Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2021-06-25

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2021-06-25. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Svarbu pareiškėjams, iki birželio 30 d. teikiantiems paraiškas

Iki birželio 30 d. pareiškėjai dar gali teikti paraiškas net pagal kelias veiklos sritis. Primename, kad paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) galima teikti keliais būdais, tarp jų – ir per „paraiškų dėžutes“, tačiau teikiant šiuo būdu, paraiškos renkamos trumpiau.

Kaip numatyta Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos administravimo taisyklėse, šalyje paskelbto karantino dėl COVID-19 ligos plitimo grėsmės laikotarpiu vienas iš būdų NMA teikti paraiškas – jas pasirašytas asmeniškai arba per įgaliotą asmenį teikti pasinaudojant „paraiškų dėžutėmis“. „Paraiškų dėžutės“ yra įrengtos visuose NMA Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento paramos administravimo skyriuose, jų adresus rasite čia.

Teikiantiems paraiškas šiuo būdu labai svarbu žinoti, jog paraiškos per „paraiškų dėžutes“ priimamos 2 darbo dienomis trumpiau, nei nustatytas paramos paraiškų priėmimo terminas. Taigi pareiškėjai, kurių paraiškų teikimo laikotarpio pabaiga – birželio 30 d., paraiškas pasinaudodami „paraiškų dėžutėmis“ NMA galės teikti iki birželio 28 d.

Likusios paraiškų surinkimo laikotarpio dienos reikalingos, kad per „paraiškų dėžutes“ pateikti dokumentai būtų pažymėti paraiškos išėmimo spaudu bei laiku užregistruoti, o pareiškėjai apie jų užregistravimą būtų informuoti paraiškoje nurodytu telefonu ir (arba) elektroniniu paštu – tai turi būti padaryta per 1 darbo dieną nuo paraiškos iš dėžutės išėmimo dienos. Pareiškėjas, pateikęs paraišką per „paraiškų dėžutę“ ir negavęs iš NMA informacijos apie paramos paraiškos užregistravimą, ne vėliau kaip 2 darbo dieną po paraiškos pateikimo privalo susisiekti su NMA, priešingu atveju, kilus ginčui dėl paraiškos pateikimo, bus laikoma, kad paraiška nebuvo pateikta.

Atkreipiame dėmesį, kad „paraiškų dėžutėmis“ teikiant paraiškas ir mokėjimo prašymus galima pasinaudoti tik karantino ar ekstremalios situacijos dėl Covid-19 ligos plitimo grėsmės metu. Atšaukus karantiną ar ekstremalią situaciją, galimybės naudotis „paraiškų dėžutėmis“ nebeliks.

Paraiškas NMA galima teikti ir per kurjerį – tokiu atveju paraiška ir (arba) pridedami dokumentai turi būti išsiųsti NMA ne vėliau kaip paskutinę paramos paraiškų priėmimo tvarkaraštyje nurodytą dieną – birželio 30 d.

Taip pat paramos paraiška ir kiti su ja susiję dokumentai, pasirašyti saugiu elektroniniu parašu, gali būti teikiama siunčiant elektroniniu paštu adresais, nurodytais NMA interneto svetainėje – čia.

Paraiškos, kurioms teikti sudaryta galimybė naudotis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema ŽŪMIS, renkamos iki paskutinės paraiškų surinkimo dienos 24 val., jei įgyvendinimo taisyklėse nenumatyta kitaip.

Primintina, jog birželio 30 d. baigiasi paraiškų rinkimo laikotarpis pagal šias KPP veiklas ar veiklos sritis:

„Tradicinių amatų centrų plėtra“ (per „paraiškų dėžutes“ – iki birželio 28 d.);
„Miškams padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“ (per „paraiškų dėžutes“ – iki birželio 28 d.)
„Pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimas“ (per „paraiškų dėžutes“ – iki birželio 28 d.);
„Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ (per „paraiškų dėžutes“ – iki birželio 28 d.);
„Parama žemės ūkio vandentvarkai“ (per „paraiškų dėžutes“ – iki birželio 28 d.);
„Parama smulkiesiems ūkiams“ (per „paraiškų dėžutes“ – iki birželio 28 d., per ŽŪMIS – iki birželio 30 d. 24 val.);
„Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas žemės ūkio sektoriuje“ (per „paraiškų dėžutes“ – iki birželio 28 d.).

Taip pat raginame pareiškėjus, nepriklausomai nuo pasirinkto paraiškų teikimo būdo, nelaukti paskutinės paraiškų teikimo dienos – taip būtų užtikrintas sklandus paraiškų registravimas, o teikiant per ŽŪMIS – išvengta sistemos strigimo.

