Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-07-26

NMA parama, pieno ukis, zemes ukio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-07-26. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Ministras K. Navickas: turime atverti ukrainietiškiems grūdams sausumos kelius

Briuselyje vykstančiame Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas kreipėsi į Europos Komisiją (EK) ir šalių narių atstovus ragindamas padėti Ukrainai eksportuoti grūdus, išnaudojant visus prieinamus transporto koridorius.

Ministras pabrėžė, kad Rusija grūdus ir pasaulinį aprūpinimą maistu pavertė ginklu, taip pat tokiu būdu mėgina perimti Ukrainos rinkas Afrikos valstybėse savo produkcijai.

„Agresorius siekia įkalti priešpriešos pleištą tarp ES narių. Raketų atakos prieš grūdų elevatorius uostuose – dar vienas karo nusikaltimas. Agresorius ir toliau nori, kad solidarumo koridoriai ES neveiktų. Negalime sau leisti pasiduoti dezinformacijai ir reikalavimams dėl naujų išimčių sankcijose. Turime ieškoti galimybių Ukrainai eksportuoti grūdus per jos uostus, taip pat padėti grūdus vežti sausuma, išnaudojant visus prieinamus transporto koridorius“, – kalbėjo ministras K. Navickas.

Jis pabrėžė, kad kitų – ne pasienio šalių – uostų įdarbinimas yra išeitis, ir priminė Lietuvos parengtus konkrečius siūlymus, kaip Baltijos maršrutas galėtų greitai prisidėti prie Ukrainos grūdų tiekimo pasaulinėms rinkoms.

„Mes, Baltijos šalių ministrai, neseniai lankėmės Ukrainoje – grūdų eksportas jiems yra išlikimo klausimas. Baltijos jūros uostai turi didelius birių žemės ūkio produktų pervežimo pajėgumus ir gali padėti Ukrainos grūdams pasiekti šalis, kurioms jų reikia“. – teigė ministras. Jis taip pat priminė prašymą Lenkijai leisti muitinės, fitosanitarijos ir kitus formalumus atlikti Lietuvos uostuose, kartu užtikrinant, kad toks Ukrainos grūdų tranzitas nepažeistų Lenkijos ūkininkų interesų.

Ministras K. Navickas taip pat pažymėjo palaikantis Ukrainos prašymą EK prisidėti prie dalinio transporto sąnaudų kompensavimo. „Delsimas priimti sprendimus veikia agresoriaus naudai“, – akcentavo ministras.

Šaltinis: www.zum.lrv.lt, 2023-07-25

Ūkininkų netenkina ministerijos siūloma ES paramos pieno ūkiams skirstymo tvarka

Europos Komisijai (EK) skyrus beveik 11 mln. eurų paramos sunkumų dėl pieno krizės patyrusiems Lietuvos ūkininkams, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo pinigus skirti tik tiems ūkiams, kurie balandžio-birželio mėnesiais už kilogramą natūralaus pieno gavo mažiau nei 35 centus.

Be to, ūkininkai nepatenkinti, kad iš 10,66 mln. eurų sumos pieno ūkiams ministerija numato skirti tik 8,86 mln. eurų.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius teigia, kad ūkininkai su tokiomis taisyklėmis nesutinka – anot jo, paramą gautų tik mažieji pieno ūkiai, nors dėl kritusių pieno kainų ir sausrų kenčia visi.

Žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas sako, kad pagal tokią tvarką paramą gaus dauguma Lietuvos pieno ūkių, be to, tvarka dar nepatvirtinta – su ūkininkais bus tariamasi dėl taisyklių. Anot jo, parama bus skirstoma taip, kad ūkininkai nepatirtų nuostolių.

„Paramą už pieną gaus daugiau nei 90 proc. ūkininkų ir beveik 11 tūkst. ūkių. Ūkių, kurie pateks į tą paramos schemą, dydis yra labai įvairus. Kodėl pasirinkta 35 centai, tai kaip ir praeitoj paramos schemoj buvo, yra išskaičiuotas rodiklis, kuris rodo, kad tai yra savikaina pieno – jeigu mažiau nei 35 centai, tai jau nebedengia savikainos“, – BNS teigė viceministras.

