Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-07-18

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2023-07-18. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Dažniausiai užduodami klausimai dėl sausros ir įsipareigojimų vykdymo

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama padėti pareiškėjams ir paramos gavėjams išvengti klaidų bei sankcijų, parengė atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, kaip įvykdyti įsipareigojimus dėl išmokų už deklaruotus plotus ir gyvulius, bei kaip elgtis, jeigu jų įvykdyti užklupus sausrai nepavyksta.  

Jeigu per mobiliąją programėlę „NMA agro“ pateikiau nuotraukas dėl sausros padarinių, ar man bus taikomos sankcijos?

Pareiškėjai, kurie dėl ekstremalių ar pavojingų meteorologinių sąlygų (sausros) negalės įvykdyti įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių atsiųsti nuotraukas per programėlę „NMA agro“, kuriose būtų užfiksuoti sausros paveikti plotai.

Situacijai pagerėjus, atidėtus įsipareigojimus reikia pabaigti įvykdyti.

Jeigu pateiktose nuotraukose matosi sausros padariniai, sankcija nebus taikoma. NMA taip pat vadovausis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, savivaldybių pateikta informacija apie paskelbtą ekstremaliąją padėtį. NMA tikslas buvo, yra ir bus netaikyti sankcijų tikriesiems ūkininkams.

Jeigu pateiktos nuotraukos nesudarys pagrindo (kils neaiškumų, trūks akivaizdžių įrodymų) NMA priimti sprendimą dėl sankcijų netaikymo, NMA gali prašyti paramos gavėjo pateikti papildomų įrodymų.

Teikiant informaciją per mobiliąją programėlę „NMA agro“ reikia nurodyti pareiškėjo vardą, pavardę ar įmonės pavadinimą ir žemės ūkio valdos atpažinties kodą ar projekto numerį.

Fotonuotraukoje turi aiškiai matytis pasėliai ar jų liekanos, turi būti nufotografuota iš skirtingų to paties lauko vietų ir aprėptas bendras lauko vaizdas.

Informaciją apie mobiliosios programėlės „NMA agro“ panaudojimo galimybes, pranešimo siuntimo, nuotraukų fotografavimo instrukciją bei kitą naudingą informaciją galima rasti specialioje programėlei skirtoje svetainėje www.nmaagro.lt.

Ar per mobiliąją programėlę „NMA agro“ nuotraukas dėl sausros padarinių turiu pateikti ir tuo atveju, jeigu savivaldybėje, kurioje deklaruoti plotai išmokoms gauti, paskelbta ekstremalioji padėtis?

Taip, pareiškėjai, kurie dėl ekstremalių ar pavojingų meteorologinių sąlygų (sausros) negalės įvykdyti įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių atsiųsti nuotraukas per programėlę „NMA agro“, kuriose būtų užfiksuoti sausros paveikti plotai. Sankcijų netaikymo sprendimas priimamas konkretaus ūkio lygiu, individualiai, todėl nuotraukos yra reikalingos.

Ar galima pateikus per programėlę „NMA agro“ nuotraukas neišlaikyti deklaruoto pasėlio iki rugpjūčio 1 d.?

Taip, galima.

Kada galima sutvarkyti žaliąjį pūdymą?

Norint žaliąjį pūdymą išlaikyti trumpiau nei iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d., prieš žaliosios masės įterpimą į dirvą ar jos sutvarkymą per mobiliąją programėlę „NMA agro“ privaloma pateikti auginamo mišinio nuotraukas. Žaliasis pūdymas gali būti įterpiamas į dirvą, voluojamas, smulkinamas arba skutamas.

Pareiškėjas, norėdamas atsiųsti žaliojo pūdymo nuotraukas tam, kad galėtų jį įterpti neišlaikęs numatytą laiką (iki rugpjūčio 1 d.), „NMA Agro“ programėlėje turėtų pasirinkti tipą „Pranešti apie atliktą veiklą“ ir potipį „išlaikytas pasėlis iki rugpjūčio 1 d.“.

Tuo atveju, jeigu pareiškėjas siųsdamas nuotraukas pasirinktų kitą atliktos veiklos tipą, pvz. „pūdymas“ ir potipį „žaliajame pūdyme einamaisiais metais pasėti žemės ūkio augalai“, nuotraukos taip pat būtų gautos ir įvertintos.

