Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-01-20

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-01-20. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Žemės ūkio ministras K. Navickas: kokybiškesniam bendradarbiavimui su socialiniais partneriais – ministerijos kolegija

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas steigia kolegiją glaudesniam dialogui su žemdirbiais. Ministerijos kolegija – patariamoji institucija, kurią sudarys skėtinės žemdirbių ir viena aplinkosaugos asociacija, mokslo atstovai ir ministro politinė komanda. Šiame formate tikimasi kokybiškesnių diskusijų dėl strateginių klausimų.

„Akivaizdu, kad šiuo metu ne visada suprantame vieni kitus, todėl reikia naujų bendravimo formų, padedančių dalykiškai spręsti probleminius klausimus, kurių žemės ūkio srityje yra ir iškils.

Turime aptarti investicijų kryptis, prioritetus, ES paramos ir kitų taisyklių tobulinimo, kaimo plėtros, finansinių instrumentų, žemės įsigijimo ir kitus klausimus, kurie aktualūs visai ūkininkų bendruomenei.

Tikiuosi, kad tai bus kokybinis postūmis geresniam vieni kitų supratimui, laiko veltui neleisime“, – sako žemės ūkio ministras K. Navickas.

Pirmąjį Žemės ūkio ministerijos kolegijos susitikimą planuojama surengti dar šį mėnesį. Į svarbių klausimų svarstymą taip pat bus įtraukti kompetentingi Žemės ūkio ministerijos, ūkininkų organizacijų ir kitų susijusių institucijų specialistai.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-01-20

Pievų klausimas – nebaigtas

Žemės ūkio ministerija kartu su ūkininkų atstovais nusprendė kurti darbo grupę, kuri spręs Lietuvos daugiamečių pievų klausimą ne tik iki 2023 m., bet ir ateityje. Tai susitikę sutarė ministerijos, Žemės ūkio tarybos ir Žemės ūkio rūmų atstovai.

Nesąžininga Lietuvos atžvilgiu

„Pievų problema bus aktuali ne tik šiais metais. Didesnį nerimą kelia laikotarpis nuo 2023 m., kai pasikeis referencinių dydžių metai ir sankcijos už pievų ploto mažėjimą. Tai politinis klausimas, kurį galima išspręsti tik Europos Komisijoje (EK), nes situacija yra nesąžininga ne tik mūsų, bet ir kitų Baltijos šalių, kuriose kyla panašių problemų, atžvilgiu.

Paradoksas, kad įgyvendindami klimato kaitos ir biologinės įvairovės tikslus, žemės ūkio paskirties žemę paverčiame miškais, šlapynėmis, saulės elektrinių parkais, tačiau šios pastangos ilgalaikėje perspektyvoje neatsispindi referenciniuose pievų dydžiuose. Mažėjant bendram žemės ūkio paskirties žemės plotui, privalomas išlaikyti daugiamečių pievų plotas nemažėja. Tokiais tempais judėdami pasieksime ribą, kai Lietuvos žemės ūkis bus nekonkurencingas, o su tuo sutikti negalime“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Susigrąžinti „sofos“ ūkininkus?

Ūkininkai pastebi, kad viena iš priežasčių yra ta, jog pernai, atsiradus draudimui smulkinti (mulčiuoti) žolę, dalis vadinamųjų „sofos“ ūkininkų nusprendė nebetvarkyti ir nedeklaruoti pievų ir tuo pačiu nebegauti už jas išmokų. Tačiau nedeklaravus pievų, jų plotas, palyginti su referenciniais metais, atitinkamai sumažėjo. Vis dėlto ministras nepritarė minčiai vėl supaprastinti sąlygas „sofos“ ūkininkams.

„Susigrąžinti „sofos“ ūkininkus būtų trumpalaikis sprendimas, kurio nauda būtų laikina ir sukeltų kitų nepageidaujamų pasekmių. Vis dėlto svarbu, kad ir tie plotai, kurie nėra deklaruoti, būtų įtraukti į apskaitą.

