Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2021-07-27

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2021-07-27. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

VMVT skatina smulkųjį verslą: išleistos išsamios gairės smulkiems gyvūninio maisto produktų gamintojams

Maisto gamyba ir tiekimas yra vienas populiariausių smulkiųjų verslų visame pasaulyje, nes, būtent, maži gamintojai atspindi šalies savitumą, maisto kultūrą, tradicijas.

Pastaraisiais metais ir Lietuvoje pastebimas vartotojų susidomėjimas mažuose ūkiuose pagamintais maisto produktais, o tuo pačiu didėja ir smulkiųjų maisto gamintojų (mažais kiekiais gaminančių gyvūninės kilmės maisto produktus), ypač pieno ir pieno produktų, žuvininkystės ir mėsos bei mėsos pusgaminių sektoriuose, skaičius. Galima daryti išvadą, kad karantinas paskatino žmones imtis įvairių veiklų, pradėti verslus bei išnaudoti savo papildomus įgūdžius ir talentus, svajones, idėjas. Šiuo metu mūsų šalyje tokią veiklą vykdo apie 700 mažais kiekiais gyvūninio maisto gamintojų ir jų nuolat daugėja.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) siekia skatinti ir kuo išsamiau konsultuoti smulkųjį verslą bei tuo pačiu, keisti susidariusią nuomonę, kad pradėti maisto gamybos ir tiekimo veiklą yra labai sudėtinga dėl daugybės painių reikalavimų.

„Šiuo metu smulkiųjų gamintojų sektoriuje pastebime, kad norintiems pradėti šią veiklą dažnai stinga informacijos kaip įgyvendinti teisės aktų reikalavimus, pvz., kaip kontroliuoti ar tinkamai yra laikomasi maisto saugos užtikrinimo sistemos reikalavimų. Taip pat pasitaiko, kad jau vykdantys tokią veiklą, nežino kaip suvaldyti įprastai jų veikloje pasireikšiančių rizikos veiksnių.

Suprantame, kad pradedant naują veiklą yra padaroma klaidų, tai nėra smerktina, juk dažnai nuosavą verslą žmonės įkuria vedami idėjos, bet stokoja laiko ir kantrybės smulkiai išsinagrinėti visus reikalavimus. Tačiau mes, stengiamės paaiškinti, kad maisto gamybos versle, net ir menkos klaidos yra ypač jautrios, kadangi tai susiję su žmonių sveikata, o taip pat ir pasitikėjimu Lietuvos smulkiuoju gamintoju“ – sako VMVT direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.

Pasak VMVT atstovės, ypatingai svarbu suprasti, kad į gyvūninio maisto (ir ne tik) gamybą turi būti žiūrima labai atsakingai, nes tai greitai gendantys produktai. Mažų gyvūninių produktų kiekių gamintojai tai labai smulkus verslas, kuriame dirba 1-3 žmonės dažniausiai šeimos nariai, kurie dažniausiai užimti ir pirminės produkcijos gamyba (ūkinių gyvūnų auginimas), todėl metodinės rekomendacijos yra didelė parama suteikianti ne tik reikalingų žinių, patarimų, taupanti brangų laiką bet ir padedanti pagaminti saugius maisto produktus.

„Siekdami, kuo aiškiau ir paprasčiau suteikti visą reikalingą informaciją ketinantiems pradėti gaminti ir tiekti rinkai gyvūninio maisto produktus, VMVT specialistai parengė specialias gaires, kuriose temine tvarka išdėstyta/paaiškinta kaip turėtų būti įgyvendinami teisės aktų reikalavimai. Manome, kad gairėse esančios metodinės rekomendacijos užtikrins efektyvų dažniausiai pasireiškiančių rizikos veiksnių valdymą visuose gamybos etapuose, ypač tais atvejais kai taikomi supaprastinti teisės aktais nustatyti reikalavimai. Kuo saugesnė taps maisto gamyba, tuo saugesnis bus vartotojas. Svarbu pabrėžti, kad kuo daugiau bus smulkiųjų maisto gamintojų ir kuo trumpesnį “kelią“ nuo gamintojo iki vartotojo keliaus maisto produktai, tuo daugiau šviežio ir įvairesnio maisto pateks ant mūsų stalo. Tikimės, kad gairės bus skatinti priemonė trumposioms maisto tiekimo grandinėms vystyti“ – teigė leidinių sumanytoja ir iniciatorė Audronė Mikalauskienė.