Fotonuotraukoje turi aiškiai matytis pasėliai ar jų liekanos, turi būti nufotografuota iš skirtingų to paties lauko vietų ir aprėptas bendras lauko vaizdas.

Ar galima nušienauti pašarui (nuimti derlių) žaliąjį pūdymą?

Jeigu pareiškėjas dėl force majeure ar išimtinių aplinkybių privalo žaliajame pūdyme nuimti derlių, jis turi kuo išsamiau pagrįsti force majeure ar išimtines aplinkybes faktiniais duomenimis, dokumentais ir nuotraukomis, per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių duomenis bei dokumentus atsiųsdamas dokumentai@nma.lt, o nuotraukas pateikdamas per programėlę „NMA agro“.

Kiekviena situacija bus vertinama individualiai ir sankcijos, esant pagrindui, netaikomos.

Ką reiškia, jeigu Informaciniame portale ALNSIS stebimas laukas oranžinis?

Oranžine spalva žymimi laukai, kuriuose nustatyta, kad reikalavimas neįvykdytas, tačiau dar nesuėjęs reikalavimo įvykdymo terminas, pvz., nustatyta, kad laukas nebuvo šienautas bent vieną kartą iki liepos 27 d., tačiau šienavimo terminas yra rugsėjo 1 d.

Ką reiškia, jeigu Informaciniame portale ALNSIS stebimas laukas geltonas?

Geltona spalva žymimi laukai, kai trūksta palydovinių duomenų reikalavimo atitikčiai lauke nustatyti.

Primename, kad dėl laiko, reikalingo palydovinių stebėjimo duomenų rezultatams apdoroti, duomenų parodymo Informaciniame portale data iki 10 dienų vėlesnė už rezultato užfiksavimo datą.

Jeigu Informaciniame portale rodomas žalia spalva, ar galiu būti tikras, kad laukas laikomas prižiūrimu tinkamai?

Jeigu lauke auginamas pasėlis ar juodasis pūdymas – taip, jeigu lauke yra pieva – rezultatas gali pasikeisti įvertinus žolės smulkinimo ir paskleidimo reikalavimą.

Išskirtiniais atvejais lauke gali būti atlikta patikra vietoje ir nepriklausomai nuo stebėsenos rezultato paraiška bus vertinama vadovaujantis patikros vietoje rezultatais.

Naudojantis mobiliąja programėle „NMA agro“ pateikiau informaciją apie nesudygusius, prastai sudygusius pasėlius – kaip žinoti, kad nuotraukos gautos?

Pareiškėjai ir paramos gavėjai per mobiliąją programėlę „NMA agro“ pateikę nuotraukas jas po 2 darbo dienų gali matyti NMA informacinio portalo pranešimų skiltyje. Esant dideliam gaunamų nuotraukų skaičiui, nuotraukos gali būti matomos po 3–5 d. d.

Šaltinis: nma.lt, 2023-07-17

Artėja svarbus terminas savarankiškai paraiškas išmokoms už deklaruotus plotus gauti pateikusiems pareiškėjams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog ūkininkai, kurie nori gauti išmokas pagal jaunųjų ūkininkų paramos schemą, susietosios paramos už cukrinių runkelių auginimą ar sertifikuota sėkla apsėtus plotus bei paramą už kraštovaizdžių elementų priežiūrą, iki rugpjūčio 1 d. turi pateikti tam tikrus dokumentus.

Jei siekiama išmokų pagal jaunųjų ūkininkų paramos schemą

Jaunieji ūkininkai, teikiantys paraišką savarankiškai ir siekiantys gauti papildomą pajamų paramos išmoką pagal 2023–2027 m. reikalavimus, ją gali gauti tik tais atvejais, jei iki rugpjūčio 1 d. NMA pateikia dokumentus ir pagrindžia, kad atitinka bent vieną iš žemiau nurodytų reikalavimų:

įgytas žemės ūkio ar veterinarijos srities išsilavinimas ar kvalifikacija (kriterijų atitinka ir ne žemesnio kaip 3 kurso žemės ūkio ar veterinarijos sričių studentai);
kompetencija įgyta išklausius su žemės ūkio veikla susijusius mokymus pagal Jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo mokymo programą arba Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą;
turi praktinės ūkininkavimo patirties, kuri įrodoma pagal žemės ūkio veiklos subjekto išduotą laisvos formos pažymą apie atliktą darbą žemės ūkio veiklos subjektui (pateikiamos pagrindžiančių dokumentų kopijos apie ne trumpesnį kaip 1 metų darbą žemės ūkio ar veterinarijos srityje).

