iki  2 hektarų. Taip pat ūkininko sodybą planuojantis pasistatyti asmuo pusę ir daugiau savo pajamų per pastaruosius 3 metus turėtų būti deklaravęs, kaip pajamas iš žemės ūkio veiklos.

Tokį pasiūlymą Ūkininko ūkio įstatymo pataisoms įregistravusi parlamentarų grupė siūlo numatyti, kad ūkininko sodyba ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatai statomi nuosavybės teise priklausančiame žemės ūkio paskirties žemės sklype, ne mažesniame kaip 2 hektarai, išskyrus atvejus, kai kituose įstatymuose, teritorijų planavimo dokumentuose nustatyta kitaip. Pagal dabar galiojantį teisinį reglamentavimą ūkininko sodybą galima statytis turint ne mažesnį kaip 0,5 hektaro sklypą.

„Lengvata statyti žemės ūkio paskirties žemėje yra skirta ūkininkams, kurie vykdo žemės ūkio veiklą, tačiau dabartinis reglamentavimas palieką spragą, kuria gali pasinaudoti nekilnojamojo turto vystytojai statydami gyvenamuosius namus (rajonus) patraukliuose rajonuose, žemės ūkio paskirties sklypuose. Dabartiniame reglamentavime numatytas minimalus 0,5 ha žemės ūkio paskirties žemės sklypas yra per mažas bet kokiam komerciniam ūkininkavimui, tačiau labai patogus nekilnojamojo turto vystytojams ar asmenims, siekiantiems statyti namus saugomose teritorijose. Atsižvelgiant į tai siūlome padidinti reikalavimus žemės sklypui iki 2 ha dydžio“,- sako tokį pasiūlymą kartu su kitais parlamentarais įregistravęs Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Pasak V. Pranckiečio, dabartinis teisinis reguliavimas skatino gyventojus lengvatinėmis sąlygomis pasistatyti sodybą, ten apsigyventi, o ne ūkininkauti.

“Siūlomos įstatymo pataisos – tai nėra apribojimas, tai yra sutvarkymas to, kas turėjo būti seniai sutvarkyta, kad ūkininkas ir būtų ūkininkas, o ne menamas ūkininkas. Daugelis žmonių pasinaudojo galimybe kurti ūkininko ūkį pusės hektaro plote, tačiau tuo ir baigdavosi, kad būdavo pastatomi pastatai ir ten apsigyvenama. Tai yra labiau gera žinia tikriesiems ūkininkams, kad „sofos“ ūkininkams padedamas „kryželis“, kad ateityje jiems nebus sudarytos sąlygos kurti fiktyvų ūkį žemės ūkio paskirties žemėje. Ūkininkas galės pasistatyti ūkininko sodybą, turėdamas ne mažiau kaip du hektarus žemės, kad nebūtų fiktyvaus tapimo ūkininku“,- Eltai sakė V. Pranckietis.

Pasak jo, tie, kurie norės pasistatyti gyvenamąjį namą, turės pakeisti žemės paskirtį. Pasak jo, naujos įstatymo nuostatos nepaliestų tų gyventojų, kurie jau yra pradėję statybas.„Įstatymai atgal negalioja, įstatymai galioja tik į priekį“,- Eltai sakė V. Pranckietis.

Įstatyme planuojama numatyti, kad naujas teisinis reguliavimas nebus taikomas ūkininko sodyboms, kurių statybą leidžiantys dokumentai išduoti arba šie statiniai pradėti statyti.

Pasiūlymą Ūkininko ūkio įstatymo pataisoms įregistravo Seimo nariai Simonas Gentvilas, Viktoras Pranckietis, Edmundas Pupinis, Kazys Starkevičius, Vigilijus Jukna, Juozas Baublys, Jonas Gudauskas, Kęstutis Mažeika, Vidmantas Kanopa, Rita Tamašunienė, Česlav Olševski, Giedrius Surplys, Guoda Burokienė, Andrius Vyšniauskas.

Siūlomas naujas reikalavimas dėl pajamų iš žemės ūkio veiklos

Siūloma leisti lengvatinėmis sąlygomis statyti ūkininko sodybą tik ūkininkams, kurie pusę ir daugiau savo pajamų per pastaruosius 3 metus yra deklaravę kaip pajamas iš žemės ūkio veiklos.

„Lengvata statyti žemės ūkio paskirties žemėje yra skirta ūkininkams, kurie vykdo žemės ūkio veiklą. Atsižvelgiant į tai, siūlome numatyti, kad asmuo siekiantis statytis ūkininko sodybą tikrai dirbtų žemės ūkyje, t. y. bent tris metus būtų deklaravęs pajamas iš žemės ūkio veiklos“,- sako tokį pasiūlymą Ūkininko ūkio įstatymo pataisoms įregistravę Seimo nariai.

