Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-11-22

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2023-11-22. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Lopšeliai-darželiai, mokyklos, ligoninės ir kitos įstaigos galės paprasčiau įsigyti ūkininkų produkcijos

Vyriausybė pritarė Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) pakeitimo projektui, kuriuo apibrėžiama sąvoka „Trumpoji žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinė“. Tai leis paprastesniu būdu perkančiosioms organizacijoms, bendradarbiaujant su ūkininkais, įsigyti maisto produkcijos iš šalies ūkių.

Nacionaliniu lygiu nėra nustatyta trumpos maisto tiekimo grandinės apibrėžties ir dėl šios priežasties perkančiosioms organizacijoms kyla sunkumų supaprastintų pirkimų atvejais neskelbiamų derybų būdu įsigyti maisto produktų tiesiai iš Lietuvos ūkių. Trumpos maisto grandinės apibrėžtis ne tik įves aiškumo į pirkimų procedūras, bet ir prisidės prie efektyvesnio Europos žaliojo kurso strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ įgyvendinimo.

Tokiu būdu bus sudarytos platesnės galimybės Lietuvos žemės ūkio produktų gamintojams, savo valdoje pagamintos produkcijos perdirbėjams, žemės ūkio kooperatyvams, vienijantiems Lietuvos ūkininkus, realizuoti savo produkciją Lietuvoje bei užtikrinti supaprastintą jos tiekimą.

Trumpų maisto tiekimo grandinių vystymas yra Europos Sąjungos iniciatyva, kuria siekiama prisidėti prie klimato kaitos pokyčių švelninimo, maisto švaistymo mažinimo, ekologiškos ir pagal maisto kokybės sistemas užaugintos produkcijos vartojimo. Tokių maisto grandinių kūrimas ir vystymas yra vienas iš svarbiausių šios Vyriausybės programoje numatytų žemės ūkio sektoriui keliamų prioritetų.

„Siekis skatinti trumpų maisto tiekimo grandinių dalyvius aktyviau dalyvauti viešuosiuose maisto pirkimuose yra nuoseklus, sisteminis ir apgalvotas politinis sprendimas, skatinantis tiek smulkių ir vidutinių ūkių augimą, konkurencingumą, tiek prisidedantis prie visuomeninės naudos galutiniam vartotojui, kuris trumpiausiu keliu gauna šviežią, kokybišką ir sveikatai palankų maistą.“ – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo projektas toliau bus svarstomas Seime.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2023-11-22

Informacija apie vidutines pieno supirkimo kainas ir supirktą pieną 2023 m. spalio mėnesį

Informuojame, kad 2023 m. spalio mėn. vidutinė natūralaus (4,32 proc. riebumo ir 3,57 proc. baltymingumo) pieno supirkimo kaina buvo 389,32 Eur už t, t. y. 10,7 proc. didesnė, palyginus su praėjusiu mėnesiu (2023 m. rugsėjo mėn. – 351,56 Eur už t). Vidutinė bazinių rodiklių pieno supirkimo kaina 2023 m. spalio mėnesį, palyginus su 2023 m. rugsėjo mėn., padidėjo 4,14 proc. ir buvo 295,93 Eur už t.

2023 m. spalio mėn. natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 29,6 proc. mažesnė, palyginus su 2022 m. spalio mėn. (2022 m. spalio mėn. – 552,77 Eur už t).

Stambiems pieno gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 t žalio pieno per mėnesį, pieno supirkimo įmonės 2023 m. spalio mėnesį už natūralų pieną (4,31 proc. riebumo ir 3,61 proc. baltymingumo) mokėjo vidutiniškai 434,54 Eur už t. Palyginus su 2023 m. rugsėjo mėn., ši pieno kaina padidėjo 8,8 proc. (2022 m. spalio mėn. ji buvo 601,31 Eur už t). Bazinių rodiklių pieno kaina stambiems pieno gamintojams 2023 m. spalio mėn., palyginus su 2023 m. rugsėjo mėn., padidėjo 3,3 proc. ir buvo 327,96 Eur/t Eur už t (2022 m. spalio mėn. – 450,35 Eur už t).

Detali informacija apie vidutines pieno kainas pagal pieno pirkėjus skelbiama interneto tinklalapyje https://www.vic.lt/pieno-rinka/ meniu punkte „Vidutinė žalio pieno kaina pagal kiekvieną pieno supirkėją“ (2023 m. spalio mėn.).

2023 m. spalio mėn. buvo supirkta 118,39 tūkst. t pieno, 5,7 proc. daugiau, palyginus su 2022 m. spalio mėn.