Pažymėtina, kad pareiškėjams, kurie teikdami paraišką pasirinko ir toliau gauti paramą pagal 2014–2020 m. reikalavimus, aukščiau minėtų dokumentų, pagrindžiančių pasirengimą ūkininkauti, teikti nereikia.

Taip pat pareiškėjo juridinio asmens veikloje dalyvaujantys fiziniai asmenys ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d. turi būti įregistruoti Juridinių asmenų registre bei Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje ar Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos naudos gavėjų posistemėje. Jei fiziniai asmenys iki nurodytos datos nėra įregistruojami, juridiniam asmeniui jaunojo ūkininko išmoka neskiriama.

Jei siekiama susietosios paramos už plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai

Pareiškėjai, siekiantys gauti susietąją paramą už plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai, sudarę cukrinių runkelių pirkimo–pardavimo sutartį su baltojo cukraus gamintoju ar žemės kooperatyvu, jos kopiją turi pateikti iki rugpjūčio 1 d. NMA, kai paraiška teikiama savarankiškai užpildant paraišą per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą.

Pavėluotai dokumentai priimami iki rugpjūčio 15 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikoma viena darbo diena) susietosios paramos už plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai, suma mažinama 1 proc. Po rugpjūčio 15 d. sąrašai neadministruojami ir susietoji parama už auginamus cukrinius runkelius neskiriama, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės. Tokiu atveju susietosios paramos už plotus mažinimas yra netaikomas.

Jei siekiama išmokų už sertifikuota sėkla apsėtus plotus

Pareiškėjai, teikiantys paraišką savarankiškai ir siekiantys gauti paramą pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Sertifikuotos sėklos naudojimas“, iki rugpjūčio 1 d. NMA turi pateikti sertifikuotos sėklos įsigijimo faktui pagrįsti reikalingus dokumentus – sąskaitą faktūrą ar PVM sąskaitą ir sėklos sertifikato kopiją (ar jį atitinkantį dokumentą) arba pakuočių etiketes.

Pavėluotai dokumentai priimami iki rugpjūčio 15 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną už sertifikuota sėkla apsėtus plotus paramos suma mažinama 1 proc. Po rugpjūčio 15 d. dokumentai neadministruojami ir klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos išmokos (ekologinė sistema) už sertifikuota sėkla apsėtus plotus neskiriamos, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės. Tokiu atveju išmokos už sertifikuota sėkla apsėtus plotus mažinimas netaikomas.

Jei siekiama paramos už kraštovaizdžio elementų priežiūrą

Pareiškėjai, teikiantys paraišką savarankiškai ir siekiantys gauti paramą pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“ už naujai įkuriamus (sodinamus) medėjančius kraštovaizdžio elementus ar esamų kraštovaizdžio elementų priežiūrą, iki rugpjūčio 1 d. NMA turi pateikti medžių ar krūmų įsigijimo faktui pagrįsti reikalingus dokumentus (sodinukai turi būti įsigyti ne anksčiau kaip prieš 12 mėn. iki paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos): sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą, kurioje turi būti nurodytas įsigytų medžių ar krūmų kiekis ir augalų rūšis.

Pavėluotai dokumentai priimami iki rugpjūčio 15 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną už naujai pasodintus medžių ar krūmų plotus paramos suma mažinama 1 proc. Po šios datos dokumentai neadministruojami ir ekologinės sistemos išmokos už naujų medėjančių elementų sodinimą neskiriamos, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės. Jei yra šių aplinkybių, ekologinės sistemos išmokos mažinimas netaikomas.

Primintina, kad pareiškėjai kartą per kalendorinius metus iki rugpjūčio 1 d. per Elektroninių valdžios vartų portalą arba seniūnijoje turi atnaujinti savo valdų registracijos duomenis Valdų registre.

Šaltinis: nma.lt, 2023-07-18

Vakarai smerkia Maskvos pareiškimą apie faktinę susitarimo dėl ukrainietiškų grūdų pabaigą

Kremlius pirmadienį paskelbė, kad susitarimo dėl ukrainietiškų grūdų eksporto galiojimas faktiškai baigėsi. Jo pareiškimą pasmerkė Vakarų šalių atstovai, o Turkijos lyderis pareiškė vis dar besitikintis, kad susitarimą, kuris nustos galioti 21 val. Grinvičo (vidurnaktį Lietuvos) laiku, pavyks pratęsti.

