Home » Pieninių galvijų veislės (7). Airšyrai
Straipsniai Veisimas

Pieninių galvijų veislės (7). Airšyrai

230px-AyrshireCattle1

Airšyrai (veislės kodas – 31). Tai pieninių galvijų veislė, susiformavusi apie 1800 m. pietvakarių Škotijos Air’o grafystėje.

Šios veislės galvijai yra žalmargi. Veislės spalvai nekeliami jokie reikalavimai, todėl spalva įvairuoja nuo žalai rudos iki beveik visiškai baltos. Ilgą laiką ypatingu veislės požymiu ir pasididžiavimu buvo laikomi įspūdingai ilgi, aukštai iškelti ragai, tačiau dabar gimę veršeliai dažniausiai yra nuraginami.

Airšyrai – vidutinio stambumo, suaugusių karvių svoris svyruoja apie 540 kg. Airšyrai apibūdinami kaip ištvermingi, gerai prisitaikantys prie įvairių laikymo sistemų galvijai. Jų karvių tešmenys – puikios formos. Laikant šias karves, paprastai nekyla problemų dėl jų kojų ir nagų. Veislė garsėja aukštu pieningumu, vidutiniu pieno riebumu, mažu somatinių ląstelių kiekiu piene, sugebėjimu žolinius pašarus efektyviai konvertuoti į pieną.

Vertingais požymiais laikomi lengvas airšyrų karvių veršiavimasis, veršelių gyvybingumas ir geras augimas bei karvių ilgaamžiškumas. Dėl šių savybių airšyrų galvijai išplito įvairiose šalyse.

Į Lietuvą airšyrai buvo įvežti 1984 m. Juos, kaip vieną geriausių pieninių galvijų veislę, plačiai naudojo ir naudoja kitų žalųjų ir žalmargių pieninių veislių gerinimui. Lietuvoje Švedijos žalmargių ir Lietuvos žalųjų gerinimui naudojami Kanados airšyrai, kurie iš kitų airšyrų išsiskiria ypač geru eksterjeru. 2006 m. Lietuvoje buvo 712 airšyrų karvių. Vidutiniškai iš airšyrų karvės buvo primelžta 6470 kg 4,66% riebumo ir 3,44% baltymingumo pieno.

Parengė dr. V. Razmaitė,
Gyvulininkystės žinynas, LSMU Gyvulininkystės institutas

Daugiau apie pieninių galvijų veisles