„Šita parama Europos reglamente ir nurodo, kad turi būti dengiama už negautas pajamas, tai ūkininkai, kurie gavo, tarkim, 20 centų, tai mes papildomai jiems sumokėsim tuos 15 centų skirtumą“, – pridūrė jis.

Tuo metu M. Maciulevičiaus teigimu, nustačius 35 centų kainos ribą paramą gautų tik maži ūkiai.

„Visa eilė tų vidutinių ūkių, kurie, pavyzdžiui, ekologiniai ūkiai gauna centą ar kitu daugiau, 36 ar 37 centus, jie negaus nieko. Arba tie brangūs ūkiai net ir vidutiniai, 40 karvių turintys, jie investuoja į pašarus, gerą racioną duoda ir jų riebalingumas pieno būna santykinai aukštas, jie gauna priedus už tą natūralų pieną ir irgi viršija tuos 35 centus“, – BNS aiškino M. Maciulevičius.

Anot ūkininkų sąjungos vadovo, dėl tokio paramos paskirstymo bus labiau vystomi mažiau kokybiško pieno ūkiai. Be to, anot jo, nebuvo išklausyti Lietuvos ūkininkai.

„Aš nesuprantu, ar mes į kokybiško natūralaus žaliavinio pieno rinką einam, ar mes tiesiog vėl segmentuosim savo ūkius“, – sakė M. Maciulevičius.

Anot jo, pieno ūkininkai liko nusivylę, kad ne visa beveik 11 mln. eurų parama jiems bus paskirstyta.

„Šiuo metu yra be galo sudėtinga situacija išlikimo pieno ūkių ir mes tikėjomės, kad visa šita parama bus skirta pieno ūkiams, kaip ir buvo žadėta (…), bet tik 8,8 (mln. eurų – BNS) skiria pienininkams. Tai tie du milijonai kažkur kitiems sektoriams nuėjo, o nacionalinės (paramos iš Lietuvos biudžeto – BNS) net nesvarsto“, – BNS teigė M. Maciulevičius.

Viceministras V. Abukauskas aiškino, kad visi EK paramos pinigai dabar nepaskirstomi, nes norima pagreitinti jos mokėjimo procesą, o likusius 2 mln. eurų ministerija paskirstys ateityje.

„Žemės ūkio ministerija puikiai supranta, kad šiandieną ūkininkai susiduria su sunkumais, tai todėl mes siekiame kuo greičiau išmokėti šituos pinigus ir mes dabar imam tik antrą ketvirtį, kur mes jau tiksliai žinome parduoto pieno kainą, žinom tų ūkininkų skaičių, kiek turi, tai kad kuo greičiau paleistume tuos pinigus. (Dėl likusių 2 mln. eurų – BNS) dar žiūrėsimės, dar dėliosimės“, – sakė viceministras.

Anot jo, ministro įsakymo projektas dar nebuvo derinamas su ūkininkais, nes „yra tokia normali proceso eiga“.

„Taisyklės yra tokios, kad turėjome suderinti su EK reglamentu. Šiai dienai pateikėm derinimui (projektą – BNS), yra patalpinta į sistemą, 10 dienų laukiame visų suinteresuotų asmenų, asociacijų, partnerių pastabų ir po to mes būtinai su jais visais darysime susitikimą“, – sakė V. Abukauskas.

Liepos 10 dieną Briuseliui pritarus neatidėliotinai paramai ūkininkams, ji pasieks 22 šalių ūkininkus, kuriuos neigiamai paveikė nepalankios oro sąlygos ar specifiniai sunkumai. Lietuvai skirta 10,66 mln. eurų, Latvijai – 6,8 mln. eurų, Estijai – 1,72 mln. eurų.

Šaltinis: www.lrt.lt, Goda Vileikytė, BNS, 2023-07-25

Atidaryta pirmoji Lietuvoje trąšų savitarnos kolonėlė

„Agrochema“ praneša, kad Viduklėje jau veikia pirmoji Lietuvoje skystųjų trąšų KAS-32 automatinė savitarnos kolonėlė. Kolonėlė veiks bendrovės agrocentro teritorijoje.