„Juodosios jūros susitarimai šiandien de facto baigėsi. Grūdų susitarimas baigėsi“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. Rusija „nedelsdama atnaujins jo įgyvendinimą, kai tik bus įvykdyta rusiškoji susitarimų dalis“, sakė jis.

Po Kremliaus pranešimo Rusijos naujienų agentūros pranešė, kad Maskva informavo Turkiją, Ukrainą ir Jungtines Tautas, jog nepritaria susitarimo pratęsimui. „Rusija šiandien oficialiai pranešė Turkijos ir Ukrainos pusėms, taip pat JT sekretoriatui apie savo nepritarimą susitarimo pratęsimui“, – valstybinė naujienų agentūra TASS citavo Užsienio reikalų ministerijos atstovę spaudai Mariją Zacharovą.

Rusijos URM savo interneto svetainėje paskelbtame pareiškime sakė, kad Rusija atsisako humanitarinio koridoriaus Juodojoje jūroje, atšaukia laivų saugumo garantijas ir panaikina koordinavimo centrą Stambule.

Savo pareiškime ministerija pabrėžė, kad nebuvo įvykdyta nė viena iš penkių sąlygų, kurias Rusija iškėlė, kad susitarimas būtų pratęstas. Tarp jų, pavyzdžiui, sankcionuoto Rusijos žemės ūkio banko „Rosselchozbank“ prijungimas prie tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT.

Be to, Užsienio reikalų ministerija apkaltino Ukrainą „aptarnaujant savo siaurus asmeninius interesus“, provokacijomis ir išpuoliais prisidengus Juodosios jūros koridoriumi, o JAV ir ES – spekuliavimu kainomis ir dirbtinio žemės ūkio produktų stygiaus kūrimu.

„Tokiomis atviro sabotažo įgyvendinant Stambulo susitarimus sąlygomis Juodosios jūros iniciatyvos, nepateisinusios savo humanitarinio tikslo, tęstinumas netenka prasmės“, – sakoma pareiškime.

Turkija tiki, kad susitarimą pavyks pratęsti

Kremliaus pareiškimas, kad Maskva ketina atsisakyti susitarimo, pasirodė praėjus kelioms valandoms po to, kai per ataką prieš tiltą į Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį žuvo du žmonės.

Vienas Ukrainos šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad Ukrainos karinis jūrų laivynas ir saugumo tarnyba SBU naktį surengė išpuolį prieš šį rusų pastatytą tiltą.

Pirmadienį paklaustas, ar pirmadienio nakties ataka prieš Krymo tiltą buvo vienas iš veiksnių, nulėmusių tokį sprendimą, D. Peskovas atsakė neigiamai.

„Ne, šie įvykiai nesusiję. Dar prieš šią teroro ataką prezidentas [Vladimiras] Putinas paskelbė mūsų poziciją šiuo klausimu“, – sakė jis.

Iš derybų Stambule, kur Turkijos ir JT pareigūnai bando įtikinti Rusiją susitarti dėl dar vieno pernai liepą ten pasirašyto susitarimo pratęsimo, nėra jokių žinių.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad, nepaisant priešingų Kremliaus komentarų, Rusija nori pratęsti Ukrainos grūdų iniciatyvos galiojimą.

„Manau, kad nepaisant šiandienos pareiškimo, mano draugas Putinas nori pratęsti susitarimą“, – teigė jis.

R. T. Erdoganas sakė, kad jo šalies užsienio reikalų ministras pirmadienį kalbėsis su savo kolega iš Rusijos, ir pridūrė, kad tikisi, jog susitarimas bus pratęstas.

Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas sakė, kad sustabdymo buvo tikėtasi ir pavadino tai politiniu teatru.

„Pačiame pareiškime iš karto yra išlyga, – sakė jis. – Todėl turime reikalą su klasikiniais Rusijos Federacijos viešaisiais metodais, kurie nebereikalauja reikšmingų atsakomųjų reakcijų.“

Raginimai grįžti

Rusija tvirtina, kad Maskvos ir JT susitarime numatytas rusiškų maisto produktų ir trąšų tiekimo pasaulio rinkoms normalizavimas toliau blogėja, ir kaltino dėl šios problemos antrinį Vakarų sankcijų poveikį laivybos ir draudimo bendrovėms bei bankams.

