Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-01-08

Žemės ūkio naujienos: 2024-01-08. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Ūkininkai įžiebs protesto laužus, o Navickas tikina, kad žemdirbių reikalavimai nepagrįsti

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigia, kad protestuoti besirengiančių ūkininkų keliami reikalavimai bei siūlymai, kaip spręsti iškilusias problemas, yra prieštaringi. Ministro manymu, ūkininkų suaktyvėjimas rodo prasidedantį priešrinkiminį laikotarpį Lietuvoje. Šalies žemdirbiai pradeda protesto akcijų ciklą, kuri žada tęsti tol, kol bus išspręstos visos žemdirbių problemos. 14 valandą visuose rajonuose prie pagrindinių kelių bus uždegti laužai.

Tuo pačiu laiku numatytas vizitas pas premjerę Ingridą Šimonytę. Pasak Lietuvos žemės ūkio tarybos vadovo Igno Hofmano, krizė žemės ūkyje tęsiasi trejus metus, dabar pasiektas kritinis taškas.

Tuo metu K. Navickas pirmadienį LRT RADIJUI tvirtino, kad labai svarbu, jog ūkininkų organizacijos naudotųsi teise protestuoti bei būtų vieningi. Vis dėlto, ministro įsitikinimu, ūkininkų siūlomi iškilusių problemų sprendimo būdai skamba prieštaringai.

„Kalbant apie reikalavimus arba labiau kalbant apie tų reikalavimų sprendimo būdus, tai jau čia man yra visiškai prieštaringi klausimai, nes, pavyzdžiui, vienas iš aktualiausių klausimų yra daugiamečių pievų ir ganyklų atkūrimo klausimas. (…) Mes jau šitą klausimą svarstome ir ieškome sprendimo nuo ankstyvo rudens, tai tarybos (Žemės ūkio tarybos – ELTA) atstovai nedalyvavo šitame procese. Tai jau man akivaizdžiai rodo, kad nesiekiama konstruktyvumo ir, matyt, kas yra akivaizdus faktas, įeiname į priešrinkiminį laikotarpį“, – LRT RADIJUI kalbėjo K. Navickas.

Žemės ūkio tarybos (ŽŪT) pirmininkas Ignas Hofmanas teigė nesutinkantis su ministro pozicija. Jis pažymėjo, kad ŽŪT yra aktyvi, svarstant žemės ūkiui svarbius klausimus.

„Nesutikčiau su ministro pasakymu, kad nedalyvavome. Ne kartą pristatėme savo siūlomą būdą, kaip būtų galima sumažinti (daugiamečių pievų mažėjimą – ELTA) ir patys savo iniciatyvą žemdirbiai susitiko su Europos Komisijos atstovais, taip pat ir ne taip senai turėjome darbinį susitikimą su ministerija“, – LRT RADIJUI aiškino I. Hofmanas.

ŽŪT vadovas teigė turintis duomenų, kad per Lietuvą yra vežami rusiškos kilmės grūdai ir pašarai.

„Oficialus skaičius – 170 tūkstančių tonų yra perkrauta per Lietuvos uostą. Bet visiškai nežinome, kiek yra nusėdę Lietuvos rinkoje“, – dėstė I. Hofmanas.

Žemės ūkio ministras K. Navickas, reaguodamas į ŽŪT pirmininko teiginius, tvirtino, kad galimai rusiškos kilmės žemės ūkio produkcijos eksporto kiekiai Klaipėdos uoste yra sumažėję. Be to, anot jo, šio tipo eksportas nėra draudžiamas.

„Lietuva eksportuoja per Klaipėdos uostą 4 milijonus tonų grūdų, tai yra tas skaičius judėjimo. Taip, tai yra nesankcionuota prekė ir Europos Sąjungos šalys, ir pati Europos Sąjunga taip pat nesvarsto galimybės drausti maisto eksporto, nes tai yra susiję jau ir su trečiųjų šalių pagalba. Tai yra pakankamai jautrus tarptautinis klausimas, tą klausimą Žemės ūkio taryboje mes su latviais kartu keliame ir dar kartą kelsime“, – aiškino K. Navickas.

Pirmadienį Lietuvoje vyks ūkininkų protestai. Visoje šalyje žemdirbiai kurs laužus, o panašios akcijos vyks ir kai kur kitur Europoje.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-01-08

Protestuojančių ūkininkų traktoriai pirmadienį sukėlė chaosą visos Vokietijos keliuose

Prieš žemės ūkio politikos pakeitimus protestuojantys vokiečių ūkininkai pirmadienio rytą sutrikdė susisiekimą daugelyje šiaurės ir rytų Vokietijos regionų. Visoje šiaurės rytų Vokietijos Meklenburgo-Pietų Pomeranijos žemėje šimtai ūkininkų traktorių užblokavo įvažiavimus į greitkelius. Prie ūkininkų prisidėjo ir krovinių gabenimo bendrovės, protestuojančios prieš mokesčių vilkikams didinimą.