„KAS-32 yra populiariausios skystosios azoto trąšos ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Norime, kad žemdirbiams jomis apsirūpinti būtų kuo paprasčiau ir greičiau, todėl ir įrengėme visą parą veikiančią kolonėlę, į kurią atvažiavę jie patys galės įsipilti trąšų, kaip degalų. Tikime, kad tai palengvins mūsų klientų – ūkininkų – darbą ir prisidės prie gausesnio derliaus“, – sako „Agrochemos“ komercijos direktorius Gerardas Brazaitis.

Nurodoma, kad kolonėlėje sumontuota sertifikuota trąšų krovimo įranga su našia siurbline, veikia degalinės principo įrenginys su liečiamuoju ekranu ir automatine važtaraščio atspausdinimo funkcija, įvažiavimas ir išvažiavimas į teritoriją valdomas automatiškai pagal klientui išsiųstą užsakymo identifikaciją ir transporto priemonių srautą.

Automatinė KAS-32 kolonėlė žemdirbių sezono metu veiks 24 val. per parą, kitu laiku – „Agrochemos“ agrocentro darbo valandomis.

„Jau dabar matome, kad yra didelė KAS-32 paklausa, o augant visų skystųjų trąšų populiarumui, KAS-32 poreikis toliau augs, tad pirmoji kolonėlė – vidurio Lietuvoje. Jeigu žemdirbiams reikės, tokių kolonėlių atsiras ir kituose mūsų agrocentruose ir Latvijoje“, – sako G. Brazaitis.

Šaltinis: www.lrt.lt, ELTA, 2023-07-25

Vandens apsaugos valdymo reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog ūkininkai, siekiantys gauti išmokas už plotus ir gyvulius, privalo laikytis Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų, ir atkreipia dėmesį į Vandens apsaugos reikalavimus.  

Ūkininkai, siekiantys gauti bazinę tiesioginę išmoką, perskirstomąją išmoką, išmoką jaunajam ūkininkui, klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos (ekologinės sistemos) išmoką, susietąją paramą bei dalyvaujantys įgyvendinant Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano kaimo plėtros intervencinėse priemonėse, turi laikytis žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų.

Vandens apsaugos reikalavimai:

– Ūkininkai, išgaunantys 100 m3 ir daugiau vandens per parą iš vieno paviršinio vandens telkinio, privalo turėti leidimą, nurodytą Lietuvos Respublikos Vandens įstatyme. Leidimas nereikalingas, jei išgaunamas paviršinis vanduo iš ūkininko valdoje esančio nepratekamo dirbtinio vandens telkinio.
– Žemės ūkio valdoje esantis ir naudojamas požeminio vandens gavybos gręžinys turi turėti gręžinio pasą, registruotą Žemės gelmių registro tvarkymo taisyklių nustatyta tvarka. Pradėjusiems vandens gręžinio įteisinimo ar likvidavimo procedūrą ir turintiems tai patvirtinančius dokumentus (vienkartinės gręžinio įteisinimo įmokos kvitas), taikoma išimtis dėl gręžinio paso turėjimo.
– Ūkininkai, naudojantys gėlą požeminį vandenį, turi turėti leidimą naudoti žemės gelmių išteklius Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymo nustatyta tvarka arba turėti iki 2014 m. liepos 1 d. išduotą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą. Leidime iki 2014 m. liepos 1 d. turėjo būti įtrauktos sąlygos požeminio vandens paėmimui ir naudojimui ir, keičiant TIPK leidimą, šios sąlygos nesikeitė.
– Draudžiama nuotekas, užterštas medžiagomis, nurodytomis Požeminio vandens apsaugos nuo taršos pavojingomis medžiagomis taisyklių 1 ir 2 prieduose, tiesiogiai ar netiesiogiai išleisti į požeminį vandenį, t. y. į vandenį, kuris yra po žeme ir tiesiogiai liečiasi su dirva ar podirviu.
– Deklaruotame plote, kuris patenka į karstinių smegduobių apsaugos zoną (žemės juosta aplink karstines smegduobes, kurių plotis 5 metrai nuo šlaito briaunos), draudžiama arti ar kitaip dirbti žemę, tręšti organinėmis ar mineralinėmis trąšomis, naudoti augalų apsaugos produktus.

Šaltinis: www.nma.lt, 2023-07-26

Ankstesnės žemės ūkio naujienos