2022 metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šios šalies Juodosios jūros uostai buvo užblokuoti karo laivų, kol pagal pernai liepą pasirašytą susitarimą buvo sudarytos sąlygos eksportuoti pasauliui itin svarbius grūdus.

Pernai su JT ir Turkija sudarytas pirminis 120 dienų susitarimas buvo pratęstas tris kartus: lapkritį, kovą ir gegužę.

Lygiagrečiai pasirašytu susitarimu siekiama palengvinti rusiškų maisto produktų ir trąšų, kuriems netaikomos Vakarų sankcijos, įvestos Maskvai dėl karo Ukrainoje, eksportą.

Ukraina buvo viena didžiausių grūdų augintojų pasaulyje, o susitarimas padėjo sušvelninti karo sukeltą pasaulinę maisto krizę.

Per pastaruosius metus pagal Juodosios jūros grūdų iniciatyvą buvo eksportuota daugiau kaip 32 mln. tonų ukrainietiškų grūdų.

Vokietija pirmadienį paragino Rusiją grįžti prie susitarimo dėl grūdų, pažymėdama, kad jis labai svarbus apsirūpinimo maistu saugumui.

„Mes ir toliau raginame Rusiją leisti pratęsti grūdų sandorį“, – žurnalistams sakė vyriausybės atstovė Christiane Hoffmann, pridūrusi, kad „konfliktas neturėtų kristi ant skurdžiausių šios planetos gyventojų pečių“.

Jungtinė Karalystė irgi pareiškė, kad Maskvos pareiškimas, jog susitarimas dėl Ukrainos grūdų faktiškai baigėsi, yra nuviliantis, ir apkaltino Rusiją, kad ji rizikuoja sukelti pasaulines kančias.

„Aišku, kad tai labai nuvilia“, – žurnalistams sakė JK ministro pirmininko Rishi Sunako atstovas spaudai ir pridūrė, kad Maskva „atims galimybę milijonams žmonių gauti gyvybiškai svarbių grūdų“.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pasmerkė minimą Rusijos žingsnį pavadindama jį cinišku.

„Griežtai smerkiu cinišką Rusijos žingsnį nutraukti Juodosios jūros grūdų iniciatyvą“, – parašė ji tviteryje.

Šaltinis: lrt.lt, 2023-07-17

Biržų krašto ūkininkai ir su jais susiję asmenys bus teisiami už vengimą mokėti mokesčius valstybei

Panevėžio apygardos prokuratūra praneša baigusi tyrimą ir teismui perdavusi baudžiamąją bylą, kurioje penki Biržų krašto ūkininkai, dvi buhalterės ir vienos bendrovės akcininkas kaltinami finansinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis. Valstybinė mokesčių inspekcija šioje byloje pateikė beveik 350 tūkst. eurų dydžio civilinį ieškinį dėl galimai nesumokėtų mokesčių.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, penki vienos šeimos nariai, valdydami ūkius bei su jais susijusias bendroves ir kooperatyvus, dvi vienos bendrovės buhalterės ir kitos uždarosios akcinės bendrovės akcininkas bei faktinis vadovas kelerius metus galimai apgaulingai tvarkė finansinę apskaitą ir teikė Valstybinei mokesčių inspekcijai neteisingus duomenis apie pajamas, pelną ir turtą.

Įtariama, kad kaltinamieji, imituodami sandorius, klastojo PVM sąskaitas faktūras ir kitus dokumentus, siekdami sumažinti į valstybės biudžetą mokėtinus mokesčius, rašoma pranešime.

Valstybinė mokesčių inspekcija šioje byloje yra iš viso pateikusi 339 tūkst. 308 eurus siekiančius civilinius ieškinius penkiems ūkiams, penkioms bendrovėms ir dviem kooperatyvams.

Baudžiamasis kodeksas už apgaulingą finansinės apskaitos tvarkymą ir neteisingai pateiktus duomenis apie pajamas, pelną ir turtą numato baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 4 metų.

Byla perduota nagrinėti Panevėžio apygardos teismui.

Šaltinis: lrt.lt, 2023-07-17

Tūkstančiams ūkininkų pradeda mokėti kompensacijas – vidutiniškai po 155 eurus

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) ūkininkams pradeda mokėti kompensavimo lėšas už prarastas pajamas dėl pritaikytos finansų drausmės. Kompensacijos mokamos pagal 2021 m. pateiktas paraiškas už deklaruotus plotus, praneša agentūra.