Ūkininkų, socialinių partnerių pagalba, bendrų jėgų sutelkimas yra labai svarbus, pateikiant argumentus ir atskleidžiant realią situaciją, su kuria susiduriame Lietuvoje, kad EK mus išgirstų“, – tvirtina žemės ūkio ministras. K.Navickas dėl ES daugiamečių pievų išsaugojimo reglamento nuostatų planuoja artimiausiu metu susitikti su EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato atstovais.

Šiuo metu vertinami įvairūs pasiūlymai dėl daugiamečių pievų išlaikymo, reglamento interpretacijos, statistiniai duomenys ir galimos išimtys. Informaciją planuojama pateikti įvertinti ūkininkų atstovams. Lygiagrečiai rengiamos derybinės pozicijos, siekiant įrodyti Lietuvos faktinį prisidėjimą prie klimato kaitos ir biologinės įvairovės įgyvendinimo tikslų.

Vis dėlto svarbu pabrėžti, kad kol nėra ministerijos sprendimo, įpareigojimas ūkininkams išlaikyti daugiametes pievas lieka, paraiškų teikėjai įsipareigoja jų nearti ir ši sąlyga, su kuria Lietuva sutiko 2015 metais, galioja.

ES reglamentas įpareigoja šalį atkurti daugiametes pievas, jeigu jų plotas sumažėja daugiau nei 5 proc., palyginti su referenciniu dydžiu. Praėjusiais metais taip atsitiko ir Lietuvoje, todėl apie 30 tūkst. ūkininkų gavo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) pranešimus, kad jiems gali tekti atkurti pievas.

Apie tai, ar reikės atkurti pievas šiais metais, NMA įsipareigojo ūkininkus informuoti iki vasario pabaigos.

Šaltinis: valstietis.lt, 2022-01-18

Latvija pieno gamybą 2021-aisiais padidino

Per praėjusius metus Latvijoje supirkta 812,6 tūkst. tonų šviežio pieno – 2,8 proc. daugiau nei 2020-aisiais, rodo Latvijos žemės ūkio duomenų centro informacija. Paskutinį 2021-ųjų mėnesį, palyginti su užpernai gruodžiu, pieno gamyba šalyje padidėjo 2,9 proc. iki 64,7 tūkst. tonų.

Melžiamų karvių šalyje per praėjusius metus sumažėjo 3,3 proc. iki 131,6 tūkst., iš jų pieno gamybai naudojamų – 2,5 proc. iki 117,9 tūkstančio. Negalutiniais duomenimis, vidutinė šviežio pieno supirkimo kaina Latvijoje pernai gruodį buvo 397,2 euro už toną, prieš mėnesį – 358,4 euro už toną, o 2020-ųjų – 353,4 euro už toną.

Šaltinis: valstietis.lt, 2022-01-19

Du menininkai save atrado gamtai draugiškame ūkyje

Praėjusių metų pabaigoje rinką papildė Šakių rajono ūkininko Augusto Masevičiaus aliejinėje pagamintas „Masa aliejus“. Šakių verslo informacijos centro organizuotoje Verslo šventėje Masevičių aliejus tapo vienu iš konkurso „Sukurta Šakių krašte 2021“ laureatų. Šis naujas produktas – visos Masevičių šeimos bendro darbo rezultatas. Nors konkurencija didžiulė, jaunasis ūkininkas viliasi, kad jų kanapių sėklų aliejus atras vietą ant valgytojų stalo.

Respublikiniame „Gero ūkininko čempionate“ A.Masevičius atsiėmė specialią padėką už inovatyvų ūkį, draugišką gamtai požiūrį, dirvožemio tausojimą, tarpinių pasėlių plėtojimą ir skatinimą.

Atsikratė chemizuoto ūkio tradicijos

Draugiškame gamtai augalininkystės ūkyje (Gustainiškių k., Šakių r.) Masevičiai augina pupas, kviečius, rapsus, kanapes, žirnius ir daug skirtingų tarpinių pasėlių – renkasi vikius, avižas, grikius, ridikus. Tokia įvairovė pasirenkama tam, kad pagerintų dirvožemį.