Gairėse rasite ne tik teorinių žinių, tačiau ir praktinių priemonių, (žurnalų, kitų formų pavyzdžius, šablonus ir kt.) skirtų bendrų higienos reikalavimų įgyvendinimui, įskaitant veiksmus (ko reikia norint įregistruoti veiklą), kuriuos reikia atlikti norint pradėti veiklą. Gairėse pateikti pavyzdžiai skirti naudoti tiesiogiai arba lengvai pritaikant (adaptuojant, modifikuojant) pagal vykdomos veiklos pobūdį (pvz., gaminamą maisto produktą). Bendrų higienos reikalavimų įgyvendinimui skirtų priemonių pavyzdžiai:

* prašymo veiklos registracijai bei aprašymo;

* gamybinių pastatų, patalpų ir įrangos išdėstymo projekto, schemos atsižvelgiant į supaprastintus teisės aktų reikalavimus;

* patalpų įrengimo (siūlomos dangos, kiti paviršiai);

* įrangos pavyzdžiai; patalpų ir įrangos higieninės priežiūros plano (pvz., ką, kada, su kuo, kas, kaip dažnai turi valyti, dezinfekuoti);

* kenkėjų apsaugos ir kontrolės priemonių;

* produktų laikymo ir transportavimo galimybių.

Likusias gairių dalis atskiroms maisto produktų grupėms ketiname publikuoti artimiausiu metu.

VMVT taip pat planuoja surengti teminį mokymų ciklą skirtą informuoti smulkius gamintojus, ūkininkus ir visus kitus trumpųjų maisto tiekimo grandinių dalyvius, ketinančius užsiimti maisto tiekimu ar gamyba mažais kiekiais apie bendruosius reikalavimus gamybos patalpoms ir įrangai, reikalavimus mėsos gaminių ir (ar) pusgaminių gamybai ir tiekimui, žuvų tiekėjams, žuvininkystės produktų gamybai ir tiekimui, pieno gaminių gamybai ir tiekimui.

Apie tikslias mokymų datas informuosime netrukus.

Šaltinis: vmvt.lt, 2021-07-22

Po žaibo kirčio supleškėjo 60 tonų šiaudų

Paryčiais kilęs gaisras nemenkų nuostolių pridarė Panevėžio rajono Ėriškių žemės ūkio bendrovei – sudegė apie 60 tonų lauke į stirtą spudulais sukrautų pernykščių šiaudų. Bendrovės vadovas Gytis Giedraitis neabejoja, kad gaisrą sukėlė žaibas.

„Tąkart buvo didžiulė liūtis su perkūnija, ir žaibas pataikė į stirtą“, – sakė direktorius. Bendrovė dalį šiaudų naudoja cukriniams runkeliams nuo šalčio apsaugoti, dalį – granulių gamybai. Sudegusius šiaudus buvo planuojama perdirbti į granules ir už jas gauti 6 tūkst. eurų. Deja, anot direktoriaus, šiaudų niekas nedraudžia, tad ir patirtų nuostolių niekas neatlygins.

Gaisras negyvenamoje sodyboje

Ankstų penktadienio rytą Ramygalos seniūnijos Daukniūnų kaimo gyventojus kaip reikiant išgąsdino gaisras Pavasario gatvėje, tad nieko nelaukdami jie iškvietė ugniagesius. Atskubėję ugniagesiai rado tris liepsnojančius statinius: medinius bei šiferiu dengtus ūkinį pastatą, lauko virtuvę ir pavėsinę. Pastarosios išgelbėti nepavyko – ji sudegė visiškai. Apdegė ūkinio pastato ir lauko virtuvės stogai, jų viduje buvę daiktai sulieti vandeniu.

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Vaiginytė sakė, kad pastaruoju metu sodyboje niekas negyveno. Pareigūnai gaisro priežastis dar aiškinasi.

Šaltinis: lrytas.lt, Laimis Kavoliūnas, „Panevėžio kraštas“, 2021-07-23

Rokiškio r. ūkyje – antras gaisras per savaitę: kol lietuviai gėrėjosi vaizdu, latviai puolė padėti

Pirmadienį apie 15 val. Skrebiškių kaime (Rokiškio kaimiškoji sen.) užsiliepsnojo ražienos. Ugnis greitai persimetė į pjaunamą kviečių lauką. Išdegė daugiau nei 8 ha javų, ugnis pavojingai priartėjo prie statomo gyvenamojo namo. Laimė, ją pavyko suvaldyti. Beje, kol lietuvaičiai gaisro vaizdais gėrėjosi nuo kelio, „braliukai“ latviai talkino ūkininkui gesindami gaisrą.

