Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), artėjant žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo sezonui, balandžio 5 d. surengė tradicine tapusią konferenciją „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos.
Daugiau kaip 600 NMA socialinių partnerių, savivaldybių žemės ūkio skyrių bei seniūnijų specialistų dalyvavo nuotolinėje konferencijoje, kurios metu buvo pristatyti žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai, su plotu susijusių priemonių taisyklių pakeitimai 2023 m., išmokų už gyvulius taisyklių pakeitimai, paramos administravimo aktualijos, patikrų naujovės ir paraiškų priėmimo informacinės sistemos pakeitimai.
Direktoriaus pavaduotojas Tomas Orlickas pabrėžė, kad pagrindiniai NMA tikslai išlieka nepakitę – greitas, kokybiškas, sklandus ir skaidrus paramos lėšų administravimas, administracinės naštos bei sankcijų ir patikrų skaičiaus mažinimas.
„2023 m. deklaravimo metu bus prieinami visos Lietuvos palydoviniai vaizdai 1 metro masteliu, juose pateikiamas praėjusių metų rudens vaizdas, kad būtų galima tiksliau deklaruoti laukus, ir išvengti problemų dėl netinkamo įbraižymo ar nurodyto netinkamo paramai ploto. Visa tai daroma, kad nuo pat pradžių visas procesas būtų sklandus. Šie vaizdai bus pateikiami ir „NMA agro“ programėlėje. Nuo šių metų visoje Lietuvos teritorijoje privalomai bus naudojama ALNSIS, kuri užtikrins skaidrų kontrolės mechanizmą, leis skirti daugiau paramos ūkininkams, kurie vykdo žemės ūkio veiklą ir laikosi reikalavimų, taip pat padės mažinti NMA apsilankymų jų ūkiuose skaičių. Ūkininkai bus iš anksto informuojami apie nustatytus neatitikimus ir galės juos laiku ištaisyti. <…> Nors visų mūsų laukia nemažai iššūkių, tikime, kad veikdami bendrai juos tikrai įveiksime“, – pažymėjo Tomas Orlickas.
Konferencijos metu Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyr. patarėjas Tadas Švilpauskas ir vyr. specialistė Jurgita Čiučkienė pristatė žemės ūkio naudmenų gerosios agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimus (VR). Pranešimas apie GAAB, pranešimas apie VR.
ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vyr. specialistas Skirmantas Ramoška pristatė su plotu susijusių priemonių taisyklių pakeitimus 2023 metais. Pranešimas.
ŽŪM Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vedėjas Arūnas Šileika pristatė išmokų už gyvulius taisyklių pakeitimus. Pranešimas.
Su 2022 m. paramos administravimo apžvalga ir 2023 m. aktualijomis supažindino NMA Žemės ūkio paramos departamento vyresnioji patarėja Giedrė Valbasytė. Pranešimas.
Liutauras Šimkus, NMA Kontrolės departamento direktorius, pranešimo metu aptarė 2022 m. patikrų rezultatus bei pristatė 2023 m. patikrų planą ir naujoves. Pranešimas.
Žemės ūkio verslo centro Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovė Raminta Vitkauskienė pristatė Paraiškų priėmimo informacinės sistemos pakeitimus 2023 metams. Pranešimas.
Kaip ir kasmet, konferencijos metu pagerbti ir NMA direktoriaus pavaduotojo, atliekančio direktoriaus funkcijas, padėkomis apdovanoti seniūnijų darbuotojai. Už pagalbą ūkininkams, deklaravusiems žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, apdovanoti: Išlaužo seniūnijoje dirbantis žemės ūkio ir kaimo plėtros specialistas Romas Malaškevičius, Kepalių seniūnijos žemės ūkio specialistė Rolanda Bungienė ir Marijampolės seniūnijos vyresnioji specialistė žemės ūkiui Ilona Plečkaitienė. Už ūkininkų skatinimą naudotis elektroninėmis bendravimo su NMA priemonėmis padėkos įteiktos Upytės seniūnijos seniūno pavaduotojai Laimai Šaknienei, Pelėdnagių seniūnijos žemės ūkio specialistei Ritai Veličkei ir Žemaitkiemio sen. žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyresniajai specialistei Vilmai Raupelienei.
Dėkojame visiems dalyviams ir linkime sėkmingo deklaravimo.
Konferencijos įrašą rasite NMA Youtube kanale paspaudę šias nuorodas: I dalis ir II dalis.
Atsakymus į konferencijos metu užduotus klausimus galėsite rasti NMA interneto svetainės skiltyje „Dažniausiai užduodami klausimai“. Juos parengsime iki balandžio 14 d.