Šaltinis: nma.lt, 2021-06-23

Patvirtintos taisyklės dėl nuomos teisės į valstybinės žemės sklypus perleidimo

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) specialistai parengė ir NŽT direktorius savo įsakymu patvirtino Sutikimų perleisti nuomos teisę į valstybinės žemės sklypą, reikalingą perleidžiamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti, išdavimo taisykles. Iki šiol tokių taisyklių nebuvo ir NŽT teritoriniai skyriai vadovavosi tik LR Vyriausybės nutarime Nr. 260 „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“ išdėstytais reikalavimais.

Sutikimų perleisti nuomos teisę į valstybinės žemės sklypą, reikalingą perleidžiamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti, išdavimo taisyklėse nuosekliai detalizuota tokių sutikimų išdavimo tvarka, procedūros, jų eiliškumas, aiškiai aprašyta kas ką turi padaryti, ką turi atlikti pastatų savininkai, į ką jiems atkreipti dėmesį.

Sutikimai dėl valstybinės žemės sklypo nuomos teisės perleidimo išduodami tik jame esantiems pastatams ar įrenginiams eksploatuoti, todėl sklype turi būti pastatas, kuris yra tinkamas naudoti pagal paskirtį. Jei tokiame valstybinės žemės sklype yra išlikusi tik pastato dalis, tai nesuteikia teisės į valstybinės žemės sklypo nuomą. Kilus klausimų dėl pastato ar įrenginio egzistavimo ar jo būklės, NŽT teritorinių skyrių darbuotojai turės atlikti faktinį duomenų patikrinimą vietovėje.

„Asmenims, planuojantiems parduoti valstybinėje žemėje esančius statinius ar įrenginius, dėl nuomos teisės perleidimo į Nacionalinę žemės tarnybą rekomenduojame kreiptis kuo anksčiau, geriausia dar tik pradėjus planuoti tokį pardavimą. Ypač tai svarbu tais atvejais, kai nežinoma, ar parduodamas pastatas atitinka reikalavimus, suteikiančius teisę nuomotis valstybinę žemę“, – pabrėžia NŽT direktorius Laimonas Čiakas.

Jeigu perleidžiamam (parduodamam) statiniui eksploatuoti reikia ne viso išnuomoto valstybinės žemės sklypo ploto, žemės sklypo dalis, reikalinga pastatui eksploatuoti, bus nustatoma vadovaujantis teisės aktais.

Išduoti sutikimą perleisti nuomos teisę į valstybinės žemės sklypą, reikalingą perleidžiamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti, atsisakoma tokiais atvejais, kai:

1) perleidžiami laikinieji statiniai, inžineriniai tinklai arba neturintys aiškios funkcinės priklausomybės ar apibrėžto naudojimo arba ūkinės veiklos pobūdžio statiniai, kurie tarnauja pagrindiniam statiniui ar įrenginiui arba jo priklausiniui;

2) valstybinės žemės sklypo nuomininkas netinkamai vykdo nuomos sutartį, – nenaudoja žemės sklypo pagal paskirtį, neleidžia naudotis žemės sklypui nustatytu servitutu, nemoka žemės nuomos mokesčio ar nevykdo kitų pagal nuomos sutartį prisiimtų įsipareigojimų;

3) nustatoma, kad perleidžiami statiniai ar įrenginiai nėra tinkami naudoti pagal Nekilnojamojo turto kadastre įrašytą pagrindinę naudojimo paskirtį;

4) valstybinės žemės sklype esantis statinys buvo naujai pastatytas, rekonstruotas, kapitališkai suremontuotas ar kitaip pertvarkytas ir nepakeisti statinio kadastro duomenys;

5) nustatoma, kad statinių ir įrenginių savininkas ir valstybinės žemės nuomininkas vykdo ar įvykdė pastatų rekonstrukciją, pastatė arba stato naują statinį, kuris pagal valstybinės žemės nuomos sutartį negalėjo būti pastatytas arba statomas;

6) atlikus patikrinimą nustatoma, kad pastatas negali būti naudojamas pagal paskirtį ir jo statyba ar rekonstrukcija nevykdoma.

Šaltinis: nzt.lt, 2021-06-23

NŽT šiemet suprojektuos apie 15 tūkst. valstybinės žemės ūkio paskirties sklypų

Siekdama patenkinti didėjantį ūkininkų ir kitų asmenų poreikį naudotis valstybine žeme, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) per 2021 metus planuoja suprojektuoti apie 15 tūkst. žemės ūkio paskirties sklypų, kurių didžioji dalis numatoma skirta nuomai, kita dalis gali būti projektuojama pirkimui, t. y. gali būti projektuojami tarp privačių žemės sklypų įsiterpę valstybinės žemės plotai ar žemė, reikalinga žemės ūkio paskirties pastatams eksploatuoti.