Nuo ko kilo gaisras – neaišku. Mat ten, kur įsiplieskė ugnis, nebuvo jokios technikos. Kombainai ir sunkvežimiai burzgė kitame lauko gale. Gal nuo kelio atskridusi nuorūka, kibirkštis? Pirmiausia užsiliepsnojo sausos ką tik nupjautos ražienos. Ugnis plito žaibo greičiu: vos per valandą išdegė didžiulis plotas. Ugnis netruko persimesti į kviečius. Ūkininkas skaičiuoja, kad jų sudegė per 8 ha. Nuostoliai, pačiais optimistiškiausiais skaičiavimais, siekia apie 10 tūkst. eurų. Tai jau ne pirmoji nelaimė šiame ūkyje: vos prieš gerą savaitę ugnis kitame lauke sunaikino kombainą.

Ugnis nesidavė suvaldoma Ūkininko šeima pasakojo, kad kaip tik šiandien į šį lauką buvo atvežti trys naujutėliai gesintuvai. Tačiau įsiplieskus ražienų gaisrui, gesintuvas – kaip drambliui ledinukas. Gelbėti lauką ūkininko šeima ir talkininkai bandė daužydami rąžienas čia pat nupjautų medžių šakomis. Deja, ugnis plito. Gaisro mastą liudija tai, kad dūmų stulpas buvo matyti net nuo Panemunėlio geležinkelio stoties žiedo ir Rokiškio. Atvažiavusios ugniagesių komandos pirmiausia skubėjo ne gaisrą gesinti, o saugoti nuo greitai plintančios ugnies prie pat lauko statomą gyvenamąjį namą ir ūkinius pastatus. Laimė, suvaldyti ugnį pavyko, nors ji priartėjo labai pavojingai: nuo pastatų ją teskyrė vos pora metrų. Ūkininkas ugniagesiams priekaištų nežėre: pasak jo, ugniagesiai prasitarė, kad visa apskritis dega. Vien tik per praėjusią parą šalyje buvo fiksuoti 41 toks gaisras. Prie Kamajų ugniagesių prisijugė rokiškėnai, kriauniškiai. Kai atvyko didesnės pajėgos, jos pradėjo gesinti ir degančius javus.

Padėjo latvių jaunuoliai

Gaisras, be abejo, sutraukė smalsuolių minią. Buvo daug žiūrinčių, bet mažai padedančių, nors tokiame gaisre kiekvieno pagalba svarbi. Kol lietuvaičiai grožėjosi gaisru, latvių jaunuoliai talkino jį gesindami. Nebijojo nei žvėriškos kaitros, nei sugadinti baltutėlaičius drabužius. Jie kantriai šakomis daužė vis beįsiplieskiančius ugnies židinius. Po to, kai ugnis buvo suvaldyta, jaunuoliai paklausė, kur artimiausias ežeras – norėjo nusiplauti pelenus, dulkes ir kiaurai drabužius persmelkusį dūmų kvapą. Tai jauna rygiečių pora, pro Lietuvą vykusi pramogauti į Daugpilį. Ten jie grožėjosi miesto panorama, skraidė parašiutu. O grįždami nė nedvejojo, išvydę gaisrą – reikia padėti.

Gaisrui gesinti tinkamos visos priemonės

Javų lauką gesinta įvariomis priemonėmis. Pirmiausia, ugnį bandyta užplakti medžių šakomis, kastuvais. Sunkus tatai darbas, o jį dar apsunkino tai, kad lauke ką tik nupjauti javai ir išberti pelai. Jie degė tarsi parakas. Darbo nė kiek nepalengvino ir tai, kad lauke – didžiulė sausra. Žemė sausa ir karšta tarsi parakas. Atrodo, jau ugnis užplakta, užgesinta, o ražienos vėl rūksta. Ir iš mažytės virvenančios dūmų srovelės per dvi minutes įsiplieskia 2×2 m atviros ugnies plotas. O gesinti ją sunku, nes arčiau neleidžia prieiti pragariškas karštis. Kaimynai ūkininkai, ūkio darbininkai nestovėjo rankų sudėję. Kaimynas prie savo traktoriaus prikabino plūgus ir atvažiavo arti lauko: arimo juostos puikiai stabdo ugnį. Vos tik atsirado galimybė, už kombaino vairo šoko ir kombainininkas. Jis gaisrą apvažiavo iš kitos lauko pusės ir javuose išpjovė plačias pradalges, kurios turėtų sustabdyti tolesnį ugnies plitimą. Kad būtų dar patikimiau, pradalgės iš karto buvo suartos.

