Home » Žemės ūkio naujienos: 2023-05-18
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-05-18

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2023-05-18. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Pristatyta svarbiausia informacija paraiškas teikiantiems jauniesiems ūkininkams

Vakar žiūrovai turėjo galimybę stebėti tiesioginę transliaciją, skirtą pristatyti paramos galimybes pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Žiūrovams primename, kad atsakymus į transliacijos metu pateiktus klausimus artimiausiu metu bus galima rasti ir NMA svetainės DUK skiltyje.   Transliacijos įrašą kviečiame stebėti čia.   Pateikiame kitą aktualią informaciją: Prezentacija, Informacija apie priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“

Transliacijos metu Nacionalinės mokėjimo agentūros Regionų koordinavimo skyriaus patarėja Ana Suboč žiūrovams papasakojo apie priemonės įgyvendinimo taisyklių naujoves, pristatė vertinimo bei tinkamumo gauti paramą kriterijus, reikalavimus pareiškėjams bei jų įsipareigojimus, taip pat atsakė į transliacijos metu žiūrovų pateiktus klausimus.

Šaltinis: nma.lt, 2023-05-17

Vyriausybė stojo į pieno gamintojų pusę – pritarė kainų reguliavimui ir kainodaros viešinimui

Trečiadienį Vyriausybė pritarė vadinamajam pieno įstatymo projektui, kuris numato pieno supirkimo kainų reguliavimą bei kainodaros viešinimą. Projektas toliau bus svarstomas Seime. Žemės ūkio ministerija anksčiau yra skelbusi, kad būtina tobulinti šią kainodarą, apriboti nesąžiningą prekybą bei stiprinti žalio pieno pardavėjų derybines galias ir jų jungimąsi į kooperatyvus.

Projektu siūloma, kad pieno kaina privalėtų būti nustatoma sutartyje, perdirbėjai būtų įpareigoti nustatyti aiškią priedų ir priemokų sistemą. Be to, pieno gamintojai būtų raginami burtis ir tokiu būdu derėti su pieno perdirbėjais.

Perdirbėjas negalėtų vienašališkai keisti sutarties sąlygų, mažinti pieno kainos dažniau nei kas du iš eilės einančius pieno tiekimo laikotarpius. Taip pat būtų draudžiama mokėti priemokas ir priedus, kurių bendra suma būtų didesnė nei 20 proc. pieno kainos.

Perkant pieną iš žemės ūkio kooperatyvo ar gamintojo organizacijos, būtų draudžiama mokėti mažesnę negu mokama vidutinė pieno kaina, kai jis perkamas tiesiogiai iš pardavėjo. Būtų draudžiama pirkti pieną iš ūkio, kurio pieno sudėtis ir kokybė nėra įvertinta laboratorijoje.

Už pažeidimus perdirbėjams bauda siektų iki 1 proc. nuo supirkto pieno vertės per ankstesnius metus, bet ne mažiau kaip 200 eurų. Jei pažeidimai nebūtų nutraukti, būtų skiriama 200 eurų bauda už kiekvieną dieną.

Ministerijos teigimu, šiuo metu pieno gamintojai yra silpnoji visos pieno grandinės dalis – yra gana smulkūs ir nekooperuoti, todėl atskiras pieno pardavėjas neturi didelės derybinės galios, o perdirbimo sektoriuje susiformavusi oligopolinė struktūra – pagrindinės penkios pieno perdirbimo įmonių grupės perdirba apie 90 proc. viso pieno Lietuvoje.

Šaltinis: lrt.lt, Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, BNS, 2023-05-17

Moderniose fermose žmogaus fizinį darbą keičia technologijos

„Agrokoncerno“ įmonių grupė ypatingą dėmesį skiria perspektyviems ateities projektams, padedantiems spręsti maisto trūkumo problemas ir užtikrinti kokybiškos produkcijos gamybą. Viena iš krypčių – stambių gyvulininkystės ūkių automatizavimas. Ūkių valdymui ir aptarnavimui pasitelkus šiuolaikines technologijas galima pasiekti didesnį efektyvumą ir produktyvumą, užtikrinti geriau stebimą ir valdomą gyvulių sveikatą, mažesnes darbo sąnaudas, tvaresnę veiklą ir didesnį pelningumą.

Ateities ūkiai – jau Lietuvoje

Pernai „Agrokoncerno“ įmonių grupė pradėjo vystyti modernių ateities fermų projektą. Planuojama, kad fermose bus auginama apie 3 tūkstančius melžiamų karvių. Ūkiuose diegiamos modernios technologijos – investuojama į automatizuotas sistemas, specialius nemalonų kvapą sulaikančius filtrus. Lazeriais bus tiriama pieno kokybė ir gyvulių sveikata. Netoliese iškils biometano dujų gamybos jėgainės.