Didžioji dalis šių valstybinės žemės plotų buvo suteikti asmenims laikinai naudotis. „Nacionalinė žemė tarnyba siekia, kad naudojimosi valstybine žeme santykiai būtų aiškiai apibrėžti, todėl vienas iš svarbių šių metų NŽT uždavinių yra laisvos žemės fonde suprojektuoti valstybinės žemės plotus sklypais. Juos nuomodamiesi ūkininkai jausis saugesni, galės planuoti ilgalaikes veiklas, nesibaimindami, nes laikini naudotojai netenka teisės naudotis žeme, jei nedalyvauja žemės reformos projekte ir nepageidauja nuomotis žemės.

Suprojektuotus žemės sklypus ir nuomos teisę į juos įregistravus Nekilnojamojo turto registre sumažės ir ginčų tarp ūkininkų dėl galimybės naudotis valstybine žeme ar dėl jų naudojamų plotų ribų“, – teigia direktorius Laimonas Čiakas.

NŽT atkreipia dėmesį, kad asmenims, kurie laikinai naudojasi valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti (valstybinės žemės naudotojui), suteikiama pirmenybė nuomotis suprojektuotus valstybinės žemės sklypus, tačiau svarbu, kad jie būtų pateikę prašymus NŽT teritoriniam padaliniui pagal žemės buvimo vietą. Ūkininkai raginami nepraleisti galimybės ir aktyviai teikti prašymus dėl valstybinės žemės nuomos, taip pat raginami dalyvauti žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo procese, kur sprendžiami klausimai dėl valstybinės žemės sklypų nuomai projektavimo, t. y. aptariamos projektuojamų žemės sklypų ribos ir tolesnė dokumentų rengimo eiga. Valstybinės žemės naudotojui laiku nepareiškus noro nuomotis naudojamą valstybinės žemės plotą, kyla grėsmė prarasti naudojimosi teisę, nes šis plotas gali būti išnuomotas kitam prašymą nuomoti valstybinę žemę pateikusiam asmeniui.

„Pagrindinis valstybinės žemės laikino naudojimo ir nuomos skirtumas yra tas, kad nuomininkas įgyja garantiją jam suteiktu žemės sklypu naudotis visą nuomos sutartyje numatytą terminą, kuris gali siekti iki 25 metų. O valstybinės žemės naudotojui nesuteikiama garantijų valstybine žeme naudotis ir ateityje, t. y. valstybinės žemės plotų suteikimas laikinai naudotis žemės ūkio veiklai vykdyti suteikiamas tik vieneriems metams ir gali bet kada nutrūkti“, – paaiškina direktorius Laimonas Čiakas.

Pirmumo teisę išsinuomoti valstybinės žemės sklypus turi: ūkininkai; asmenys, turintys dokumentą, patvirtinantį profesinį pasirengimą ūkininkauti; juridiniai asmenys – žemės ūkio produkcijos gamintojai. Pažymėtina, kad žemės ūkio paskirties sklypų, skirtų nuomai, projektavimas žemės reformos žemėtvarkos projektuose ir žemės sklypų ženklinimas vykdomas suinteresuotų šiuos sklypus išsinuomoti asmenų lėšomis.

Jeigu keli vienodą pirmumo teisę turintys asmenys pageidauja išsinuomoti tą patį žemės sklypą, išnuomojamas tam asmeniui, kuris teisėtai naudojasi žemės sklypu. Jeigu tokių asmenų nėra, žemės sklypas išnuomojamas asmeniui, kurio nuosavybės teise turimas ar iš valstybės nuomojamas žemės ūkio paskirties žemės sklypas ribojasi su pageidaujamu išsinuomoti žemės ūkio paskirties žemės sklypu. Jeigu tokių asmenų nėra arba jų yra keletas, žemės ūkio paskirties žemės sklypas išnuomojamas asmeniui, anksčiau pateikusiam prašymą išsinuomoti valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypą.

NŽT ragina ūkininkus stebėti informaciją vietos spaudoje ir laiku reaguoti į NŽT siunčiamus kvietimus dalyvauti žemės reformos žemėtvarkos projektų svarstymo susirinkimuose.

Šaltinis: nzt.lt, 2021-06-04

Ankstesnės žemės ūkio naujienos