Pagrindinį šiaurės vakarų Žemutinės Saksonijos Klopenburgo rajono kelią užblokavo 40 transporto priemonių.

Policija praneša, kad Saksonijoje Dresdeno apskrityje ūkininkų traktuoriai blokavo įvažiavimus į A4, A13, A14 ir A17 greitkelius.

Berlyne ryte buvo ramu, tačiau jau sekmadienį vakare prie Berlyno centre esančių Brandenburgo vartų ėmė rinktis traktoriai.

Dėl sankcionuotos demonstracijos visai dienai bus uždarytas netoli Brandenburgo vartų esantis pagrindinis kelias.

Ūkininkų asociacija paragino pradėti visą savaitę truksiančias demonstracijas prieš sektoriui skirtų subsidijų panaikinimą. Didžiausią nepasitenkinimą kelia mokesčių už žemės ūkiui skirtą dyzeliną lengvatos. Kai kurių federalinės valdžios taupymo planų atšaukimas asociacijos nenuramino.

Faktinis akcijos poveikis skirtinguose regionuose greičiausiai bus skirtingas. Manoma, kad Erfurte centralizuotame Tiūringijos ūkininkų proteste turėtų dalyvauti 900 traktorių.

Šiaurės Vokietijos Hamburgo mieste iš anksto pranešta apie galimus eismo sutrikimus, nes į miestą planuoja atvykti ūkininkų iš keleto kaimyninės Šlezvigo-Holšteino žemės sričių.

Žemutinės Saksonijos ūkininkai į Brėmene vyksiantį mitingą planuoja vykti keliais.

Vokietijos ūkininkus papiktino federalinės valdžios planuojamas žemės ūkiui, be kita ko, kurui skirtų subsidijų mažinimas, nors kai kurių priemonių šiuo metu jau atsisakyta.

Ūkininkų asociacijos planuojamomis akcijomis siekiama užtikrinti, kad kanclerio Olafo Scholzo vyriausybė visiškai atšauktų planuojamą subsidijų mažinimą.

Šaltinis: valstietis.lt, 2024-01-08

Įpykę ūkininkai kelte užblokavo Vokietijos ministrą

Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas penktadienį pareiškė susirūpinimą dėl incidento, kai užspeistas ūkininkų negalėjo išlipti iš kelto šalies šiaurėje. Ūkininkus pykdo vyriausybės planai sumažinti mokesčių lengvatas žemės ūkio sektoriui. Maždaug 30 protestuotojų ketvirtadienį neleido po žiemos atostogų iš salos Šiaurės jūroje grįžtančiam R. Habeckui išlipti iš laivo. Derybomis nutraukti ūkininkų blokados nepavyko, tad R. Habeckas nusprendė likti kelte ir grįžti į salą.

Kai tvarka buvo atkurta, penktadienį apie 1.50 val. vietos (2.50 val. Lietuvos) laiku R. Habeckas grįžo į žemyną, pranešė policija.

Iš viso apie 100 ūkininkų traktoriais atvyko į uostą, policija panaudojo pipirinius purškiklius miniai išvaikyti. „Apgailestauju, kad nepavyko užmegzti derybų su ūkininkais“, – sakoma R. Habecko pranešime. „Mane neramina (…) šalyje įsigalinti tokia įaudrinta nuotaika“, – pridūrė ministras.

Incidentą, kaip „gėdingą ir prieštaraujantį demokratinio sambūvio taisyklėms“, pasmerkė kanclerio Olafo Scholzo atstovas Steffenas Hebestreitas. „Tokio pobūdžio blokados yra nepriimtinos“, – pareiškė Vokietijos ūkininkų asociacijos (DBV) vadovas Joachimas Rukwiedas.

Ūkininkai sukilo prieš vyriausybės planus šiemet atšaukti mokesčių lengvatas žemės ūkio sektoriui. Tūkstančiai žmonių gruodį vyko į Berlyną protestuoti prieš šį sprendimą, traktoriais blokavo kelius ir išvertė gatvėse mėšlą.

Nepasitenkinimas paskatino vyriausybę iš dalies atsisakyti ketvirtadienį planuotų subsidijų mažinimo. Vyriausybė pranešė, kad transporto priemonių mokesčio nuolaida žemės ūkiui išliks, o subsidija dyzelinui bus panaikinta ne iš karto, o per kelerius metus. Tačiau sprendimas netenkina žemės ūkio sektoriaus darbuotojų, raginančių vyriausybę visiškai atsisakyti tokių planų.