Finansinės drausmės mechanizmas taikomas tiesioginėms išmokoms, siekiant papildyti Europos Sąjungos žemės ūkio sektoriaus krizių rezervą, iš kurio teikiama parama žemės ūkiui. NMA nuo liepos 14 d. pradės mokėti kompensavimo išmokas už prarastas pajamas dėl pritaikytos finansų drausmės. 43 tūkst. ūkininkų sąskaitas pasieks 6,7 mln. eurų paramos suma.

Taigi, vienam ūkininkui bus išmokėta vidutiniškai 155 eurai. Šios lėšos skirtos kompensuoti ūkininkams prarastas pajamas dėl 2021 m. tiesioginių išmokų paraiškoms pritaikytos finansinės drausmės.

Finansinė drausmė taikoma vadovaujantis Europos Sąjungos reglamentu, kompensavimo suma mokama iš Europos žemės ūkio garantijų fondo. Paramos gavėjui mokėtina kompensavimo suma apskaičiuojama pateiktai paraiškai pritaikytą finansinės drausmės sumą dauginant iš finansinės drausmės kompensavimo koeficiento.

Išmokai už 2021 m. paraišką taikomas 0,965 koeficientas. Pavyzdžiui, jei ūkininkui dėl pritaikytos finansinės drausmės išmokų suma buvo sumažinta 1 000 eurų, tai jam bus kompensuota 965 eurai (1 000 x 0,965 = 965). Tuo atveju, kai kompensavimo suma yra mažesnė nei 1 euras, paramos gavėjui apskaičiuota suma neskiriama. Jei paramos gavėjui buvo pritaikyta sankcija už kompleksinės paramos reikalavimų pažeidimą, finansinės drausmės kompensavimo suma apskaičiuojama atsižvelgiant į sumažintą dėl sankcijos išmokų sumą. Paramos lėšos bus mokamos į 2022 m. pateiktose paraiškose už deklaruotus plotus nurodytas banko sąskaitas.

„Siekdami, kad kompensacinės lėšos pasiektų paramos gavėjų ar jų valdos perėmėjų sąskaitas, prašome ūkininkų pasitikrinti, ar nesikeitė bankas ir (ar) banko sąskaita“, – prašo NMA. Tai galima padaryti prisijungus prie NMA informacinio portalo. Taip pat portale pareiškėjas gali sužinoti apie išmokėtą kompensavimo sumą (skiltyje „Mokėjimų / atsiskaitymų informacija“). Agentūra atkreipia dėmesį, kad, jei paramos gavėjas nepatikslino atsiskaitomosios sąskaitos duomenų ar neinformavo NMA apie valdos perėmimą iki 2023 finansinių metų spalio 15 d., neišmokėtos sumos bus anuliuojamos.

Šaltinis: tv3.lt, 2023-07-14

NMA – raginame bendrauti tik oficialiais telefonų numeriais

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), rūpindamasi savo klientais ir siekdama išvengti atvejų, kai pareiškėjų ir paramos gavėjų asmeniniais duomenimis būtų neleistinai pasinaudota, ragina savo klientus telefonu bendrauti su NMA specialistais tik jei skambinama iš oficialaus darbuotojo numerio.

NMA atkreipia dėmesį, jog visi NMA specialistai, nepriklausomai nuo to, ar dirbama darbo vietoje, ar nuotoliniu būdu, pareiškėjams bei paramos gavėjams skambina tik iš oficialių NMA svetainėje nurodytų telefono numerių, taigi NMA klientams nekils abejonių, ar jiems skambina būtent NMA darbuotojas.

NMA pataria nebendrauti su asmeniu, skambinančiu iš nežinomo numerio, prisistatančiu NMA atstovu, ir nesuteikti jam jokių savo asmeninių duomenų. Tai padės apsaugoti savo duomenis ir išvengti galimų sukčiavimo atvejų.

Taip pat atkreipiame dėmesį, jog surinkus www.nma.lt svetainėje nurodytus NMA specialistų numerius autoatsakiklis skelbia, jog buvo paskambinta į NMA – tai skambinančiajam turi užtikrinti, jog jis tikrai bendraus su NMA atstovu.

Norint pasitikrinti NMA darbuotojo telefono numerį, tai galima padaryti NMA svetainės skiltyje Kontaktinė informacija.

Šaltinis: nma.lt, 2023-07-17

Ankstesnės žemės ūkio naujienos