Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-10-07

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-10-07. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Išsamiau reglamentuoti sutikimų pirkti žemę pateikimo terminai

Įsigaliojo pažymų dėl parduodamos privačios miškų ūkio ir žemės ūkio paskirties žemės išdavimo tvarkos aprašų pakeitimai, kuriuose, atsižvelgiant į asmenų, parduodančių privačią žemę, nusiskundimus, išsamiau reglamentuoti terminai, per kuriuos asmenys, pageidaujantys pirkti privačią žemę pirmumo teise, turi pateikti sutikimus pirkti parduodamą žemės sklypą.

Iki šiol galiojusiuose tvarkos aprašuose nebuvo aiškiai nustatyti terminai, per kuriuos su parduodamu žemės sklypu besiribojančių žemės sklypų savininkai bei parduodamo žemės sklypo naudotojai (nuomos ar panaudos teise), pageidaudami įsigyti privačią žemės ūkio ar miškų ūkio paskirties žemę, turi pateikti tokius sutikimus. Dėl to užtrukdavo pažymų išdavimas sklypų pardavėjams.

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pakeitė aprašų nuostatas ir nustatė, kad 15 darbo dienų terminas, per kurį besiribojančių žemės sklypų savininkai ir parduodamų žemės sklypų naudotojai turi pateikti sutikimus pirkti parduodamą žemės sklypą, pradedamas skaičiuoti praėjus 3 darbo dienoms nuo asmeniui AB Lietuvos pašto pristatyto pranešimo apie adresato vardu gautą siuntą.

Asmenys, gavę pranešimus apie parduodamus besiribojančius / nuomojamus žemės sklypus ir pageidaujantys juos pirkti, raginami ilgai nelaukiant kreiptis į NŽT teritorinius skyrius pagal žemės sklypų buvimo vietą arba savo sutikimus teikti elektroninėmis priemonėmis. Tuo atveju, jei bus praleistas sutikimo pateikimo terminas, NŽT teritorinis padalinys išduos pažymą žemės sklypo pardavėjui, o asmuo, laiku nepateikęs sutikimo, neteks teisės įsigyti besiribojančio ar nuomojamo žemės sklypo pirmumo teise.

Reaguodama į pranešimus dėl žemės sklypus pageidaujančių pirkti asmenų piktnaudžiavimo, kai išreiškę valią įsigyti parduodamą žemės sklypą asmenys neatvyksta pas notarą sudaryti sandorio, NŽT patvirtino naują pažymos dėl žemės ūkio paskirties žemės sklypo pardavimo pirmumo teisę turinčiam jį pirkti asmeniui formą. Šioje formoje turės būti surašyti visi asmenys, pageidaujantys pasinaudoti pirmumo teise įsigyti parduodamą žemės ūkio paskirties žemės sklypą pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje įtvirtintą eilę.

Tokiu būdu, kai parduodamą žemės sklypą pirmumo teise pageidaus įsigyti kelių eilių pirmumo teisę turintys asmenys ir kai aukštesnės eilės pirmumo teisę turintis asmuo atsisakys pirkti parduodamą žemės sklypą, teisę jį pirkti įgis šioje pažymoje nurodytas paskesnės eilės pirmumo teisę turintis asmuo. Jeigu paskesnėje eilėje bus keli vienodą pirmumo teisės turintys asmenys, žemės sklypo savininkas pats nuspręs, kuriam paskesnės eilės vienodą pirmumo teisę turinčiam asmeniui pranešime pasiūlytomis sąlygomis parduoti žemės sklypą.

Šaltinis: nzt.lt, 2022-09-28

Žemės ūkio produkcijos gamintojai pasitelkia ekologines inovacijas ir didina darbo našumą

UAB „Nando“ gamina žemės ūkio produkciją. Pasinaudojusi ES struktūrinių fondų finansavimu, įmonė atnaujino dvi produktų linijas, sumažino neigiamą poveikį aplinkai ir padidino darbo našumą. Su priemone „Eco-inovacijos LT+“ UAB „Nando“ įvertino gamybos procesų daromą poveikį aplinkai ir įsigijo įrangą, kuri padeda išvengti kryžminės taršos bei atliekų susidarymo. Iš viso įmonė projektui skyrė daugiau nei 400 tūkst. eurų, iš kurių 202 tūkst. finansavo ES struktūriniai fondai.

Apie įdiegtus technologinius sprendimus kalbiname UAB „Nando“ projektų ir inovacijų vadovą Joną Ignatavičių.

Kas paskatino imtis šio projekto?
Norėjome atnaujinti gamybos procesą, kuris buvo gan neefektyvus, reikalavo daug rankinio darbo, atsirasdavo gamybinio broko, likdavo nepanaudotos susidariusios nuoplovos. Taigi mums reikėjo automatizuoti gamybą, didinti jos efektyvumą ir našumą. Priemonė „Eco-inovacijos LT+“ sudarė sąlygas projektą įgyvendinti žymiai greičiau.