Šaltinis: valstietis.lt, 2024-01-05

Paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų pakanka

Lapkričio–gruodžio mėnesiais Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos  pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ – pateikiame paraiškų teikimo rezultatus.

Baigiantis metams galimybe gauti paramą įsigyti apsaugos priemones, padedančias apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų daromos žalos, pasinaudojo 17 pareiškėjų – 15 ūkininkų ir 2 juridiniai asmenys. Aktyviausiai šia paramos priemone naudojosi Utenos ir Alytaus savivaldybėje ūkinius gyvūnus laikantys ūkininkai – skaičiuojama, kad šių regionų ūkininkai yra vieni iš labiausiai kenčiančių nuo plėšrūnų.

Bendra prašoma pareiškėjų suma sudaro 101,4 tūkst. Eur, tuo tarpu šiam paraiškų teikimo etapui pagal priemonę buvo skirta 600 540 Eur, taigi, paramos lėšų pakaks visiems 17 pareiškėjų.

Primintina, kad parama skiriama įsigyti aptvarus ir jų dalis, skirtus apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų. Parama taip pat gali būti skiriama vienam arba dviem aviganiams įsigyti. Parama vienam paramos gavėjui, atsižvelgiant į įsigyjamas apsaugos priemones, gali siekti 10 000 Eur.

Paraiškos įsigyti investicijas, galinčias padėti apsisaugoti nuo plėšrūnų, pirmą kartą šiemet bus vertinamos pagal atrankos kriterijus, o už jų atitikimą bus skiriamas atitinkamas balų skaičius, tačiau žinotina, jog privalomasis mažiausias paramos paraiškų atrankos balų skaičius netaikomas.

Paraiškoms taikomi atrankos kriterijai

Kai projektai įgyvendinami savivaldybėse, kuriose yra didelė tikimybė patirti vilkų daromą žalą ūkiniams gyvūnams (kuriose per pastaruosius 5 m. užregistruota vilkų žalų prieš ūkinius gyvūnus atvejų):

* I savivaldybių grupė (101 ir daugiau žalos atvejų, Alytaus r., Anykščių r., Lazdijų r., Molėtų r.,Utenos r.) – suteikiama 100 balų;

* II savivaldybių grupė (51–100 žalos atvejų, Ignalinos r., Kalvarijos sav., Klaipėdos r., Kupiškio r., Prienų r., Šilalės r., Širvintų r., Telšių r., Vilkaviškio r., Vilniaus r. ir Zarasų r.) – suteikiama 70 balų;

* III savivaldybių grupė (10–50 žalos atvejų, Biržų r., Druskininkų r., Elektrėnų sav., Jurbarko r., Kaišiadorių r., Kėdainių r., Kelmės r., Marijampolės sav., Pagėgių sav., Panevėžio r., Pasvalio r., Plungės r., Raseinių r., Rietavo sav., Rokiškio r., Šakių r., Šalčininkų r., Švenčionių r., Tauragės r., Trakų r., Ukmergės r., Varėnos r. ir Zarasų r.) – suteikiama 50 balų.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-01-05

Labai smulkūs, smulkūs ir vidutiniai ūkininkai aktyviai teikė paraiškas

Baigiantis metams Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) buvo baigtos registruoti smulkiųjų (labai smulkių ir smulkių-vidutinių) ūkininkų pagal naujas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) paramos priemones teikiamos paramos paraiškos. Ūkininkai buvo labai aktyvūs – tiek pagal intervencinę  priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“, tiek pagal „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ pateiktose paraiškose bendra prašoma paramos suma ženkliai viršijo skirtąją.

Per du paraiškų teikimo mėnesius (2023 m. spalio 31 d. – gruodžio 29 d.) pagal SP priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“ buvo pateikta 110 paraiškų. Jose bendra prašoma paramos suma sudaro daugiau kaip 5,8 mln. Eur – tai beveik dukart daugiau nei šiam paraiškų priėmimo etapui buvo skirta paramos lėšų (skirta paramos suma sudaro 3 mln. Eur).

Pagal SP priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ pateikta 80 paramos paraiškų, bendra jose prašoma paramos suma sudaro daugiau kaip 13 mln. Eur. Tai taip pat gerokai daugiau nei šiam paraiškų teikimui buvo skirta paramos lėšų (skirta 9 mln. Eur).

Šiuo metu paraiškos jau vertinamos, o lemiamą įtaką, kuriems pareiškėjams galės būti skirta parama, turės pateiktų paraiškų pirmumo eilė, sudaryta įvertinus paraiškų atitiktį atrankos kriterijams. Primintina, jog paraiškų pirmumo eilė turi būti sudaroma per 30 darbo dienų nuo paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos, taigi, abiejų priemonių atveju, iki vasario 12 d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-01-05

Ankstesnės žemės ūkio naujienos