Jei ūkyje laikoma ne viena, o daugiau ožkų, tai besiožkuojančioms patelėms rekomenduojama atitverti atskirus gardelius. Beje, gardeliai turi būti kitoms ožkoms gerai matomi (mat ožkos nemėgsta vienatvės). Jie gali būti laikini, paprasčiausiai suręsti iš kelių kilnojamų užtvarų pagrindinio gardo kampe.
Prieš ožkavimąsi padidėja ožkos tešmuo, pailgėja klubo raiščiai, pabrinksta išoriniai lytiniai organai. Likus 12 val. iki atsivedimo, gimdos kaklelis po truputį atsiveria, pasirodo skaidrių išskyrų. Ožka daugiau nei įprastai guli, nebeėda, būna karšti jos speniai, nukaręs pilvas. Netrukus prasideda ir vaisiaus išstūmimas iš lytinių takų.
Jei ožkavimasis normalus, pasirodo ožkiuko galvutė (pirmiausia nosytė) ir priekinės kojytės, ištiestos į priekį. Jei matoma tik viena koja arba neregėti nei vienos, jos gali būti užsilenkusios. Neturint patirties, pagelbėti ožkai nereikėtų skubėti. Mat ožkos dažnai veda po du, o kartais – ir daugiau ožkiukų. Tuomet lengva suklysti. Atsitinka ir taip, kad traukiamos kojytės būna skirtingų ožkiukų. Tuomet baigtis gali būti liūdna.
Vaisiaus padėtis yra taisyklinga, kai jis guli ant pilvo priekinėmis kojytėmis į priekį. Jeigu kartais ožkiukas atvedamas pūslėje, ją kuo skubiau reikia praplėšti, kad neuždustų. Praplyšus pūslei, jaunikliai paprastai atvedami po 1,5 val. Jeigu bambos virkštelė nenutrūksta, ją reikia nukirpti 7-9 cm nuo pilvo ir perrišti dezinfekuotu siūlu, galiuką patepus jodu.
Pasitaiko atvejų, kai vaisiaus padėtis būna netaisyklinga (guli ant nugaros arba pirmiausia pasirodo užpakalinės kojytės, užsilenkusi galva, koja ar uodega). Tuomet reikia švariai nusiplauti rankas, pasitepti jas vazelinu ir bandyti atstatyti vaisiaus padėtį, prieš tai stumtelėjus jį atgal į gimdą. Jei padėtis labai komplikuota, reikia kviesti veterinarijos gydytoją.
Daugiau straipsnių apie pieno ūkio valdymą rasite čia.
Parengė dr. B.Zapasnikienė.
Gyvulininkystės žinynas, LSMU Gyvulininkystės institutas.