Home » Ar verta investuoti į automatinę veršelių girdymo sistemą?
Ferma Šėrimas Straipsniai Veršeliai

Ar verta investuoti į automatinę veršelių girdymo sistemą?

Tinkama veršelių priežiūra užtikrina sveiką ir pelningą jūsų ūkio bandą ateityje, todėl jiems turite skirti maksimaliai dėmesio. Žinoma, ūkyje yra daug daugiau darbų, todėl sunku (ar net neįmanoma) veršeliams skirti individualią priežiūrą, laiku pastebėti silpnesnius ar negaluojančius gyvulius, kiekvienam pritaikyti skirtingo dydžio porcijas. Tačiau visas šias galimybes suteikia automatinė veršelių girdymo sistema.

Individuali priežiūra

Vokietijos veršelių produktų gamintojų Holm&Laue automatinė girdymo sistema „CalfExpert“ grupėje laikomiems veršeliams užtikrina individualią priežiūrą. Sistema pagal daviklius ant kaklo atskiria veršelius ir fiksuoja, kiek mišinio jie išgėrė per 12 valandų. Jeigu jo suvartojo per mažai, per kitas 12 valandų automatiškai bus pridėta papildoma porcija. Matydami kurie veršiai suvartoja nepakankamą kiekį pieno mišinio, žinosite, kad jiems reikia skirti ypatingą dėmesį.

120

Natūralus gėrimas

Čiulptukas sistemoje įmontuotas 45 laipsnių kampu, todėl gerdamas veršelis natūraliai pakelia galvą, tarsi žindydamas karvę. Taip pienas patenka tiesiai į skrandį ir padeda greičiau formuotis prieskrandžiui.

Dar vienas sistemos ir natūralaus žindymo panašumas – mišinys veršeliams pateikiamas nedidelėmis porcijomis (todėl jie gali gerti dažnai, lyg natūraliai žysdami karvę). Jų nesuvartojus, likutis užfiksuojamas sistemoje ir pašalinamas, kad jo negertų kitas veršis ir neatsirastų terpė bakterijų plitimui, infekcijoms. Kiekvienas veršis visuomet galės suvartoti tik jam paskirtą mišinio dozę.

214

Nujunkymas pagal svorį

Automatinė veršelių girdymo sistema su svarstyklėmis suteikia galimybę nujunkyti veršelius pagal svorį ir taip sutaupyti 8-10 eurų nuo gyvulio. Kiekvieną kartą atėjęs atsigerti veršelis priekinėmis kojomis užlipa ant svarstyklių, kurios automatiškai fiksuoja jo svorį. Tai padės atskirti stipresnius veršelius nuo silpnesnių ir pagal tai pritaikyti sekančius veiksmus. Stipresnes telyčaites galėsite greičiau sėklinti (vienu mėnesiu paankstintas pirmojo veršiavimosi amžius leidžia sutaupyti apie 50 eurų nuo telyčios), o silpnesnes – palikti ilgiau su veršeliais (taip užtikrinsite, kad į bandą nors ir vėliau, tačiau ateis stipri ir sveika telyčia).

222

Taupo laiką ir pinigus

30 ir daugiau veršelių turinčiame ūkyje darbuotojas prie jų paprastai praleidžia po 4-6 valandas perdieną. Naudojant automatinę veršelių girdymo sistemą šiam darbui atlikti prireiks tik 1 valandos ingredientų sudėjimui į talpą ir sistemos pateikiamų grafikų peržiūrėjimui.  Girdykla išsivalo automatiškai, o veršelių naudojamas čiulptukas nuplaunamas šviežiu vandeniu po kiekvieno naudojimo. Patys galite paskaičiuoti kiek per valandą mokate darbuotojui ir kiek sutaupysite, kai veršeliams per dieną teks skirti 3-5 valandomis mažiau.

Sveikesnė banda

Nustatyta, kad intensyvus individualus šėrimas 50% sumažina susirgimų riziką. Veršiai gauna pakankamai energijos, individualiai pritaikyta ir bakterijomis neužterštą mišinį.

Pirmosios šėrimo savaitės turi įtakos ir vėlesniam karvės sveikatingumui. Jeigu pirmas 8 savaites telyčaitė gaus pakankamai energijos suteikiantį pašarą, subrendusios karvės tešmens audinys gali būti tvirtesnis iki 3 kartų.

Holm&Laue „CalfExpert“ atstovas UAB Agroinfo

Naudingi sprendimai: sulietuvinta bandos valdymo programa, turinti stiprų palaikymą lietuvių kalba, modernūs veršelių laikymo sprendimai, aukštos kokybės pieninių galvijų sperma, kurią galima įsigyti net ir internetu. Straipsniai pieno ūkio valdymui.

Daugiau naudingų straipsnių apie veršelių auginimą.