Įmonės „Žemės ūkio inovacijų centras” direktoriaus pavaduotojas gyvulininkystei Deividas Medžiuolis prognozuoja, kad jau po kelių metų Lietuvoje bus „Agrokoncerno“ įmonių grupės automatizuotas ūkis, kuriame šiuolaikinėmis technologijomis gyvulininkystėje susidomėjusiems žmonėms bus galima parodyti, kaip atrodo ateities gyvulininkystė, kaip gali būti organizuojami darbai.

Modernių ūkių valdymas – telefone įdiegtomis programomis

Pasak D.Medžiuolio, moderniuose gyvulininkystės ūkiuose automatizavimas pasiekė tokį lygį, kad darbus galima valdyti nuotoliu, naudojant mobiliajame telefone įdiegtas programas.

„Nereikia eiti, ieškoti,vartyti dokumentų. Užtenka išmanaus telefono. Su programomis per nuotolį valdai mikroklimatą, apšvietimą, darbų eigą, kitus technologinius procesus. Šių dienų jaunimas galvoja, kad fermose vis dar dirbama su šakėmis. Realiai žmonių fizinio darbo yra vis mažiau“, – apie pokyčius gyvulininkystės ūkiuose kalba D. Medžiuolis.

Anot pašnekovo, didžiausias šiuolaikinių fermų iššūkis – padaryti fermos procesus valdomus ir nuspėjamus, kad iš anksto būtų žinomi algoritmai, nebūtų stresinių situacijų.

„Realiu laiku lazeriu yra atliekami pieno kokybės tyrimai, o iš pieno kokybės žinai, kokių ligų tikėtis. Savo ūkiuose jau pradedame atlikti šiuos tyrimus – karvei atėjus į melžimo aikštelę, iškart matome jos pieno kokybę“, – pasakoja žemės ūkio inovacijų ekspertas.

Jis atskleidžia, kad užsukus į tokią fermą gali nerasti nei vieno žmogaus – daugumą procesų automatizavus, didžioji jų dalis yra valdoma nuotoliniu būdu.

„Pamatę per kameras, kad yra, pavyzdžiui, yra šėrimo neatitikimai, galime pasitikrinti telefone, nustatyti normas, padidinti ar sumažinti. Taip pat galima koreguoti pašarų pristūmimo roboto užduotis. Žmogui lieka tik priimti tinkamus sprendimus“, – šiuolaikinių technologijų galimybėmis džiaugiasi D. Medžiuolis.

Visa informacija apie gyvulio sveikatą – vienoje vietoje

Viena iš modernaus gyvulininkystės ūkio svarbių dalių – bandos valdymo programa. Albinas Šulinskas, dalyvaujantis pirmųjų stambių modernių gyvulininkystės ūkių projektavime ir įrengime, pasakoja, kad diegdami bandos valdymo programą ar planuodami technologinius fermos sprendimus, pirmiausiai įsiklauso į būsimoje fermoje dirbsiančių žmonių lūkesčius.

„Visa apimanti bandos valdymo programapaprastai yra instaliuojama kompiuteryje, planšetėje ar išmaniajame telefone. Priėjęs prie be kuriogyvulio fermos vadovas žino, kokia gyvulio būsena, laktacijos stadija, galimos problemos, kokius veiksmus reiktų atlikti. Neatsitraukiant nuo gyvulio iš kartoįvedami duomenys į bandos valdymo programą, kuri sujungta su centriniu kompiuteriu ar tiesiogiai su debesų internetu“, – apie gyvulių sveikatos stebėjimo ir valdymo galimybes kalba A.Šulinskas.

Pasak jo, fermoje labai svarbus ne tik reprodukcijos stebėjimas ir valdymas, įvairių problemų su gyvuliais ir jų sveikata identifikavimas, bet ir nuo fizinio monotoniško darbo žmogų išlaisvinanti pagalbinė įranga– įvairūs selekciniai vartai, spenių apipurškimo ir pašaro pristūmimo robotai, leidžiantys taupyti resursus ir kelti produktyvumą.

Galvijų pergrupavimas – dviem mygtuko paspaudimais

Anot D.Medžiuolio, valdant apie penkiasdešimties karvių ūkį, gyvulių pervedimas nereikalauja didelio darbo, bet jeigu kalbame apie ūkį su septyniais tūkstančiais gyvulių, kiekvieną dieną jų reikia pervesti apie šimtą, tai tikrai yra sudėtinga.