Kokius technologinius atnaujinimus įvykdėte?
Šiuo projektu įrengėme automatizuotus, didesnės skalės ir efektyvumo purkštuvų priedų reaktorius. Purkštuvų priedai – tai preparatai, skirti didinti žemės ūkyje išpurškiamos chemijos efektyvumą, taip sumažinant netikslinį jos panaudojimą ir gerinant efektyvų ūkininkavimą. Reaktorius sujungėme į bendrą sistemą, padidinome jų skaičių. Tai leidžia išvengti kryžminės taršos, gamtinių resursų eikvojimo, panaudoti atliekas antrinei gamybai.

Taip pat automatizavome ir išpilstymo liniją. Pradėjome naudoti 5 litrų pakuotes, bakus, kurie vieni su kitais susijungia, todėl nebereikia papildomų antrinių pakuočių, t. y. dėžių.

Kaip nauja įranga prisidėjo prie ekologinių tikslų?
Gamybinės linijos modernizacija padėjo sumažinti nuoplovų kiekį iki minimalaus ir panaudoti jas antriniam gamybos procesui. Tuo pačiu su nauja gamybos linija atsinaujino ir patobulėjo virš 20 mūsų gaminamų produktų.

Ar sumažėjo jūsų sunaudojami resursai?
Per kelerius metus vykdant projektą mūsų gamyba padidėjo 3 kartus. Natūralu, kad didėjant gamybos apimtims, mažėja vienam gamybos vienetui reikalingas resursų kiekis. Mums nebereikia papildomai šildyti patalpų, jos prišyla veikiant egzoterminėms reakcijoms, kurios yra susijusios su tam tikrų rūgštinių produktų gamyba. Tą susikaupusią šilumą dabar galime panaudoti kitų produktų gamybai.

Sutaupome apie 20–30% resursų, tačiau tikslius skaičius pasakyti labai sunku, nes iš esmės pasikeitė visas gamybos procesas – naujos patalpos, nauji įrengimai, todėl būtų net ir neįmanoma palyginti visų parametrų.

Kokia jūsų patirtis dalyvaujant ES finansuojamuose projektuose?
Mes iš viso esame įgyvendinę bent 13 projektų. Pagrindinės priemonės, į kurias aplikuojame, yra susijusios su moksliniais tyrimais. Esame paskaičiavę, kad per pastaruosius 10 metų nuo pat įkūrimo mūsų įmonė moksliniams tyrimams skyrė ne mažiau kaip 5% nuo pardavimų apyvartos. Tai yra didelė ir reikšminga suma, patys tikrai negalėtume viso to pakelti vien ant savo pečių, todėl prie to labai prisideda Europos Sąjungos fondai. Jie leidžia mums investuoti į produktų vystymą, tyrimus, bendradarbiavimą su universitetais, mokslininkais. Tokiu būdu gaminame tikrai aukštos pridėtinės vertės gaminius, parduodame juos su savomis receptūromis ir savo prekiniu ženklu.

Gamybos plėtros projektai mums taip pat yra svarbūs. Šiuo metu laukiame naujų kvietimų priemonėms, skirtoms pramonės skaitmeninimui, ekoinovacijoms, nes norime atnaujinti ir plėtoti savo kitų sričių produktų gamybos linijas.

Gamtą tausojančioms technologijoms – daugiau nei 80 milijonų eurų
Priemonė „Eco-inovacijos LT+“ yra skirta padėti labai mažoms, mažoms ir vidutinėms (MVĮ) įmonėms įsidiegti technologines ekoinovacijas, kurios padėtų sumažinti neigiamą poveikį aplinkai. Didžiausia galima suma vienam projektui siekė pusantro milijono eurų, o iš viso projektams buvo skitas daugiau nei 80 mln. eurų finansavimas. Priemone pasinaudojo beveik 160 Lietuvos įmonių.

Šaltinis: tv3.lt, 2022-10-05

Žemės ūkio darbai – vieni pavojingiausių

Žemės ūkio darbai patenka į pavojingiausių darbų penketuką. Dėl patirties, įgūdžių, o dažnai ir dėl instruktavimo bei mokymo ar vidinės kontrolės stokos, darbuotojai nuskęsta grūdų aruoduose, juos sužaloja veikiantys įrengimai ar galvijai. Specialistai įvardija, kad už to dažnai slypi ūkininkų abejingumas darbuotojų saugai ir sveikatai.