„Nors kartais būna ir taip, su vyru planuojame ateinančių metų sėjomainą, atsisakome pelningesnių sprendimų, kad pasiektume geresnį rezultatą būtent pačiam dirvožemiui tobulinti. Tai nesame tokie užkietėję verslininkai, daugiau idėjiniai žmonės – gamtos puoselėtojai“, – motyvus ir tikslus aiškino jaunojo ūkininko žmona Gabrielė.

Augalininkystės ūkį plėtojantiems jauniesiems Masevičiams pasisekė, nes jiems nereikėjo savo ūkio kurti tuščioje vietoje. Augustas ūkį perėmė iš savo tėvų ir dabar žemę dirba kartu su tėčiu ūkininku Raimundu Masevičiumi. Iš viso jie valdo beveik 600 ha žemės. O sūnaus Augusto šeima į ūkį atnešė naujų vėjų ir kitokį požiūrį. Versle sukasi ir marti Gabrielė, bet labai didelis indėlis į naujoves yra paties jaunojo ūkininko Augusto.

„Tas žaliasis kursas, kuris visus labai gąsdina, mums visiškai nebaisus. Tuos normatyvus esame seniausiai įgyvendinę. Ūkininkaujame santarvėje su gamta ir tvariai. Mūsų ūkyje yra taikoma biologinė žemdirbystė. Pirmoje vietoje yra dirvožemio tausojimas ir atgaivinimas, tarpiniai pasėliai“, – tvirtino Šakių rajono ūkininkai.

Gruodį Lietuvoje vykusio konkurso „Gero ūkininko čempionatas“ apdovanojimuose A.Masevičius gavo specialią padėką. Jaunai šeimai toks įvertinimas, tapus pavyzdiniu ūkiu, buvo labai džiaugsmingas įvykis. Ūkininkai patenkinti, kad jų ūkyje apsilankę dirvožemio specialistai jų neišpeikė, veikiau pasidžiaugė, kad ir Zanavykijoje jauni ūkininkai atsikrato senų chemizuotų ūkių tradicijos, pradeda ūkininkauti draugiškai su gamta.

Biodinamika per išspaudas

Dirbti ūkyje Augustas tėvams padėdavo nuo mažų dienų. Paskui, jau studijų metais, grįždavo per darbymetį į kaimą ir kartu plušėdavo laukuose. Jaunojo ūkininko ūkį jis įregistravo prieš ketverius metus. Idėjų, kaip ūkį pasukti tinkama linkme, ieškoti padėjo ir iš Šakių kilusi bei Masevičių šeimą papildžiusi marti Gabrielė.

Pasak marčios, jiems buvo nesunku pradėti rūpintis vien gamta ir inovatyviais sprendimais, nes visą ūkio techninę bazę jau rado. Ji buvo nuolat atnaujinama, labai gražiai ir kruopščiai prižiūrima. Ir tai yra jos uošvio R.Masevičiaus indėlis. Jaunieji Masevičiai taip pat supranta, kad jiems pasisekė, jog tėvai leido ūkį pasukti inovatyvaus ūkininkavimo kryptimi.

„Mes manome, kad daugelis jaunų ūkininkų, kurių tėvai buvo įpratę ūkininkauti vienaip, dabar susiduria su gal kiek kitokiu vyresnės kartos požiūriu ir naujų idėjų atmetimu. Mes esame labai dėkingi už tai, kad mūsų tėvelis eina koja kojon su jaunimu, mus palaiko ir skatina“, – sakė G.Masevičienė, pridurdama, kad ir vyro tėtis Raimundas ilgą laiką taikė neariminę žemdirbystę.

Ji aiškino, kad šiemet jos vyras Augustas žieminius pasėlius pasėjo tiesioginės sėjos būdu, absoliučiai nejudinant žemės. Keli Masevičių laukai išsiskiria tuo, kad žieminės kultūros pasėtos į tarpinius pasėlius – žaliąją masę.