Šaltinis: lrytas.lt, Lina Dūdaitė-Kralikienė, rokiskiosirena.lt, 2021-07-27

Vėl tręš laukus – galimi nemalonūs kvapai

Kilus gyventojų nepasitenkinimui dėl nemalonių kvapų bendrovės geranoriškai suskubo iš anksto pranešti apie galimus nemalonius kvapus. Kad išvengtų galimo konflikto dėl neišvengiamai  sklindančių kvapų, pirmoji po daugybės gyventojų skundų birželio pabaigoje sureagavo Pajieslio žemės ūkio bendrovė.

Bendrovės vadovas Remigijus Kazlauskas raštu informavo Kėdainių rajono savivaldybę ir gyventojus, kad nuo liepos 27 iki rugpjūčio 2 dienos planuoja nuotekų dumblu tręšti ūkininkų laukus, esančius Deveikiškėlių, Užvarčių ir Mąstautų kaimuose Kėdainių rajone. Gali būti, kad aplinkinių vietovių gyventojai tomis dienomis pajaus nemalonius kvapus.

Iš viso tręšimui bus sunaudota iki 1 240 tonų nuotekų dumblo. Dumblas bus vežamas ant ūkininkų laukų iš bendrovės „Kėdainių vandenys“ nuotekų valyklos. Tręšimas vyksta pagal suderintą bedrovės 2021–2023 metų tręšimo planą.

AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ patvirtino, kad šiuo metu žemių, kurios susidaro po to, kai į fabriką atkeliauja cukriniai runkeliai, į ūkininkų laukus neveža. Bendrovė pastaruoju metu kasmet atsakingai informuoja Kėdainių rajono savivaldybę apie darbus, kurie priklausomai nuo oro sąlygų gali sukelti papildomų kvapų.

Jeigu tokią praktiką įpras taikyti ir kitos įmonės, bus mažiau nesusipratimų ir nepasitenkinimo tarp gyventojų.

Šaltinis: valstietis.lt, 2021-07-26

Rugpjūčio 1 d. – aktualus terminas teikiant tam tikrus dokumentus, duomenis

Siekiantys gauti susietąją paramą už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus ir plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai, bei šiais metais pateikusieji paraiškas savarankiškai iki rugpjūčio 1 d. Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) turi atsiųsti tam tikrus dokumentus. Taip pat iki šios datos jaunieji ūkininkai – juridiniai asmenys, siekiantys gauti tiesiogines išmokas, Juridinių asmenų registre (JAR) bei Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje (JADIS) turi būti įregistravę narius, dalyvaujančius juridinio asmens veikloje.

Jei siekiama išmokų už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus

Siekiantys susietosios paramos už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus ūkininkai ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d. NMA privalo pateikti sertifikuotos sėklos įsigijimo faktui pagrįsti reikalingus dokumentus, jeigu sertifikuota sėkla buvo įsigyta iš dauginamosios medžiagos tiekėjo ir jeigu sėjai buvo panaudota pareiškėjo užauginta sertifikuota sėkla.

Jeigu sėkla buvo įsigyta iš Lietuvoje veikiančio dauginamosios medžiagos tiekėjo, būtina pateikti sąskaitą faktūrą ir (arba) PVM sąskaitą faktūrą ir sėklos sertifikato kopiją ar jį atitinkantį dokumentą. Sertifikuotos sėklos įsigijimo sąskaitoje turi būti nurodytas siuntos numeris (kuris turi sutapti su nurodytuoju sėklos sertifikate), įsigytos sėklos kiekis, įsigytos sėklos augalų rūšis, veislė ir kategorija. Dokumentai turi būti lietuvių kalba (atliktas oficialus vertimo patvirtinimas).