„Pasitelkus selekcinius vartus galima sudaryti sąrašą, paspausti du mygtukus, ir tie gyvuliai pateks tik kur priskirta. Taip kasdien sutaupome mažiausiai tris–keturias valandas žmogaus darbo“, – apie žmogiškųjų resursų taupymą kalba D. Medžiuolis.

Papildydamas kolegą, A. Šulinskas atkreipia dėmesį, kad planuojant šiuolaikinę stambią fermą svarbu numatyti tinkamą selekcinių vartų skaičių, jų pozicionavimą, grįžimo tako optimizavimą, užtikrinti stabilų, gerą srautą, kad gyvulių judėjimas nestabdytų pačio melžimo proceso ir būtų maksimaliai išnaudojamas našumas.

Investuojant svarbus strateginis mąstymas

D. Medžiuolis pasakoja, kad, pavyzdžiui, JAV beveik nelikę mažų ūkių, investuojama į didelio našumo gyvulių srautų valdymą. Ūkių stambėjimo tendencija fiksuojama visame pasaulyje, todėl svarbu į tai atsižvelgti planuojant ateitį. Jam pritaria ir A. Šulinskas, pasidalindamas pavyzdžiu, kad šiandien jau ir šešiasdešimtiesmelžiamų karvių ūkiuose naudojami pašaro pristūmimo ir melžimo robotai. Investuoti patariama ne į tai, kas yra šiandien, koks gyvulių skaičius, reikia matyti viziją, galvoti apie ateities planus.

Vertinant automatizavimo naudą svarbu atsižvelgti ir į būsimą žmogiškųjų resursų taupymą.

„Manau, kad visi skaičiuojame savo laiką, geras tinginys visada ras, kaip viską padaryti greičiau ir lengviau. Geras ūkininkas turėtų nebedaryti darbų, kuriuos galima automatizuoti“, – apie technologijų suteikiamas galimybes taupyti žmogiškuosius išteklius šypsodamasis kalba D. Medžiuolis.

Šaltinis: valstietis.lt, 2023-05-17

Ką reikia žinoti deklaruojant žaliąjį pūdymą?

Deklaruojantiems žemės ūkio naudmenas ir pasėlius, kartais kyla klausimų dėl žaliojo pūdymo. Žaliasis pūdymas – tai ariamosios žemės plotas, kuriame, siekiant pagerinti dirvos struktūrą, einamaisiais metais pasėti žemės ūkio augalai įterpiami į dirvą ar kitaip sutvarkomi (voluojami, smulkinami, skutami). Pareiškėjai, deklaruodami pūdymo plotus, turi užtikrinti, kad nuo einamųjų metų sausio 1 iki rugpjūčio 1 d. žaliajame pūdyme nebūtų vykdoma žemės ūkio gamyba (t. y. ganomi ūkiniai gyvūnai, šienaujama žolė, išskyrus žaliosios masės įterpimą į dirvą ir sutvarkymą) einamųjų metų produkcijai gauti.

Žaliajame pūdyme turi būti auginamas bent dviejų žemės ūkio augalų mišinys iš vasarinių rapsų, rapsukų, garstyčių (baltųjų ir rudųjų, juodųjų), ridikų (aliejinių ir baltųjų, juodųjų), avižų, svidrių, facelijų, grikių, saulėgrąžų ir visų Klasifikatoriaus II bei III grupės augalų. Šis mišinys ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 1 d. turi būti įterpiamas į dirvą ar kitaip sutvarkomas (voluojamas, smulkinamas, skutamas). Prieš sutvarkant žaliąjį pūdymą, nuimti augalų derlių draudžiama.

Vis populiarėjant tiesioginei sėjai, optimalus sėjos laikas dėl klimato kaitos reiškinių yra rugsėjo mėnesio antroje pusėje, tad žaliojo pūdymo įterpimo į dirvą ir sutvarkymo data (rugsėjo 1 d.) yra per ankstyva, todėl ją svarstoma pavėlinti.

Žaliąjį pūdymą galima išlaikyti trumpiau nei nurodyta, jei pareiškėjas prieš žaliosios masės įterpimą į dirvą ar jos sutvarkymą mobiliąja programėle „NMA agro“ iš skirtingų lauko vietų pateikia auginamo mišinio nuotraukas.

Žaliojo pūdymo plotas tinkamas geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimo – 8 GAAB užskaitai: nuo 2024 m. pareiškėjai privalės ne mažiau kaip 4 proc. savo deklaruojamos ariamosios žemės skirti kraštovaizdžio elementams ir (arba) žaliajam pūdymui. Tačiau šiemet šis GAAB reikalavimas nėra privalomas.