Žemės ūkio darbai – ne tik javų, augalų ir galvijų auginimas, jie taip pat apima technikos priežiūros ir taisymo, statybos bei remonto darbus. Dėl to ūkiuose dirbančius žmones – nesvarbu, ar jie yra pagalbiniams darbams samdyti jaunuoliai, ar labiau patyrę darbuotojai – darbdavys privalo išmokyti, supažindinti su visais profesinės rizikos veiksniais, jų prevencija ir pasirūpinti saugos priemonėmis. Statistika rodo, jog tai nėra daroma tinkamai – per 2021 metus žemės ūkio sektoriuje žuvo net 8 darbuotojai, 10 buvo sunkiai sužalota, o per pirmąjį 2022 metų pusmetį tragiška lemtis ištiko du ūkyje dirbusius žmones.

Skaudžios netektys: žūva ir paaugliai

„Tragiška, kad žemės ūkyje gyvybės netenka labai jauni žmonės, netgi mokiniai. Jiems pavedama atlikti darbus, kurių dirbti jie yra nemokyti arba tai net nenumatyta jų darbo sutartyje, o instruktavimas, kaip saugiai dirbti, yra laikomas paprasčiausiu formalumu. Kasmet nelaimių priežastys išlieka tos pačios: netinkamas rizikos vertinimas ir darbų organizavimas, nepakankama vidinė darbuotojų kontrolė ir atsainus darbdavio požiūris“, – sako Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Saulius Balčiūnas. Specialistas prisimena itin skaudų atvejį, kai grūdų aruode nuskendo vos 13 metų berniukas, įkritęs į neapsaugotą duobę, į kurią buvo pilami grūdai. Grūdų srovė įtraukė paauglį gilyn, jis nebegalėjo išlipti ir užduso. Kitą, vos 14 metų jaunuolį, mirtis pasiglemžė grūdais užpiltoje puspriekabėje. Pasak inspektoriaus, žūčių ir sužalojimų išvengti padėtų, jei vadovas griežtai kontroliuotų, ar darbuotojas, ypač neturintis daug patirties, vykdo būtinus saugaus darbo reikalavimus. Kitu atveju – žmogaus likimas tampa loterija, kurios baigtis gali būti negailestinga.

Pirma taisyklė – bet koks technikos gedimų taisymas tik ją išjungus

Dažna sunkių ar mirtinų nelaimingų atsitikimų priežastis ūkyje – nesaugus darbas su mechanizmais arba jų taisymas, kai gedimus bandoma šalinti jų neišjungus, pažeidžiant gamintojo instrukcijose numatytą remonto tvarką. Pastarieji atvejai pasižymi itin dideliu brutalumu – žmonės būna mirtinai sutraiškomi arba suluošinami visam gyvenimui. Žemės ūkio mašinas ir jų būklę būtina nuolat kontroliuoti, vykdyti jų apžiūras ir užtikrinti tinkamą priežiūrą, atsiradus gedimams. Prieš keletą metų Kėdainių rajone įvyko tragiška nelaimė, kai žuvo laukuose šiaudų presavimo darbus vykdęs traktorininkas. Įvykus technikos gedimui, vyras bandė išsiaiškinti problemos priežastį. Kadangi jis neišjungė įrenginio pavaros ir neužgesino variklio, traktoriaus juostiniai diržai pagavo ir įtraukė vyrą iki pusės kūno.

„Darbuotojas ne tik nesilaikė būtinų saugos reikalavimų, tačiau, taip pat paaiškėjo, kad dirbo neblaivus. Apsvaigusiam asmeniui dirbti apskritai yra draudžiama. Beje, tai yra viena iš opesnių žemės ūkio sektoriaus problemų – darbdaviams ir darbų vadovams sunku kontroliuoti darbuotojus, nes jų darbo vieta yra mobili: darbuotojai išvažiuoja į laukus, ir ten jų niekas nemato. Pastaraisiais metais skaičiavome, kad nemaža dalis asmenų žemės ūkyje, patyrusių mirtinas traumas, buvo neblaivūs“, – pasakoja Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius S.Balčiūnas.

Tam, kad situacija keistųsi į gera, darbdavys turi atsakingai įvertinti visas su darbu susijusias rizikas, tinkamai organizuoti darbą ir vykdyti jo priežiūrą net ir nutolusiose vietovėse, rūpestingai apmokyti nepatyrusius darbuotojus ir įsitikinti, kad jie iš tikrųjų supranta, kaip pavestus darbus atlikti saugiai. Specialistas atkreipia dėmesį, kad kiekviena žemės ūkio įmonė gali pati įvertinti, ar tinkamai vykdo darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus pagal VDI parengtus klausimynus: viešai prieinami „Saugaus žemės ūkio darbų vykdymo patikrinimo kontrolinis klausimynas“ ir „Saugaus žemės ūkio produkcijos sandėliavimo darbų vykdymo kontrolinis klausimynas“. Šiuos dokumentus galima rasti VDI interneto svetainėje www.vdi.lt.

Šaltinis: 15min.lt, 2022-10-05

Ankstesnės žemės ūkio naujienos