Daugiau informacijos apie parduotą pieno kiekį, pieną parduodančių ūkių struktūrą rasite https://www.vic.lt/pieno-rinka/.

Šaltinis: vic.lt, 2023-11-22

Pieno kaina Lietuvoje pakilo 15 proc., Europoje brangsta produktai

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje per du rudens mėnesius išaugo 15 proc., o Europos sviesto ir sūrių biržose toliau brango pieno gaminiai. Pasak pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio, antrą mėnesį iš eilės augusios natūralaus pieno supirkimo kainos stambiems tiekėjams Lietuvoje pasivijo europinį vidurkį.

„Rugsėjį žaliavinio pieno kainos didėjimui įtakos turėjo sezoniškumas, o spalį prisidėjo eksporto rinkose pastebimai išaugusios pieno produktų kainos“, – pranešime sakė E. Simonis. Jis pridūrė, kad lietuviškų gaminių pardavimai eksporto rinkose, esant aukštoms produktų kainoms, leido didinti pieno supirkimo kainas šalies ūkiams.

Kempteno sviesto ir sūrių biržoje Vokietijoje sviesto kaina augo visą rudenį – jo kaina lapkričio viduryje buvo 17 proc. aukštesnė nei rugpjūtį. Nugriebto pieno miltelių kainos taip pat nuolat kyla – palyginamu laikotarpiu jos išaugo 19 proc. Taip pat brango grietinėlė, išrūginiai baltymai, rodo biržos duomenys.

„Šį rudenį Bendrijoje, kuri yra pagrindinė lietuviškų pieno produktų eksporto rinka, stebime išaugusią sviesto paklausą ir sumažėjusias pieno miltelių atsargas – o tai iš esmės ir kėlė produktų kainas“, – teigė E. Simonis.

Daugiausiai mūsų šalyje pieno parduodantiems stambiems tiekėjams už natūralų pieną perdirbėjai šių metų spalį mokėjo vidutiniškai 434,5 eurus už toną. Toks pat vidurkis mokėtas ir visoje Europos Sąjungoje (ES), rodo ES pieno rinkos observatorijos (MMO) duomenys.

Anot MMO, vidutinė pieno supirkimo kaina spalį ES ūkiams išliko tokia pati, kaip rugsėjį, o palyginti su rugpjūčiu – susitraukė 0,1 proc. Šį spalį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje visiems ūkiams buvo 389,3 eurai už toną, arba 10,7 proc. didesnė nei rugsėjį, skelbia Žemės ūkio duomenų centras.

Šaltinis: lrytas.lt, 2023-11-22

Vyriausybė siūlys tiksliai apibrėžti trumposios maisto tiekimo grandinės sąvoką

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) siūlymui Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtinti trumposios maisto tiekimo grandinės apibrėžtį, kad jose dalyvaujantys ūkininkai galėtų sklandžiai maisto produktus parduoti neskelbiamų derybų būdu.

„Siūloma aiškiai apibrėžti, kokie, kokiame ūkio sektoriuje veikiantys ir kokiais produktais prekiaujantys subjektai gali būti laikomi trumposios maisto tiekimo grandinės dalimi, o pirkimas iš jų gali būti laikomas maisto produktų pirkimo iš trumposios tiekimo grandinės“, – rašoma Ministrų kabineto patvirtintų pataisų pažymoje.

Siūloma trumpąja maisto tiekimo grandine laikyti maisto produktų tiekimą rinkai, kai labai maža, maža arba vidutinė žemės ūkio bendrovė tiesiogiai ar jungtinės veiklos pagrindu produkciją parduoda per daugiausia vieną tarpininką, kuris taip pat yra labai maža arba maža įmonė.

ŽŪM teigimu, nuo šių metų leidus žemės ūkio produktų gamintojams, savo valdoje pagamintos produkcijos perdirbėjams, kooperatyvams parduoti produkciją neskelbiamų derybų būdu (kai produktai įsigyjami iš trumposios maisto tiekimo grandinės), išliko teisinis neapibrėžtumas, nes šiuo metu ši sąvoka nacionaliniu lygmeniu nėra apibrėžta. Todėl, pasak pataisų rengėjų, perkančiosioms organizacijoms kyla sunkumų tiesiai iš Lietuvos ūkių įsigyti maisto produktų tokiu būdu.

Šaltinis: Lukas Juozapaitis, lrytas.lt, 2023-11-22

Ankstesnės žemės ūkio naujienos