Tam, kad nedarytų klaidų, Augustas ūkininkavimo žinių nuolat semiasi užsienyje. Nuotoliniu būdu baigė regeneratyvinės žemdirbystės studijas Amerikoje pas ūkininką, vadinamą šios srities guru. Įgytos žinios jam labai praverčia. Dabar mokosi pas vieną profesorę Nyderlanduose. Jaunasis ūkininkas iš Šakių rajono siekia ūkyje sukurti gyvybės ratą. Jie jau augina kanapes ir iš jų sėklų spaudžia aliejų, o išspaudas naudoja komposto gamybai.

Anot ūkio savininkų, jie nori užsukti gražų uždarą ratą, kuris įmanomas. Iš kanapių sėklų išspaudų paruoštas kompostas jiems kada nors padės visiškai atsisakyti trąšų ir pesticidų naudojimo. Kaip patys pastebi, tame pačiame augalininkystės ūkyje biodinamika pavyksta ir tam visai nereikia ūkyje laikyti gyvulių. Tereikia išspaudas panaudoti komposto gamybai.

Aliejinėje – stiklinė tara ir talpos

G.Masevičienė juokaudama palygino, kad jiems aliejaus spaudimo idėjos išnešiojimas truko ilgiau negu dramblių nėštumas – apie dvejus metus. Vienu metu ūkininkai užsiėmė keletu darbų: įsirengė spaudyklą, įsisavino aliejaus gavybos technologiją, kūrė produkto pakuotės dizainą. Prireikė laiko, kol atrado ir išsigrynino technologiją, kol visiškai tenkino aliejaus kokybė, kol galėjo įgyvendinti savo užsibrėžtus standartus.

Visai neseniai, praėjusių metų lapkričio mėnesį, „Masa aliejus“ buvo pateiktas plačiajai rinkai, jis pradėtas pardavinėti ne tik ūkyje, bet ir Kaune, Vilniuje maisto parduotuvėse, vadinamuosiuose butikuose, kur žmonės ateina įsigyti išskirtinių produktų. Aliejų Masevičiai parduoda ir per socialines platformas. Patys produktą pristato Vilniuje, o į kitus miestus siunčia per paštomatus. „Darbo nemažai. Viską darome kartu su vyru. Kiti ūkininkai turbūt pasukiotų pirštu prie smilkinio, sakytų, dabar – atostogų metas, ilsėkitės“, – VL sakė G.Masevičienė.

Ji pasakojo, jog idėja spausti aliejų gimė iš jų pačių šeimos poreikių. Ūkininkai labai reiklūs tiek sau, tiek ūkiui – jie jaučia didelę atsakomybę prieš gamtą, patys nori vartoti sveikus produktus. Tačiau jų netenkino rinkoje esantis kanapių sėklų aliejus. Jie labai mėgo Italijoje spaudžiamą alyvuogių aliejų ir suprato, kad Lietuvoje turi tokį patį aukso luitą – lietuvišką kanapių aliejų. Nors nemažai ūkių jį spaudžia, Masevičiai nutarė pabandyti pagerinti kokybinius standartus ir suteikti daugiau pagarbos šiam išskirtiniam produktui bei jo vartotojui.

„Mes norėjome sukurti tokios pridėtinės vertės produktą, kuris atitiktų aukščiausius kokybinius standartus. Kokybiškas tiek pats aliejus, esantis buteliuko viduje, tiek jo pakuotė. Mūsų pasirinktas įpakavimas – stiklinė tara, kuri atkeliauja iš Italijos. Tamsaus storo stiklo buteliukai pritaikyti specialiai aliejui. Nebijodami siunčiame savo ūkio aliejų paštomatais, nes žinome, kad buteliukas tikrai atlaikys, neprabėgs nė vienas lašas“, – aiškino ūkininko žmona, atsisakiusi plastiko taros.

