Home » Per karščius gyvuliai nenori ėsti
Pieno ūkio naujienos Šėrimas

Per karščius gyvuliai nenori ėsti

atsipūtęs veršelisŪkininkai teiraujasi, ką reikėtų daryti, kad per karčius nesumažėtų gyvulių produktyvumas.

Atsako Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT)  gyvulininkystės specialistas  Vytas Gudaitis.

Per karščius galvijų augintojai turėtų atkreipti dėmesį į jų laikymo sąlygas, darbų organizavimą ir vandens kokybę.

Ganykloje laikomus gyvulius veikia ne tik karštis, bet ir tiesioginiai saulės spinduliai. Todėl juos gali ištikti ne tik šilumos, bet ir saulės smūgis. Labai gerai, jei ganyklose yra medžių ir jų pavėsyje gyvuliai gali prisiglausti. Jei jo nėra, rekomenduočiau laukuose įrengti laikinas pavėsines. Jei tvartai yra netoli ganymo vietos, gyvulius į ganyklas būtų galima išleisti naktį. Tvartuose laikomiems gyvuliams turi būti sudarytos tinkamos sąlygos. Tvartai turėtų būti vėsūs. Juose turėtų būti įrengti ventiliatoriai.

Tvartuose laikomus gyvulius galima apšlakstyti vandeniu, migla (nauja technologija). Pašarai turėtų būti lengvai virškinami, pavyzdžiui, jauna žolė. Šiuo atveju tinka baltymingi ir daug energijos turintys kombinuotieji pašarai. Per karščius gyvulių apetitas sumažėja. Apskaičiuota, kad per karščius gyvuliai suėda 25–30 proc. mažiau sausųjų medžiagų. Jei mažiau suėda, pradeda vystytis įvairios medžiagų apykaitos ligos, atsiranda reprodukcinių ir kt. problemų. Todėl reikia labai teisingai apskaičiuoti kombinuotųjų pašarų kiekius.

Vienas svarbiausių dalykų – aprūpinimas vandeniu. Jo gyvuliai turėtų gauti ištisą parą. Labai gerai, kai vanduo yra vėsesnis. Rekomenduočiau girdyklas įrengti taip, kad gyvuliai prie jų prieitų lengvai, nestumdytų, nepatirtų papildomo streso. Girdymo vietų reikėtų įrengti papildomai. Laukuose nerekomenduojama girdyklų įrengti arti melžimo vietų.

valstietisLT