Karvės Pieno ūkio naujienos Šėrimas

Naujų žinių ieškojo Amerikoje

Kai myli savo darbą, o tavo galvoje nuolat sukasi naujos idėjos, sunku ramiai nusėdėti namuose net ir grįžus po ilgos kelionės. Tuo įsitikinęs Pelaniškių ŽŪB fermos vadas Marius Misiulis, kuris dar praėjusią savaitę, kartu su kitais herdsmanais*  iš 9 pasaulio šalių, laiką leido Jungtinėse Amerikos Valstijose vykusiuose „Alta U“ mokymuose. Vos grįžęs ir atgavęs jėgas, pakruojiškis skubėjo pasinerti į darbą ir kuo greičiau pritaikyti visas gautas žinias.

Dalindamasis įspūdžiais M. Misiulis juokavo, kad nors nuo mokyklos suolo jis jau spėjo atprasti, girdint įdomią bei naudingą informaciją iš profesionalų lūpų, laikas nespėjo prailgti, o žinių siekimui nesutrukdė ir užsienio kalba vykę mokymai.

„Nors ne visi anglų kalba vartojami terminai man buvo aiškūs, suprasti apie ką kalbama nebuvo sunku. Juk vien iš paskaitos konteksto galima suprasti, kad kalbama būtent apie galvijo koją, o ne kitą kūno dalį“, – tikino Marius.

Prisimindamas mokymosi savaitę, herdsmanas pripažino, kad bene didžiausią nuostabą jam sukėlė tai, kad daugybė Amerikoje sutiktų mokytojų galėjo pasigirti labai plačiomis žiniomis viena konkrečia tema, tačiau vengė kalbėti apie kitus dalykus.

„Jeigu mokytojo paklausdavome kažko ne visai į temą, jis atsakydavo, kad pas mus greitai ateis kitas pranešėjas su kuriuo galėsime diskutuoti apie norimą klausimą. Tačiau tai tikrai nebuvo minusas. Priešingai. Kiekvienas mokytojas labai įsigilinęs į savo temą, tad konkrečiu klausimu galėjo suteikti labai daug informacijos, papasakoti apie visas smulkmenas ir niuansus,  tačiau nenorėdamas mūsų klaidinti, vengė kalbėti apie mažiau žinomus dalykus“, – kalbėjo pakruojiškis.

Kelionės metu M. Misiulis gavo daugybę informacijos apie veršelių ir telyčių šėrimą, nagų sveikatą ir priežiūrą, karvių komfortą, melžimą, bendravimą su darbuotojais ir jų protokolų pildymą. Prisimindamas visas temas ir gautas žinias, fermos vadas juokavo, kad nors nuo kelionės prabėgo vos keletas dienų, jis jau skuba visą gautą informaciją pritaikyti praktikoje.

„Žinias jau pradedu naudoti. O ko laukti? Juk bėgant laikui visas gali užsimiršti“, – juokavo jis.

Išklausęs visas paskaitas ir aplankęs vieną Jungtinių Amerikos Valstijų ūkį, Marius pripažino, kad šiuo metu didžioji valstybė yra kur kas labiau pažengusi nei Lietuva ir, kad ją pasivyti mums gali prireikti net 20 metų. Nepaisant to, herdsmanas pabrėžė, kad visuomet gera matyti sėkmingus pavyzdžius.

„Aplankėme vieną ūkį, kuriame buvo auginama 1 000 melžiamų galvijų, o ūkyje dirbo tik 7 ar 8 žmonės. Visi darbuotojai yra savo srities specialistai ir tiksliai žino, ką jie turi daryti. Mes tikrai dar esame atsilikę, tačiau naudinga žinoti, kuria linkme turėtume eiti“, – įsitikinęs M. Misiulis.

(M. Misiulio ir „Alta U” nuotraukos)

*Herdsmanas – žmogus atsakingas už visų procesų, vykstančių fermoje, valdymą. Lietuvoje toks žmogus vadinamas fermos vadovu, tačiau herdsmanas yra platesnė sąvoka. Kad asmuo būtų vadinamas herdsmanu, jis privalo turėti daugiau kompetencijų, nei turi fermos vadovas.