Masevičių ūkio aliejus nuo spaudimo pradžios iki patekimo ant pirkėjo (vartotojo) stalo visiškai nesiliečia prie plastiko. Anot Gabrielės, tai yra labai svarbu, nes aliejus, net ir labai šaltai spaustas, yra riebalas, labai lengvai absorbuojantis visą mikroplastiką. Pradžioje jiems patiems buvo nelengva rasti nusipirkti maistinio stiklo talpas, nepatogu jas naudoti gamybiniame procese. Stiklas – trapus, sunkesnis. Bet Masevičiai sako, kad jie nėra tipiniai verslininkai, todėl svarbiau dirbti principingai. Atiduodami vartotojui produktą dabar žino, kad jis nesilietė prie jokio plastiko.

„Skonis – labai neapibrėžtas dalykas. Yra labai geras posakis: „Skonis draugų neturi.“ Jeigu pasakyčiau, kad jis yra skaniausias man, tai nereiškia, kad jis bus skaniausias Petrui“, – apie ūkio aliejų paslaptingai sakė Gabrielė.

Derlių reguliuos gamta

Entuziastai iš Šakių rajono kurti gamtai draugiško ūkio ateitį linki ir kitiems ūkininkams, kurie yra žaliojo ūkininkavimo skeptikai, nesvarbu, kokio dydžio būtų jų ūkis, kad juos paspaustų tos aplinkybės ir visi eitų to link. Pačių Masevičių ūkis nemažas. Jie supranta ir žino, kad tokio dydžio ūkiui nėra lengva užsimojus vieną dieną pakeisti kursą iš chemizuoto į žalią.

Anot G.Masevičienės, šiais metais daugelyje ūkių derlingumas buvo prastesnis. Ir jų ūkyje derlingumai yra šiek tiek sumažėję. Ūkininkų manymu, čia yra pasekmės visko – tiek per ilgą laiką nualinto dirvožemio (faktas, kad nualintas dirvožemis negali duoti tokio paties derliaus, kurį davė prieš 10 ar 15 metų), tiek besikeičiančių klimato sąlygų. Kiekviena vasara turi kažkokių savo kraštutinumų – tai labai sausa, tai labai lietinga arba reiškiasi įvairios stichijos. Kai kurios užklupo ne tokios būdingos arba rečiau pasitaikančios Lietuvoje.

„Mūsų gamtai draugiškame, socialiai atsakingame ūkyje derliai tikrai nėra tokie blogi, kad sėdėtume ir verktume apsikabinę tuščią puodą. Taip nėra. Mūsų tikslas – atgaivinti ūkio dirvožemį, o vėliau jis kiek gali, tiek duoda. Kiek gamta atseikėja, tiek ir turi užtekti. Jeigu esi draugiškas gamtai, ji tau padėkos“, – įsitikinusi G.Masevičienė.

Meniškos profesijos nemaišo

Jaunųjų Masevičių istorija daug kam įdomi, nes jie buvo klasiokai. 12 klasėje pradėjo draugauti ir baigę mokyklą kartu įstojo į Muzikos ir teatro akademiją. Gabrielė baigė kino režisūrą pas Algimantą Puipą, o Augustas – muzikos vadybą. Tad dabar jis – ūkininkas-muzikantas.

Nors jaunystės pradžioje abu patraukė į didmiestį, potraukis gamtai nedingo. Gabrielė atsisakydavo projektų-filmavimų vasaros metu, o jos vyras festivalius, kai reikėdavo jam groti, susiderindavo su ūkine veikla ir abu grįždavo padėti tėvams į kaimą – vyro tėviškę. Ne dėl to, kad tėvai prašė ar liepdavo grįžti, bet dėl to, kad tai jiems buvo savaime suprantamas dalykas. Buvo smagu kartu dirbti kaime, o tada pajuto, kad įmanoma gyvenimą dalinti per pusę, neatsisakant nei darbų Vilniuje, nei ūkio Šakių rajone.

