Home » Tradicinis ir modernus rujų stebėjimas. Ką pasirinkti?
Pieno ūkio naujienos Veisimas

Tradicinis ir modernus rujų stebėjimas. Ką pasirinkti?

Net brangi ir kokybiška sperma neduos siekiamos naudos, jeigu karvę sėklinsite netinkamu metu.  Švaistyti pinigų nenori nei vienas ūkis, tad kuo gi pasitikėti: tradiciniais ar moderniais karvių rujų stebėjimo būdais?

Kiek rujų pastebima tradiciniu būdu?

Paklausti kada rujoja daugiausia karvių, dauguma ūkininkų nė nesudvejoję atsako, kad naktį. Tai tiesa, nuo vidurnakčio iki 6 valandos ryto pastebima 43% rujų. Tačiau, jeigu naktį miegojote, kaip galėsite pasakyti kada karvė pasiekė rujos piką ir ar tikrai dabar yra pats geriausias metas ją sėklinti?

Žinoma, vizualiniu būdu galima pastebėti beveik visas rujas. Tačiau lentelėje galite matyti, kiek daug laiko tai atima. Tam, kad pastebėtumėte 100% rujų, per parą į tvartą turėtumėte eiti 8 kartus (ir dieną ir naktį) bei atidžiai stebėti karvių uostinėjimą, šokinėjimą ir stovėjimą. Neįgudusiai akiai tai padaryti nėra lengva. Juolab, kai ūkyje yra ne viena dešimtis gyvulių.

Simptomų stebėjimas Vizualinis stebėjimas ne mažiau nei 20 min
8 kartai 3 kartai 2 kartai
Uostinėjimas, šokinėjimas ir stovėsena 100% 90% 77%
Šokinėjimas ir stovėsena 89% 61% 48%
Tik stovėsena 57% 30% 19%


Nustatoma dar prieš piką

Pasitelkę modernius sprendimus, 95% tikslumu galite nustatyti karvių rują nė neįžengę į tvartą. Daugiau nei 3 milijonus karvių visame pasaulyje stebinti SCR sistema SenseHub fiksuoja gyvulio aktyvumą, ėdimą, gėrima bei kitą elgesį, pagal kurį gali nustatyti, kada karvė tiksliai pasieks rujos piką. Turėdami šią informaciją, galėsite pasirinkti sau patogų sėklinimo metą ir būsite tikri, kad tai atliekate pačiu laiku.

Sistemoje pranešimai apie rujas atrodo štai taip:

Be pavadinimo

Seklinimo laiko linijoje geltonas laukelis rodo, kad karvė dar neatėjo į rują arba jos pikas jau praėjo. Žalia spalva rodo piką, o rodyklei pasitraukus į oranžinį langelį – geriausias sėklinimo laikas jau praėjo. Rujos indeksas sėklinimo metu turėtų būti 80 ir daugiau.

Ne tik rujos

Pasirinkę modernią karvių stebėjimo sistemą, galėsite laiku sužinoti ne tik apie rują. SCR SenseHub stebėjimo sistema suteikia informaciją apie galvijų sveikatingumą, patiriama karščio stresą, abortą ir grupės rutiną, kuri leis įvertinti pokyčius bandoje (pavyzdžiui – naują šėrimą). Taip pat matysite sąrašą gyvulių, kuriems reikia jūsų pagalbos (dėl nukritusio daviklio, sveikatos problemų ar kitų priežasčių). Laiku pastebėjus neigiamus rodiklius galėsite nedelsdami imtis atitinkamų veiksmų ir užkirsti kelią didelėms išlaidoms veterinarui, prailginti karvės produktyvųjį ilgaamžiškumą, sumažinsite laikotarpį tarp apsiveršiavimų.

Agroinfo_logo_2_sumazintasNorėdami gauti daugiau informacijos apie SCR SenseHub, skambinkite:

Mindaugas  Eidukaitis +370 628 21289