Siekiantys dalyvauti kompleksinėje ekologinėje sistemoje „Veiklos ariamojoje žemėje“ turi žinoti, kad žaliojo pūdymo plotas įskaitomas į 5 proc. negamybinei veiklai skiriamo ploto. Šis pūdymas taip pat gali dalyvauti minėtosios ekologinės sistemos veikloje „Augalų kaitoje“ kaip vienas iš augalų kaitos narių.

Šaltinis: valstietis.lt, 2023-05-17

Grūdų atsargos pasaulyje 2023–2024 derliaus metų pabaigoje numatomos didesnės 1,3 mln. t ir turėtų sudaryti 581,4 mln. t

IGC naujausiais balandžio mėnesio prognozės duomenimis, grūdų atsargos pasaulyje 2023–2024 derliaus metų pabaigoje numatomos didesnės 1,3 mln. t ir turėtų sudaryti 581,4 mln. t, bet tai būtų 2,8 mln. t mažiau, palyginti su 2022–2023 derliaus metų pabaigos numatomomis atsargomis irbūtų mažiausios atsargos nuo 2014–2015 derliaus metų. IGC naujausiais duomenimis, kviečių derlius pasaulyje 2023–2024 m. gali siekti 787,3 mln. t ir tai būtų 0,3 mln. t daugiau nei buvo prognozuota 2023 m. kovo mėn., bet 15,7 mln. t mažiau, palyginti su 2022–2023 m.

Kviečių sunaudojimas pasaulyje analizuojamu laikotarpiu turėtų sudaryti 794,0 mln. t ir tai būtų 0,3 mln. t mažiau nei ankstesnėje prognozėje, bet 1,0 mln. t daugiau, palyginti su 2022–2023 m. Kviečių sunaudojimas 2023–2024 m., palyginti su 2022–2023 m., maistui gali padidėti 1,1 proc. (iki 552,0 mln. t), pramonei – 5,1 proc. (iki 24,8 mln. t), o pašarams – sumažėti 3,1 proc. (iki 147,8 mln. t).

IGC prognozės duomenimis, kviečių prekybos2023 m. balandžio mėn. prognozė sumažinta1,8 mln. t, o 2023–2024 m., palyginus su 2022–2023 m., gali būti mažesnė 4,9 mln. t ir sudaryti193,1 mln. t. Kviečių atsargų prognozė peranalizuojamą laikotarpį sumažinta 2,0 mln. t.2023–2024 m., palyginti su 2022–2023 m., kviečiųatsargos gali būti 6,7 mln. t mažesnės ir sudaryti277,0 mln. t.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 8 (422) / 2023 m.

Kviečiame dalyvauti lauko dienoje „Bearimė žemdirbystė– juostinės sėjos ypatumai“

Siekdama supažindinti žemdirbius su išteklius taupančia bei dirvožemį tausojančia žemės ūkio augalų auginimo praktika, Žemės ūkio ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra ir Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacija gegužės 30 d. organizuoja lauko dieną „Bearimė žemdirbystė – juostinės sėjos ypatumai“. Su renginio programa galite susipažinti čia. Būtina išankstinė registracija, vietų skaičius ribotas. Registruotis galite čia.

Renginys vyks gegužės 30 d. (antradienį) 10–13.30 val. Suvainiškyje (Rokiškio raj.), jaunojo ūkininko Gyčio Galvanausko valdose.
Renginyje Žemės ūkio akademijos profesorius dr. Vaclovas Bogužas pasidalys įžvalgomis, kaip tvaraus ūkininkavimo technologiniai sprendimai padeda sutaupyti ir išlaikyti derlingesnį dirvožemį, kodėl svarbu toliau didinti energijos vartojimo efektyvumą žemės ūkyje ir su kokiais iššūkiais galima susidurti taikant bearimes technologijas.

Bus galima susipažinti su praktiniais bearimės žemdirbystės (juostinės sėjos) taikymo pavyzdžiais ir sužinoti apie investicinę paramą, teikiamą siekiantiems pereiti prie tiesioginės sėjos praktikos taikymo savo ūkiuose.

Būtina išankstinė registracija, vietų skaičius ribotas.

Renginio vietos koordinatės: 56.159266963198846, 25.276012928407148

Daugiau informacijos suteiks Žemės ūkio ministerijos LIFE IP EnerLIT projekto „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“ koordinatorius Romas Bukinas, tel. +370 6 016 45 58 ar el. paštu romas.bukinas@zum.lt.

Lauko dienos bearimės žemdirbystės pristatymui organizuojamos įgyvendinant LIFE integruotąjį projektą LIFE IP EnerLIT „Energijos efektyvumo didinimas Lietuvoje“, kurį iš dalies finansuoja ES LIFE programa ir Lietuvos Respublika.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2023-05-17

Ankstesnės žemės ūkio naujienos