Sako, kad apsispręsti padėjo pereinamasis etapas, o kai prasidėjo pandemija, be jokios abejonės, laimėjo Šakiai ir ūkis. Miestas prarado prioritetus, filmavimo darbai savaime sustojo, kai Gabrielė laukėsi dukros. „Menų mes niekur nenumetėme, jiems liko šiek tiek vietos. Dabar pailsėti nuo miesto ir nuo visų kūrybinių procesų, aišku, kad geriausia sukišus rankas į žemę. Čia pats geriausias dalykas. Viskas labai natūraliai išėjo. Vyras sako, gerai, kad mes nieko nedarome specialiai, viskas įvyksta savaime taip, kaip turi būti“, – pasakojo Gabrielė.

Ji mano, kad dvi skirtingos sferos tarpusavyje susijusios – ūkis ir gamta yra nuostabiausias penas pačiai kūrybai. Taip sako, nes žino daug pažįstamų režisierių, kurie išsikraustė į miestelius, net socialiniame tinkle susikūrė menininkų, besikeliančių gyventi į miestelius, grupė. „Tas pats gerai žinomas Valentinas Masalskis vengia miesto ir visada bėga į gamtą. Galbūt ten profesionaliai ūkininkauti nepradeda, bet tikrai jaučia malonumą sukišdamas rankas į žemę ir sodyboje turi savo įgyvendinamą filosofiją. Man atrodo, šie dalykai eina kartu vienas su kitu, jie visiškai nesvetimi. Darbo ūkyje daug, bet jeigu tai teikia malonumą, verta“, – teigia menininkė, jaunojo ūkininko žmona.

Šaltinis: valstietis.lt, Rima Kazakevičienė, 2022-01-19

Seimo komitetas: lubos žemdirbių dyzelinui – nuo 2026 metų vasaros

Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas trečiadienį atmetė Aplinkos ministerijos siūlymą „žaliojo“ itin pigaus dyzelino įsigijimus žemdirbiams riboti jau nuo 2024 metų liepos.

Komitetas balsų dauguma, susilaikius vieninteliam „valstiečiui“ Kęstučiui Mažeikai, pritarė Žemės ūkio ministerijos pozicijai – 100 tūkst. litrų per metus lubas nustatyti nuo 2026 metų liepos, o nuo 2029-ųjų liepos – 50 tūkst. litrų. Aplinkos ministerija, gruodį Seimui pateikusi pirmuosius siūlymus iš žaliosios mokesčių pertvarkos paketo, siekia, kad mokėdami po 60 eurų už 1 tūkst. litrų, ūkininkai įsigytų ne daugiau kaip 100 tūkst. litrų dyzelino per metus galėtų nuo 2024 metų vidurvasario, o iki 50 tūkst. litrų – nuo 2025 metų liepos. Kaimo reikalų komiteto pirmininkas liberalas Viktoras Pranckietis įsitikinęs, kad nėra pagrindo skubėti nustatyti lubų.

„Nustatyti laiptai niekaip nepakeis kuro naudojimo, o be to, ir neturime kuo pakeisti (kuro žemės ūkio technikai – BNS), todėl kaip arė, taip ars tas traktorius, jis sunaudos kuro tiek pat, tik mes jam dar uždedame akciją, nevažiuojančiam keliais. To akcizo aukšto nebuvimas ir yra, kad jis nesinaudoja kelių infrastruktūra, o važinėja laukuose ir tą kurą degina ten“, – prieš komiteto balsavimą teigė V.Pranckietis.

Konservatorius Andrius Vyšniauskas prognozuoja, kad kuro alternatyvos žemės ūkio technikai atsiras apie 2027-2030 metus, kai vandenilio technologija pasieks masinio vartojimo lygį. „Auga Group“ generalinis direktoriaus Kęstučio Juščiaus teigimu, vienas didelis, 300 arklio galios traktorius išmeta taršos tiek pat, kiek sutaupo 100 elektromobiliais mieste važinėjančių žmonių.