Jei pareiškėjas sėklą įsigyja tiesiogiai iš Europos Sąjungos šalyse veikiančio užsienio šalies (ne Lietuvos) dauginamosios medžiagos tiekėjo, jis turi pateikti sąskaitą faktūrą ir (arba) PVM sąskaitą faktūrą ir sėklos sertifikato kopiją (ar jį atitinkantį dokumentą) ir (arba) pakuočių etiketes. Sertifikuotos sėklos įsigijimo sąskaitoje turi būti nurodytas siuntos numeris (kuris turi sutapti su nurodytuoju sėklos sertifikate ir (arba) pakuočių etiketėse, kurias gali patikrinti NMA atlikdama patikrą vietoje), įsigytos sėklos kiekis, įsigytos sėklos augalų rūšis, veislė ir kategorija.

Tuo tarpu, jeigu sėjai buvo panaudota pareiškėjo užauginta sertifikuota sėkla, būtina pateikti Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos išduodamą sėklos sertifikatą (ar jo kopiją) ir sertifikuotos sėklos pakuočių etiketes ar jų kopijas (pareiškėjo pasirinkta forma: spausdinta kopija, fotonuotrauka, skaitmeninė nuotrauka ar kt.), kuriuose pateiktas siuntos numeris turi sutapti su nurodytu sėklos sertifikate.

Minėti reikalavimai galioja pareiškėjams, kurie šiais metais teikė paraiškas savarankiškai elektroniniu būdu per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS).

Jei siekiama paramos už cukrinių runkelių plotus

Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą už plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai, iki rugpjūčio 1 d. NMA privalo pateikti einamųjų metų produkcijos pirkimo–pardavimo sutarčių kopijas. Pastarosios sutartys sudaromos su baltojo cukraus gamintojais ar žemės ūkio kooperatyvais.

Nurodyti dokumentai tiek siekiant išmokų už sertifikuota sėkla apsėtus javus, tiek paramos už cukrinių runkelių plotus gali būti priimami pavėluotai iki rugpjūčio 26 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma mažinama 1 proc. Vėliau pateikti dokumentai nebus administruojami, o parama nebus skiriama, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios (force majeure) aplinkybės.

Dokumentus reikia siųsti NMA adresu: Blindžių g. 17, 08111 Vilnius, arba elektroniniu paštu dokumentai@nma.lt. Svarbu, siunčiant dokumentus, pareiškėjo parašu patvirtintame lydraštyje nurodyti pareiškėjo vardą, pavardę ar pavadinimą (jei siunčia juridinis asmuo), valdos numerį ir paraiškos registracijos numerį.

Jei siekiama išmokų pagal jaunųjų ūkininkų paramos schemą

Papildoma išmoka jaunajam ūkininkui mokama už deklaruotą plotą, jei jis atitinka išmokos jaunajam ūkininkui reikalavimus. Asmuo pretenduoti į šią išmoką gali tik vieną kartą – būdamas fiziniu ar juridiniu asmeniu ar dalyvaudamas kaip fizinis asmuo juridinio asmens valdyme. Ji skiriama kasmet ne ilgesnį nei penkerių metų laikotarpį, kai jaunasis ūkininkas einamaisiais metais deklaruoja naudmenų plotus, atitinkančius pagrindinės tiesioginės išmokos reikalavimus.

Jei pareiškėjas, siekiantis jaunojo ūkininko išmokos, yra juridinis asmuo, jis ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d. Juridinių asmenų registre (JAR) ir Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje (JADIS) turi būti įregistravęs bei pateikęs duomenis apie narius, dalyvaujančius juridinio asmens veikloje. Jeigu einamaisiais metais nustatoma, kad juridinio asmens veikloje dalyvaujantys fiziniai asmenys neatitinka reikalavimų, išmoka jaunajam ūkininkui neskiriama. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad juridinio asmens vadovas (direktorius, savininkas ir kt.) privalo vadovauti juridiniam asmeniui ne trumpiau nei vienus kalendorinius metus, kuriais teikiama paraiška.

Neįregistravus fizinių asmenų iki rugpjūčio 1 d., juridiniam asmeniui jaunojo ūkininko išmoka neskiriama.

Primintina, kad pareiškėjai kartą per kalendorinius metus iki rugpjūčio 1 d. per Elektroninių valdžios vartų portalą arba seniūnijoje turi atnaujinti savo valdų registracijos duomenis Valdų registre.

Šaltinis: nma.lt, 2021-07-26

Ankstesnės žemės ūkio naujienos