Jeigu Seimas pritartų, įstatyme būtų numatyta, kad ūkininko sodybą, nerengiant detaliųjų planų žemės ūkio paskirties žemėje, galėtų statyti ūkininkas, „kuris pusę ir daugiau savo pajamų per pastaruosius 3 metus yra deklaravęs, kaip pajamas iš žemės ūkio veiklos“.

Tokį pasiūlymą Ūkininko ūkio įstatymo pataisoms įregistravo Seimo nariai Viktoras Pranckietis, Jonas Varkalys, Juozas Baublys, Kęstutis Vilkauskas, Vidmantas Kanopa, Andrius Vyšniauskas, Angelė Jakavonytė, Juozas Varžgalys, Simonas Gentvilas.
Numatomi apribojimai saugomose teritorijose

Seimas taip pat ketina apriboti galimybę statyti ūkininkų sodybas saugomose teritorijose.

Seimo planuojamos priimti Ūkininko ūkio įstatymo pataisos numato, kad „saugomose teritorijose ūkininko sodybos statinių statyba turi būti numatyta saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentais nustatytose vietose. Kai žemės ūkio paskirties žemės sklypo dalis yra Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, nepatenkančioje į nacionalinę saugomą teritoriją, ūkininko sodybos statinių statyba galima ne mažesnėje kaip 0,5 ha jo dalyje, esančioje už šios Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos ribų.“

Įstatymo pataisų iniciatoriaus, Seimo nario socialdemokrato Lino Jonausko teigimu, tokios nuostatos užkirstų kelią piktnaudžiavimui, kai, prisidengiant ūkininko vardu, apeinant įprastas teritorijų planavimo procedūras, saugomose teritorijose statomi gyvenamieji namai.

Ūkininko ūkio įstatymo pataisų priėmimas Seime numatytas antradienį, gruodžio 20 d.

Šaltinis: valstietis.lt, 2022-12-19

Krito kviečių kaina

Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas savo feisbuko paskyroje pasidalino grūdų rinkos analize, kurioje gerų žinių ūkininkams nėra. „Turbūt vakar matėte, kad nors ECB sprendimai atitiko lūkesčius, tačiau vadovės užuominos apie ateitį rinkoms labai nepatiko…Tačiau šįkart pasidalinu kita žinia: vakar pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kviečių ateities sandorių kaina biržoje krito žemiau 300 EUR/t ir ji sugrįžo ten, kur buvo prieš karą.

Per metus kviečiai yra pabrangę jau tik 5 procentais. Tai nepalankios žinios tiems mūsų šalies grūdų augintojams, kurie nėra fiksavę pardavimo kainos, tačiau tai rodo, kad įtampa pasaulinėje grūdų rinkoje yra gerokai atlėgusi ir situacija gerėja.

Tiesa, vakar ir EVT susitikime matėsi, kad Rusija toliau bando stumti naratyvą apie tai, kad sankcijos kaltos dėl aukštų kainų ir dėl didesnio bado Afrikoje. Beje, trąšų kainos pasaulyje taip pat jau mažesnės negu karo Ukrainoje pradžioje. Labiausiai kviečių rinkoje neramina tai, kad šiemet Rusijoje derlius rekordinis, todėl jos įtaka pasaulinėje eksporto rinkoje yra dar didesnė negu įprastai…

Beje, lietuviškų kviečių eksportas, nepaisant rusų konkurencijos, kol kas vyksta neblogai – pagal savaitinius eksporto duomenis tempas yra lėtesnis tik palyginti su 2020 metais, kai mūsų šalyje buvo rekordinis derlius.“

Šaltinis: valstietis.lt, 2022-12-19

Bitininkų sąskaitas pasiekė paramos lėšos

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja, jog šią savaitę baigiama mokėti parama bičių laikytojams, kurie pateikė paraiškas dėl paramos kompensacijai už papildomą bičių maitinimui įsigytą cukrų.   Bitininkai nuo rugpjūčio 1 d. iki rugsėjo 15 d. galėjo teikti paraiškas gauti paramą už papildomą bičių maitinimą pagal Paramos teikimo bičių laikytojams už papildomą bičių maitinimą taisykles.

Daugiau kaip 6,6 tūkst. paraiškų atitiko tinkamumo paramai gauti reikalavimus, o bendra jų prašoma paramos suma viršijo 1 mln. Eur. Primintina, jog šiam paraiškų rinkimo etapui skirta šiek tiek daugiau kaip 750 tūkst. Eur paramos lėšų. Kadangi bendra prašoma paramos suma viršija skirtąją, turimos lėšos išdalintos taikant mažinimo koeficientą.

Šaltinis: nma.lt, 2022-12-19

Ankstesnės žemės ūkio naujienos