Tuo metu aplinkos ministras Simonas Gentvilas įspėjo, kad nuolaidos dėl žemdirbių dyzelino kvotos ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms yra negalimos žinant, kad Seimas atmetė naujo automobilių taršos mokesčio idėją. „Ką tik atmetus Seimui automobilių taršos mokesčio pateikimą, nebeliko realių priemonių, kurios mažintų taršą. (…) Vieno instrumento atsisakius reikia kalbėti apie kitų instrumentų sustiprinimą. (…) Negalima viskam sakyti ne ir toliau didinti vartojimą“, – teigė jis.

Pagal Apsaugos ministerijos variantą nustačius lubas, nuo 2024-ųjų vidurvasario pigesnių degalų virš 100 tūkst. litrų, ministerijos teigimu, nebegalėtų įsigyti 247 ūkiai arba 0,2 proc. ūkininkų, o nuo 2025-ųjų – atitinkamai 721 ūkį arba 0,6 proc. ūkininkų. Aplinkos viceministrė Gintarė Krušnienė sako, kad nuo 2024 metų įsigaliosiančios lubos nebus skausmingos ir palies tik pačius didžiausius ūkininkus. „Šituo pokyčiu nesitikime masinio pokyčio. Tai, mūsų supratimu, būtų patys progresyviausi ūkiai, kurie dėl savo masto galėtų ir turėtų pirmieji taikyti moderniausias technologijas, tai visų pirma beariminę žemdirbystę. Tos kvotos ženkliai mažėja arimo procesu, iki 4 kartų, jeigu pereinama prie tos beariminės žemdirbystės“, – kalbėjo viceministrė. G.Krušnienės teigimu, Modernizavimo fonde beariminei žemdirbystei numatyta 8 mln. eurų parama su dar 30 mln. eurų rezervuota suma.

V. Pranckietis skaičiavo, kad už 8 mln. eurų galima įsigyti 80 sėjamųjų, kurios pajėgtų apsėti ne daugiau kaip po 1 tūkst. hektarų. Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė sako, kad dėl lengvatos žaliajam žemdirbių kurui biudžetas netenka 92 mln. eurų akcizų pajamų. 2020-2021 metams leidimą įsigyti „žalią“ dyzeliną yra gavę 126 tūkst. ūkininkų. Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakiusi, kad lengvatos dyzelinui ūkininkams turėtų nebelikti iki 2024 metų. Seime svarstomu Akcizų įstatymo projektu Apsaugos ministerija siūlo 2023-2025 metais mažinti iškastiniam kurui taikomas akcizų lengvatas arba jų iš viso atsisakyti bei didinti tarifus.

Šaltinis: 15min.lt, Sniegė Balčiūnaitė, 2022-01-19

Informacija apie 2021 m. lapkričio mėnesio vidutines bazinių rodiklių pieno kainas pagal pristatymo būdą ir grupes

Informuojame, kad 2022 m. sausio 19 d. paskelbta informacija apie vidutinę svertinę 2021 m. lapkričio mėnesio bazinių rodiklių žalio pieno pirkimo kainą pagal kiekvieną žalio pieno pirkėją, perkantį žalią pieną iš pieno gamintojų, ją išskiriant pagal žalio pieno pristatymo būdą ir pagal žalio pieno pardavėjo grupes.

Taip pat paskelbta informacija apie vidutinę svertinę 2021 m. lapkričio mėnesio bazinių rodiklių žalio pirkimo kainą, superkant pieną iš pieno supirkimo ir (ar) perdirbimo įmonių, ją išskiriant pagal žalio pieno pristatymo būdą ir pagal žalio pieno pardavėjo grupes.

Detali informacija apie vidutines bazinių rodiklių žalio pieno kainas pagal pristatymo būdą ir pardavėjo grupes skelbiama interneto tinklalapyje https://www.vic.lt/pieno-rinka/ meniu punkte „Vidutinė bazinių rodiklių pieno kaina pagal grupes ir pristatymo būdą“ (2021 m. lapkričio mėn.).

Šaltinis: vic.lt, 2022-01-19

Ankstesnės žemės ūkio naujienos